ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8983
EURO
31,1879
ALTIN
1.874,83
BIST
8.057,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
13°C
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
14°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
10°C
Cuma Hafif Yağmurlu
7°C
Cumartesi Çok Bulutlu
9°C

İffet ve Haya Timsali Genç Kızlar

İffet ve Haya Timsali Genç Kızlar
6 Ekim 2023 23:34
30

Genç Kızlar İçin Örnek Şahsiyetler

Gerek Hz Şuayb’ın kızları ve gerekse Hz Meryem genç kızlık kızlar için örnek gösterilmişlerdir. Şimdi, yaşadıkları çağ itibariyle daha önce olan Hz. Şuayb’ın kızlarından bahsedelim. Hz Musa’nın kıssasında onlara da yer veren Allah Teala, dikkatimizi çekecek bir ifade kullanmaktadır.

  • Onlardan biri utana utana yürüyerek Musa’ya geldi ve şöyle dedi: “Babam sizi, koyunlarımızı sulamanıza karşılık olmak üzere ücretinizi vermek için çağırıyor (Kasas Süresi 25)

Ayeti yorumlayan müfessirler, Hz. Şuayb’ın bu kızının haya ve utanma duygusu içinde yürüyerek ve örtüsünü üzerine almış bir şekilde Hz. Musa’ya geldiğini ifade etmektedirler.

Haya üzere, utana utana yürümek tabirinin özellikle zikredilmesinde, genç kızlar için bir örnek teşkil etmesi kastedilmiştir kanaatindeyiz. Dolayısıyla, haya güzel bir şeydir ama kadında daha güzeldir sözünün ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Yine Kur’an ayetlerinde Hz Meryem’e geniş yer verildiği görülmektedir. Ayetlerde onun, annesi tarafından mabede adandığı, doğumundan itibaren Hz Zekeriyya gibi salih ve bilgili bir peygamberin gözetiminde Allah tarafından güzel bir nebat gibi yetiştirildiği, ergenlik çağına erdiğinde ise mabedin bir köşesinde inzivaya çekildiğinden bahsedilmektedir.

Kendisini ibadete vermesi sebebiyle, tefsirlerde “el-Betu” olarak vasıflanan Hz. Meryem, Kur’an-ı Kerim’de adı bizzat zikredilen tek kadın olmakla ayrı bir önem taşımaktadır. Hz. Zekeriyya ne zaman onun yanına girse, orada mevsimi olmayan meyvelerle karşılaşmaktaydı. Bu olağanüstü hadisenin kaynağını sorunca, Hz. Meryem şu cevabı vermişti:

  • Bunlar bana Allah katından geliyor. Zira O, dilediğini hesapsız ve hiçbir zahmete sokmadan rızıklandırır (Al-i İmran Süresi 37)

Bundan sonraki hadiseleri Kuran bizlere şöyle aktarmaktadır:

  • “Ey Muhammed! Kitab’da Meryem’i de an. O ailesinden ayrılarak doğu yönünde bir yere çekilmişti. Sonra insanlardan gizlenmek için bir perde germişti. Cebrail’i göndermiştik de ona tam bir insan şeklinde görünmüştü. Meryem: Eğer Allah’tan sakınan bir kimse isen, Senden Rahman’a sığınırım dedi. Cebrail: Ben temiz bir oğlan bağışlamak için Rabbinin sana gönderdiği bir elçiyim dedi. Meryem: Bana herhangi bir insan dokunmamış iken ve ben de kötü bir kadın olmadığıma göre nasıl olur da bir oğlum olabilir? dedi. Cebrail: Bu böyledir. Çünkü Rabbin, Bu bana kolaydır. Onu insanlar için bir mucize ve katımızdan da bir rahmet kılacağız, hem bu önceden kararlaştırdığımız bir iştir diyor dedi. Meryem oğlana hamile oldu, o haliyle uzak bir yere çekildi. Doğum sancısı onu bir hurma ağacının dibine gitmeye mecbur etti ve şöyle dedi: Ah keşke bundan önce ölmüş olsaydım da unutulup gitseydim. Alt tarafından bir ses şöyle seslendi: Sakın üzülme… Rabbin, içinde bulunanı şerefli kılmıştır (Meryem Süresi)

Hz. Meryem son derece mahcup ve çekingen bir tabiata sahipti. Cebrail ona tam bir insan suretinde görünmüştü. Ancak o ilk defa karşılaştığı bu genç insana, “Eğer Allah’tan korkan bir kimse isen, ben senden Allah’a sığınırım” demek suretiyle kendisine herhangi bir kötülük yapmamasını rica etmişti.

Bu sözler, onun iffet ve haya sahibi bir olduğunun ifadeleridir. Öte yandan Allah’ın dilemesiyle Hz İsa’ya hamile kalan Hz. Meryem’in doğum sancıları çektiği sırada söylediğ sözler de dikkat çekicidir. Namuslu ve iffetli bir kişi iken böyle bir durum ile karşı karşıya kalıp, insanlara bunu şekilde izah edeceğinin sıkıntısını taşı dığı bir halet-i ruhiye içinde söylediği “Ah keşke bundan önce ölseydim de unutulup giden biri olsaydım…” sözleri de onun psikolojik durumunu yansıtan en güzel ifadelerdir.

Hz. Meryem, ayette. bizlere, Allah Teala’nın dünyadaki bütün kadınlara üstün kıldığı bir şahsiyet olarak tanıtılırken, en önemli vasfının, iffet ve haya timsali, edeb ve takva sahibi, kendisini ibadete veren biri olduğu vurgulanmaktadır.

Her ne kadar, büyük bir sınavla karşı karşıya kalsa da, Allah’a olan güzel kulluğu sebebiyle, oğlu Hz. İsa’nın mucizeleriyle Cenab-ı Hak, onu insanların töhmetinden ve şerrinden korumuş ve sonuçta onu bir peygamber annesi kılarak ismini insanlar arasında hep saygıyla anılan bir kişi yapmıştır.

Bu da gösteriyor ki, iffet ve hayanın, kulluk ve takvanın karşılığı Allah tarafından öncelikle dünyada ödüllendiriliyor.

Kaynak: Prof. Dr. M. Emin Ay / Aile Rehberi / Yeni Dünya Dergisi / bkz: 247-248

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.