İçkinin Sağlık ve Cinsellik Yönünden Zararları

13 Mart 2021 04:40
0

İçkinin yani alkol ve alkol benzeri şeyler kullanmanın insan sağlığına kısa ve uzun vadede pek çok zararı vardır.

İçki yani alkol almaktan dolayı meydana gelen hastalıkların tedavisi ya imkansız olmakta ya kalıcı hastalıklar bırakmakta yada uzun süren bir tedavi süreci gerektirmektedir. İçkinin zararlarını maddeler halinde özetleyecek olursak eğer;

1 ▬ İçki, öyle korkunç bir hastalıktır ki, içki müptelası kadın gebe olduğunda ceninin ya doğarken ölümüne yahut da diri doğabildiği takdirde en müzmin hastalıklara mahkum olarak yaşamasına sebebiyet verir. Alkolizmden ileri gelen irsiyet bozuklukları daha ziyade anneden geçer.

2 ▬ İçki, kullanan erkeklerde ve kadınlarda kısırlık yapar. Çünkü içki, tedavi edilmez yaralar açar ve bu yaralar en sonunda tohum hücresi yapma kabiliyetini öldürür. Tohum hücreleri alkolün tesiri altında değişikliğe uğrar, miktarları azalır ve sonunda büsbütün kaybolurlar. Kadında ise, ceninin teşekkülü için varlığı şart olan yumurtacıkları harap eder.

3 ▬ Ve içki beyin hücrelerinde zamanla tahriplere, hafıza bozukluklarına sebep olur. Karaciğeri yağlandırarak siroza zemin hazırlar.

4 ▬ Daha ziyade kadınlarda olmak üzere içki kullananlarda ruhi ve ahlaki çöküntü olmaktadır.

5 ▬ İçki kullananların beden uzuvları daha önce zaaf ve atalete uğrar. Bu yüzden de daha erken ölürler.

İçkinin bu ferdi zararları, cinsel yaşamı mahveden, evliliği sarsan en büyük unsurlardandır. Her gün müşahede edilmekte, yayın organlarından öğrenilmektedir ki, içki giren evden saadet ve huzur çıkmakta, hatta ocak sönmekte.

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.