DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
26°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Çok Bulutlu
24°C

İçkiden Sakınınız Çünkü O Bütün Kötülüklerin Anasıdır

13 Mart 2021 02:33
13.338
İçkiden Sakınınız Çünkü O Bütün Kötülüklerin Anasıdır

Sigara gibi içkinin de insan sağlığına zararları büyüktür. Fakat içkinin açtığı sosyal, ahlaki ve ekonomik zararlar çok daha büyüktür. Çünkü sigaranın zararları sadece ferdi ve cüz’i de olsa ekonomiktir. Fakat içki öyle midir?

Dinimiz, başta vücudu tahrip eden ve ocaklar söndüren bu kötü alışkanlığı bu nedenle haram kılmıştır. Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır:

İçkiden sakınınız. O bütün kötülüklerin anasıdır.

Eski zamanlarda vaktini Allah’a ibadetle geçiren bir adam vardı. Yoldan çıkmış bir kadın, adama tutuldu. Kölesini göndererek bir davada şahitlik etmesi bahanesi ile onu evine çağırdı. Adam da köle ile birlikte kadının evine gitti. Her geçtiği kapı arkasından kapanıyordu. Böylece onu yanındaki köle ile birlikte dolu bir desti içkinin bulunduğu güzel ve çekici bir kadının yanına götürdüler.

Kadın adama dedi ki: Seni şahitlik için çağırmış değilim, seni çağırmamın sebebi ya benimle cinsi temasta bulunman, ya da şu içkiden bir kadeh içmen veyahut da şu köleyi öldürmen içindir.

Adam (en az zararlı olan günahı tercih etmiş olmak düşüncesiyle) içkiden bana bir kadeh ver dedi. Adam bir kadeh içince daha da istedi, böylelikle içkiyi bitirdi. Arkasından hem kadının ırzına geçti, hem de köleyi öldürdü.

İçkiden kaçınınız. Yemin ederim ki içki ile iman bir araya gelemez. Muhakkak ki biri öbürünü kovar.

Başka bir rivayete göre ise hadis şöyle sona ermektedir: Şu üç kimse hiç bir zaman Cennete girmeyecektir. Yaptığı iyiliği başa kakanlar, ana babalarına karşı gelenler, içki içmeye devam edenler.

Bu hadislerle içkinin bütün kötülüklerin anası olduğu, içkiye alışan bir kimseden her türlü kötülüğün beklenebileceği ve bu yüzden de içkinin bizzat kendisinin lanetlendiği gibi, içenin, sunanın, satıcısı ve satın alıcısının, hamalı ve hamala taşıttıranın da Allah’ın lanetine uğradığı dile getirilmektedir.

Gerçekten içkili, kadınlı eğlencelerin yaygınlaştığı günümüzde içkinin nice canlara mal olduğu, bir o kadar ocaklar söndürüp yıktığı, alışılmış olaylardır. Hele içip içip de zil zurna sarhoş olup çoluğunu çocuğunu döven, konusunu komşusunu rahatsız eden ayyaşlara ne demeli?

Hadiste geçtiği gibi içki ile iman bir arada bulunmaz. Senenin üç yüz altmış beş günü kötülüklerin başı bulunan bu içkiyi yudumlamadan yataklarına yatmayan zavallıların dinleri, imanları hakkındaki hükmü bu hadisi şerîf çok iyi vermektedir

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Yorumlar

 1. Tolga dedi ki:

  Adam çekip gitseymiş daha iyişmiş. Ha, gitmesine izin verilmiyor mu; kendini öldüreymiş derim. Ona da günah dersiniz. O zaman kadın öldürseymiş. Yani bir hikayede mantık olmalı.

  1. Sizin baktığınız pencereden bakacak olursak eğer haklılık payınız var diyebiliriz. Ama siteye koyulan hiçbir yazı sizin pencereden bakılarak yazılıp kaleme alınmamış ve yayına sunulmamıştır. Şayet o şekilde ön yargılı yaklaşmak yerine çocuğu öldürmek vesaire düşünmek yerine; zararsız görünen bir şeyin nelere sebep olduğunu tefekkeür ederek okusaydınız böyle bir yorum yapmayacaktınız eminim ki . ama nasıl ki herkes sizin gibi düşünmüyor, aynı şekilde herkes siz de dahil benim yada benim gibi olanlar gibi düşünmüyorsunuz.

 2. Dudu dedi ki:

  Ayyaş ismi peygamberimize inanan bir kadındır Hz Ayyaş. içki içenlere Ayyaş demeyelim yahudiler dedi bizde yıllarca içki içenlere Ayyaş dedik .

  1. Uyarınız ve hatırlatmanız için teşekkür ederim. Selam ve dua ile

 3. Zehra dedi ki:

  Niyeyse sigara içen dindarlar sigarayı haramdan saymamak için bin bir dereden su getiriyorlar. Sigaranın ağızdaki koku karşı tarafta tiksintiye neden olur, özellikle evli çiftlerde çok itici bir durumdur, ayrıca dumanı nefes darlığı astım ve kronik bronşit rahatsızlığı olan kişileri rahatsız ettiği için kul hakkına sebep verir icmeyen kisileri pasif icici durumuna dusurerek saglık tehdidi oluşturur ki ben açıkçası sigara dumanı ve kokusu ile beni rahatsız edenlere helallik veremem. Sigara içen şalvarlı, sarıklı tarikat ehline rastlıyorum ki bu kisilerin Kul hakkından korkmadıklari kesin bu arada Sigara uyuşturur! SİGARA HARAMDIR!

  1. Kur’an-ı Kerim de içki ile ilgili ayet vardır ancak sigara ile ilgili bir ayet yoktur. Sadece haram ve halal kavramını Allah Teala belirler. İslam alimleri ancak mekruh diyebilir ki zaten sigara içmek hakkındada bu görüşü savunurlar. Ancak derinlemesine düşünecek olursak eğer bir insanın kendi canına zarar vermesi haram olduğundan sigara da dolaylı yoldan senin sağlığını tehdit ediyor bu açıdan yine haram kapsamına giriyor. Bir de dediğiniz gibi özelikle evli çiftlerde insanlar istemeyerek veya mecburen katlanıyorlar ki bu da dediğiniz gibi kul hakkıdır. Yani görüşünüze bende katılıyorum sadece direk haramdır demek kısmı hariç

 4. Mustafa Hüseyin USLU dedi ki:

  İçki için Kuran’da haram denmiş.
  Sigara o tarihlerde yok; normal hayatta olmayan sigara için de bir ayet indiğini bir an için düşünelim,
  insanlar, birbirlerine bakınırlar, bu da neydi, demezler mi? Diyelim ki, sigara o tarihte vardı, bazıları içmiyordu,
  lakin bazıları da içiyor, içtiği sigaranın dumanı da insanların nefeslendiği havayı kirletiyordu, hatta bir nefesle ciğerine
  çektiği dumanı, bünyesindeki mikroplarla karışan dumanı da başkalarının soluklandığı havaya veriyor; bu dumanı da
  nefeslenen insan zarar görüyor? Bu konuda yorum yapıldı deniyorsa da, HAYIR, YAPMADIM, DİYORUM.
  O zaman sigara için de haram ayeti kesin inerdi.
  Çünkü insanlara verilen zararlılık ortada! Ayet, işte o zaman iner, yasakta bu ayetle belirlenirdi.