ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
10°C
İstanbul
10°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
14°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
13°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
8°C

Hümeze Süresi Kur’an Yolu Tefsiri

Hümeze Süresi Kur’an Yolu Tefsiri
5 Ekim 2023 22:20
18

Hümeze Süresi Hakkında Özet Bilgi & Diyanet

Kur’an-ı Kerim’in 104’üncü süresi olan Hümeze Süresi; nüzul sırasına göre 32. süre olup; Kıyamet Süresinden sonra. Murselat Süresinden önce Mekke’de inmiştir. Adını 1. ayette geçen ve arkadan çekiştirme anlamına gelen humeze kelimesinden almıştır.

Sürede insanları küçümseme, kusur arama gibi davranışlar eleştirilmekte; servete güvenme ve onu yanlış yolda kullanmanın kişiye ne büyük zararlar getireceği anlatılmaktadır.

Hümeze Süresi Kur’an Yolu Meali

Rahman ve rahim alan Allah’ın adıyla…

  • Hümeze Süresi 1-2. Ayet: Arkadan çekiştiren ayıp kusur arayan, servet toplamış ve onu sayıp durmuş olan herke sin vay haline
  • Hümeze Süresi 3. Ayet: O, malinin kendisini sonsuzca yaşatacağını zanneder
  • Hümeze Süresi 4. Ayet: Hayır! Andolsun ki o, hutameye atılacaktır.
  • Hümeze Süresi 5. Ayet: Nedir o hutame, bilir misin?
  • Hümeze Süresi 6. Ayet: Allah in tutuşturulmuş ateşi
  • Hümeze Süresi 7-8-9. Ayet: Uzatılmış direklere bağlı olarak içine hapsedildikleri, yükselip yürekleri saran ateş

Hümeze Süresi Diyanet Tefsiri

Hümeze Süresi 1-2-3: “Vay haline” diye çevirdigimiz vey kelimesi “çetin azap. helak, yok olma, rezil rüsva olma, cehennemde bir vadi, beddua” anlamlarına gelmektedir. Mealde bunların tamamına işaret eden “vay haline” lafzi kullanılmıştır. “Arkadan çekiştiren” diye çevirdiğimiz hümeze kelimesi ise “birini arkasından çekiştirmek, kaş göz, el kol işaretleriyle onunla alay etmek, aşağılamak, insanları arkadan çekiştirmeyi, şeref ve haysiyetlerini yaralamayı alışkanlık haline getiren, bundan zevk alan kimse demektir.

“Ayıp kusur arayan” diye çevirdiğimiz lümeze kelimesi de benzer davranışları arkadan değil, kişinin yüzüne karşı gösteren kimseyi ifade eder. Bu ayetlerin. mal ve servetinin çokluğuyla gururlanıp insanlarla alay ederek onların şahsiyetlerini zedeleyen Ahnes b. Şureyk isimli putperest Arap hakkında indiği rivayet edilmiştir. Ancak sürenin iniş sebebinin özel olması hükmünün genel olmasına engel değildir.

İslam dini, insan şahsiyetinin ve onurunun korunmasına son derece önem verdigi için Kur’an bu tür davranışları kınamakta ve böyle davranışlar sergileyenlerin ahirette ateşle cezalandırılacağını haber vermektedir.

2-3. ayetler servetinin çokluğuna gururlanıp insanlarla alay eden kimselerin aynı zamanda helal haram demeden mal toplayan, onu saklayan, fakirlik korkusuyla cimrilik ederek onu hayır yolunda harcamaktan kaçınan, fakirin hakkını vermeyen ve servetinin kendisini ebedileştireceğini sanan kimseler olduklarını da ifade etmektedir.

Hümeze Süresi 4-5-6-7-8-9: Hutame içine atılan her şeyi yakarak kırıp geçiren cehennemi veya onun özel bir bölümünü ifade eder. “Hayır” anlamına gelen 4. ayetin başındaki kella kelimesi, asıl gerçeğin yukarıda nitelikleri anlatılan o bedbaht inkarcının düşündüğü gibi olmadığını gösteren bir uyarı amacı taşır. Nitekim devamında onun mutlaka cehenneme atılacağı bildirilmektedir. 5. ayetteki soruyla cehennemin son derece korkunç bir yer olduğuna vurgu yapılmıştır.

Burada dünyadayken gönül incitip yürek yakan suçluların, günahkarların-zindandaki mahpuslar, esirler gibi- uzun direklere, sütunlara bağlandıkları, ateşten kaçıp kurtulmanın mümkün olmadığı bir cehennem tasviri yapılmaktadır.

Öyle ki, her şeyi yakıp kavuran ateş, ta yüreklere kadar bütün vücudu sarıp kuşatıyor! Çünkü o günahkar da dünyada zayıf, çaresiz masumların yüreklerini yakmıştı. Her kötülük önce kalptedir. Oradan başlar ve inkar. hakaret, küfür, alay, aşağılama, çekiştirme, saldırı vb. eylemler olarak dışa taşar. Onun için ayette azabın da kalpleri saracağı belirtilmiştir.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri / C: V / bkz: 685-687

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.