ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0894
EURO
33,6829
ALTIN
2.021,61
BIST
9.395,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Çok Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
14°C

Hümeze Süresi Beyanu’l-Hak Tefsiri

Hümeze Süresi Beyanu’l-Hak Tefsiri
9 Temmuz 2021 09:00
619

Hümeze Süresi Kur’an-ı Kerim deki sıralamada 104. süredir ve 9 ayettir

  • Hümeze Süresi 1. Ayet: İmalı ve kinayeli sözlerle insanlara laf dokundurmayı, jest ve mimikleriyle onları eğlenceye alıp aşağılamayı
  • Hümeze Süresi 2. Ayet: Onun işi gücü mal yığıp saymaktır
  • Hümeze Süresi 3. Ayet: (Zavallı!) Malın kendisini ölümsüzleştireceğini sanıyor
  • Hümeze Süresi 4. Ayet: Hayır ! O kesinlikle hutameye atılacaktır.
  • Hümeze Süresi 5. Ayet: Hutamenin ne olduğunu sen nasıl bilebilirsin ki!
  • Hümeze Süresi 6. Ayet: O, Allah’ın tutuşturulmuş korkunç bir ateşidir.
  • Hümeze Süresi 7. Ayet: Öyle ki, dokunduğu an kalplere kadar işlemektedir.
  • Hümeze Süresi 8. Ayet: Orada onların üzerleri ‘ateşten bir yorgan ile’ (5) kapatılmış
  • Hümeze Süresi 9. Ayet: Üstlerinden de uzatılan kalaslarla bastırılmıştır.

Ayet Ayet Hümeze Süresi Tefsiri

Hümeze Süresi 1. Ayet Tefsiri: Hemz ve lemz, birini karalama, aşağılama, iftira etme, imalı ve kinayeli söz söyleme, laf dokundurma, alaya alma, kaş, göz ve dudak hareketleriyle eğlence konusu etme gibi manalara gelmektedir.

İkisi de birbirinin yerine kullanılmakla birlikte, hemz şahsın arkasından, lemz ise yüzüne karşı tahkir edici, aşağılayıcı söz söylemektir. Hümeze ve lümeze de hemmaz ve lemmaz gibi laf dokundurma, dürtükleme, sıkıştırma, ayıplama, çekiştirme ve tahkir etme işini çok yapan, bunu alışkanlık ve huy haline getiren kimse demektir.

Hümeze Süresi 2. Ayet Tefsiri: Elbette onun bu yaptıkları yanına kar kalmayacaktır; başkalarını arkasından çekiştiren veya yüzüne karşı aşağılayıcı, toplum içerisinde mahçup edici, söz ve davranışlarıyla tahkir eden her kişi, yaptığının bedelini ağır ödeyecektir. Bir kişiyi arkasından çekiştiren kimse, onun gıybetini etmiş ve öldükten sonra kokmuş etini yemiş olur. O kimsenin ahiretteki cezası ise daha ağır olacaktır.

Hümeze Süresi 3. Ayet Tefsiri: Başkalarını kendisinden aşağı gören bir kişi, durup düşünmeli; acaba kendisini yükseltecek insanlık vasfını artıracak, şerefine şeref katacak ne iş yapmıştır ? ‘O, sarp yokuşu tırmanmayı hiç denemiş midir? O sarp yokuşu tırmanmanın ne demek olduğunu sen nasıl bileceksin!

O, bir kölenin boynundan kölelik zincirini çözmektir. Veya bir kıtlık döneminde akrabadan bir yetimi ya da açlıktan topraklara belenmiş bir yoksulu doyurmaktır, sonra da iman edenlerden olup sabrı tavsiye etmek ve merhametli olmayı öğütlemektir (Beled’11-18)’.

Acaba o zat, hayatı boyunca bunları ya da bunlardan bir kısmını yapmış mıdır? Onun bütün yaptığı iş, mal biriktirmek ve durup onları saymaktan başka bir şey değildir.

Hümeze Süresi 4. Ayet Tefsiri: Mal ve evlat, gerektiği biçimde değerlendiremeyenler için ‘…ancak oyundur, eğlencedir, süstür, insanlar arasında övünme yarışı için bir araçtır (Hadid’20)’.

Hadd-i zatında akıbetini düşünmeyen kimseler için ‘Dünya hayatının kendisi, oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir (En’am’32)’. Ne kadar çok olursa olsun hatta dünyanın bütün serveti bir kişide toplansa bile mal, hiç kimsenin ömrüne ömür katmaz, ölümüne mani olamaz.

Daha önceki mal ve otorite sahipleri, sözgelimi Firavunlar, Nemrutlar, Karunlar şimdi nerededirler?

Hümeze Süresi 5. Ayet Tefsiri: Onlar için cehennem ateşinden bir döşek, üstlerinden de ateşten bir yorgan vardır (A’raf’41)’

Hümeze Süresi 6. Ayet Tefsiri: Hutame, önce de geçmişti, cehennemin yedi katmanından biridir. Özelliği, dokunur dokunmaz insanın ta kalbine kadar sirayet eden, harareti yüksek bir ateş olmasıdır.

Onun içinde yananlar, son derece dar bir alanda, üzerleri boğucu bir örtü ile kapatılmış ve onlarında üzerinden sütunlarla bastırılmış olarak azap göreceklerdir.

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:1 / bkz: 246-247

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.