ref: refs/heads/v3.0

Haccın Önemi, Faydaları ve Fazileti Nelerdir ?

Haccın Önemi, Faydaları ve Fazileti Nelerdir ?
11 Aralık 2021 21:45
509

Hac, ferdin günahlarının bağışlanmasını, kalbinin günahlardan arınmasını sağlar.

Hz Peygamber (s.a.v) Efendimiz bir hadislerinde: Kim Allah için hacceder de kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara sapmazsa, annesinden doğduğu günkü gibi günahlardan arınmış olarak döner buyurur.

Bir diğer hadislerinde Makbul haccın karşılığı cennetten başkası değildir. Umre de, diğer bir umre ile arasında işlenen günahları siler buyurur.

Amellerin hangisi daha faziletlidir şeklindeki bir soruya Peygamber Efendimiz Allah’a ve Resulü’ne iman şeklinde cevap vermiş. Sonra hangisi diye sorulunca Allah yolunda cihat buyurmuş. Daha sonra hangisi denince Makbul hac diye cevap vermiştir.

Hacceden müminlerin Allah katında değeri çok yüksektir. Peygamber Efendimiz: Haccedenler ve umre yapanlar Allah’ın misafirleridir, dua ederlerse Allah dualarını kabul eder, bağışlanma dilerlerse onları bağışlar buyurarak bu gerçeği ifade etmektedir.

Bir başka hadislerinde de: ‘Hac ve Umreyi ardarda yapınız. Çünkü hac ve umre, demir,altın ve gümüşün pasını giderdiği gibi fakirliği (yapılacak ticaret sebebiyle) ve günahları yok eder buyurmak suretiyle haccın insanı günahlardan arındırmasıyla birlikte fakirlikten de kurtulmasına vesile olacağını müjdelemektedir.

Kaynak: Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 508-509

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.