Gusül Abdestinin Farzları Nelerdir ve Kaç Tanedir?

11 Mayıs 2021 19:12
0

Gusül abdesti almaya hazırlanan kişi önce bütün bedenini güzelce yıkamalı ve üzerinde mevcut olan bir kirlilik varsa gusül abdesti öncesi bu kirliliği gidermelidir. Sonrasında gusül abdestine niyet ederek aşağıda açıklanacağı üzere gusül abdestini almalıdır. Ancak bunlar farzlarıdır. İsterseniz eğer sünnet üzere de gusül abdesti alabilirsiniz.

Gusül Abdestinin Farzı Üçtür

1 ▬ Birincisi: Ağza su almak ve mazmaza yapmak (şayet gusül abdesti alan kişi oruçlu ise sadece ağzını çalkalaması yeterlidir)

2 ▬ İkincisi: Burnuna su vermek (istinşak) gerekir. Ancak bir üstte belirttiğimiz kişi oruçlu ise; oruca zarar vermemesi için suyu fazla derine çekmemesi gerekir.

3 ▬ Üçüncüsü: Gusül abdestinin son farzı ise bütün bedeni yıkamaktır. Bunu yaparken sünnete uygun olan ilk başta başından, sonra sağ omuzundan sonra sol omuzundan su dökmektir. Gusül abdestinin 3 farzı bunlardır

Gusül abdestini alırken, daha güzel gusül alayım diye şeytan vesvese verir ve bu sayede suyu israf ettirmek sureti ile sizi günaha sokabilir. O yüzden gusül abdesti alırken fazla su kullanmamaya dikkat edin.

Dikkat etmenize rağmen gusül abdesti aldıktan sonra kuru bir yer kaldığını görürseniz eğer bu gusül abdestine zarar vermez ve gusül abdestiniz geçerli olur. Ancak aklınızdaki vesvesenin giderilmesi adına kuru kalan yeri elinizle sıvayabilir, ıslatabilirsiniz. Yani namaz için abdest alırken başınızı mesh ettiğiniz gibi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.