DOLAR
18,8303
EURO
20,3245
ALTIN
1.135,52
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kar Yağışlı
2°C
İstanbul
2°C
Kar Yağışlı
Salı Kar Yağışlı
3°C
Çarşamba Çok Bulutlu
4°C
Perşembe Çok Bulutlu
5°C
Cuma Çok Bulutlu
5°C

Günahların Olumsuz Sonuçlarından Birisi de Kişinin Sevabını Elinden Kaçırmasına Neden Olur

14 Mart 2021 06:00
0

Kul günahlar üzere devam eder, ısrarcı davranırsa, kalbinin paslanmasından, bunun sonucunda da İslam’dan tamamen çıkmasından endişe edilir.

Müminlerin dostluk ve yarenliğini, Allah’ın onları en güzel şekilde müdafaa edişini -ki Allah iman edenleri müdafaa eder- yitiren kimse, Allah’ın Tealanın imandan ötürü gerekli kıldığı her türlü hayrı elden kaçırmış olur ki, bu hayırlar da yaklaşık yüz kadar haslettir. Bu hasletlerin her biri dünyadan ve dünyanın içinde olanlardan daha hayırlıdır.

(Bu hasletlerin bazıları şunlardır:)

Muazzam Büyüklükteki Ecir: “…. Allah, müminlere muazzam bir mükafat verecektir (1)”

Müminlere Dünya ve Ahiretin Kötülüklerinin İlişmesine Mani Olup Savuşturması: Allah şüphesiz iman edenleri savunur (2)

Arşı Taşıyan Meleklerin Müminler İçin Mağfiret Dilemeleri: Arşı yüklenen ve birde onun çevresinde bulunanlar (melekler), Rablerini hamd ile tesbih ederler, ona iman ederler. Müminlerin de bağışlanmasını isterler (3)

Allah’ın Müminlerin Dostu Olması, Allah’ın Dost Olduğu Hiç Kimseyi Hiç Kimse Zelil Edemez: Allah iman edenlerin dostudur… (4)

Müminlere Sebat Vermelerini Meleklerine Emretmesi: Hani Rabbin, Meleklere, Ben sizinle beraberim. İman edenlere sebat verin… diye vahyediyordu (5)

Müminlerin, Rableri Nexdinde Dereceleri, Mağfirete ve Değerli Rızıklara Sahip Olmaları

İzzetli Olması: Halbuki asıl izzet, ancak Allah’ın, Peygamberinin ve müminlerindir. Fakat münafıklar bunu bilmezler (6)

Allah’ın İman Ehliyle Beraber Olması: Muhakkak ki Allah iman edenlerle beraberdir (7)

Dünya ve Ahirette Üstünlük: “…. Allah sizden inananları ve kendilerine ilim verenleri derecelerle yükseltsin … (8)”

Allah Teala’nın Rahmetiyle Müminlere İki Kat Ecir Bahşetmesi, Onlara Kendisinin Yardımıyla Yürüyecekleri Bir Nur Vermesi ve Günahlarını Bağışlaması.

▬ Allah Teala’nın onlar lehine varettiği sevgi. Yani onları hem kendisinin sevmesi, hemde meleklerine, peygamberlerine ve salih kullarına sevdirmesidir.

Şiddetli Korkuların Görüleceği Günde Onları, Korkulardan Emin Eylemesi: “…. Kim eden eder ve kendini düzeltirse onlara korku yoktur. Onlar üzüntüde çekmeyeceklerdir (9)”

▬ Her Gün ve Gece 17 Kez Kendilerinin Yoluna Hidayet Olunmayı Allah’tan Dilediğimiz Nimet Verilmişlerden Olmak.

14- Kur’an-ın (o kimseler için) Hidayet ve Şifa Olması: “…. De ki: O, müminler için bir hidayet ve şifadır. İnanmayanların kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur’an onlara kapalı ve anlaşılmaz gelir. (Sanki) onlara uzak bir yerden sesleniliyor (da anlamıyorlar) (10)”

Anlatılmak istenen şudur: İman her türlü hayrı çekmektedir. Dünyada ve ahirette var olan hayırların tümünün sebebi iman: Dünyada ve ahirette var olan şerlerin tamamının sebebi de imansızlıktır.

Buna göre kul nasıl olur da kendisini iman dairesinden çıkaracak olan, kendisiyle iman arasında engel teşkil edecek olan bir şeyi -ama umum Müslümanlar dairesinden çıkmaksızın- işlemeyi basite alabilir?!

Kul günahlar üzere devam eder, ısrarcı davranırsa, kalbinin paslanmasından, bunun sonucunda da İslam’dan tamamen çıkmasından endişe edilir.

İşte bundan dolayıdır ki Selef’in hissettiği korku çok şiddetliydi. Nitekim Selerf’ten biri Siz günahlardan korkuyorsunuz, ben ise küfürden korkuyorum demiştir.

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz 162-164

(1- Nisa 146) (2- Hac 38) (3- Mümin 7) (4- Bakara 257) (5- Enfal 12) (6- Münafıkun 8) (7- Enfal 19) (8- Mücadele 11) (9- En’am 48) (10- Fussilet 44)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.