DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
26°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Çok Bulutlu
24°C

Gelin Kaynana ile Aynı Evde Oturmak Zorunda mı?

27 Şubat 2021 06:35
9.708
Gelin Kaynana ile Aynı Evde Oturmak Zorunda mı?

Her insanın hayalidir evlenip mutlu ve huzurlu bir yuva kurmak. Ama bazen sudan ve gereksiz sebeplerle bu huzur ve mutluluğun yerini acı, hüzün ve keder alıyor. Ancak gelin adaylarına veya gelinlere şunu tavsiye ediyorum; empati kurmak zorundasınız. Her ne kadar gelin-kaynana arasındaki dengeyi erkeğin sağlaması gerekiyor. Gelin yani geleceğin anne adaylarına şunu sormak istiyorum; Hani cennet annelerin ayakları altındaydı ya; siz eşinizi bundan mahrum edip cehenneme düşmesi için elinizden geleni yapıyorsunuz. Yarın sen de anne olduğun zaman aynı muameleyi göreceksin. Her zaman böyle genç ve dinç kalmayacak elden ayaktan düşüp bakıma muhtaç olacaksın. Unutmamak gerekir ki; her amel kendi cinsinden karşılık bulur. Evet gelin kaynana beraber oturmalı mı yoksa gelin kaynana atışmasına meydan vermemek için ayrı evlerde mi oturmalı diyecek olursanız eğer; aşağıdaki makalede detaylı şekilde anlatılmış olsa da, eğer her ikisi de hayatta ve bakıma muhtaç değillerse beraber oturmaları gerekmediği kanısındayım. İşte bulabileceğiniz vaaz tadında kaynana gelinle aynı evde oturmalı mı oturmamalı mı sorusuna cevap. Herkes bunu değerlendirip ona göre karar versin.

Eşinizle Mutlu Bir Hayat Yaşarken Anne ve Babanıza Mutsuz Bir Hayatı Reva görmeyin

Ve Rabbin emretmiştir ki, kendisinden başkasına ibadet etmeyesiniz ve ana ve babaya ihsan da bulunun. Senin yanında onlardan biri veya ikisi de ihtiyarlık çağına gelirse sakın onlara öf bile deme ve onları menetme azarlama sözlerini kesme ve onlara güzel hitapta bulun. Şefkatle, tevazu ile onlara kol kanat ger (1) buyurmasına rağmen ve anne-babanın çocukları kaç yaşında olsun kol onların üzerine kol kanat germelerine rağmen;

Allah Teala “…sizi güçlü kuvvetli bir çağa eriştirir (2)”.

Ondan sonrada evlat anne-babaya başlar kafa tutmaya, asilik taslamaya, kalplerini kırıp incitmeye. Ondan sonra belirli bir yaşa gelir, evlenir, çoluk çocuğa karışır. Ondan sonra zaten asıl felaketler başlar diyebiliriz. Bu sefer kendi anne-babasını hiç tanımamış, görmemiş gibi muamele eder, ne arar, ne sorar, ne gönüllerini almak için yanına gider tüm benliği ile karısına, eşine, çoluk, çocuğuna köle olur.

Yanlış anlaşılmasın ben size eşinizi hiç yokmuş varsayın demiyorum sadece eşinize ilgi gösterirken ve eşinizle bir hayat yaşarken de anne-babanızı arkaya atmayın, onlara sırtınızı dönmeyin demek istiyorum.

Allah’ın Rızası Anne Babanın Rızasındadır

Resulüllah (s.a.v): Allah’ın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allah’ın öfkesi de anne babanın öfkesindedir buyurmasına rağmen; ne acıdır ki insanların ekseriyeti bırakın anne-baba rızasını almayı tamamen anne-babanın kalplerini incitip, gönüllerini kırdılar. Eşinizi razı ederken anne-babanızın ahını aldınız, eşinizi severken anne-babaya sırtınızı döndünüz.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi anne-babanızı dış kapının dış mandalı konumuna koyup ya dışarı attınız, ya yanınızda bulunmasına rağmen ne varlığı ne yokluğu belli bir konuma bıraktınız yada bize yük oluyor gibisinden ahmakça bir düşünceye kapılarak huzur evlerine tıktınız.

Ondan sonrada bayramdan bayrama giderek sözde ellerini öptünüz, gönüllerini aldınız kendinizce. Bu kendi kendinizi kandırmaktan başka bir şey değildir ama bunun farkına varamadınız.

Nitekim Yüce Allah “İyilik (ve hayır), yüzlerinizi doğuya ya da batıya doğru çevirme değildir. Asıl iyilik; Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara ve peygamberlere iman eden, Sevdiği malını Allah’ı hoşnut etmek için Yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalan gariplere, isteyenlere ve boyunduruk altında bulunup hürriyetine kavuşmak isteyen köle ve esirlere veren .. (3)” şeklinde buyurmaktadır ki seninde en yakının anne-baban ve sırasıyla diğerleridir.

Nitekim Allah Resulü (s.a.v): “Erkeğin üzerinde ananın, kadının üzerinde erkeğin hakkı fazladır” buyurmasına rağmen; kadının sözünü dinleyerek anne yada babadan ayrı bir eve çıktınız, ayrıldınız ve o yaşlı insanları bir başına yapayalnız bıraktınız.

Bu sefer eşinizle ilgilenerek, kendinizce onların hakkını ödeyerek anne-babanın hakkını tamamen unuttunuz. Oysa kadının erkek üzerinde olan haklarını Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle açıklamıştır:

“Resulüllah’a sordular ki; Kadının kocası üzerinde ne gibi bir hakkı vardır?

Peygamberimiz;

Yediği zaman karısını da yedirir, giydiği zaman karısını da giydirir. Yüzüne tokat vurmaz. Darıldığı zaman ise evin içinde olmak üzere yatağını ayırır” şeklinde buyurmuşlardır

Gelin Kaynanaya Bakmak Zorunda mı?

Her ne kadar diyanetin gelin kaynanaya bakmak zorunda değildir, bakarsa ahlakının güzelliğindendir gibi bir beyanda bulunuyor olsalar da bu beyan kabul edilebilir bir söz değildir ve bunun yerine diyeceğimiz ve olması gereken görüş zaten şudur ki;

Evet belki gelin kaynanaya bakmak zorunda değildir bakarsa da ahlakının güzelliğindendir ama kadının kocasına şeriat çerçevesinde itaat etmesi farzdır ve Yüce Allah kadını erkeğin himayesine vermiştir.

Bu yüzdendir ki şayet erkek anne-babasıyla aynı evde oturmak ve onlarla ilgilenip, gönüllerini, dualarını alıp, gönüllerini hoş tutmak istiyorsa kadın bu konuda kocasına itaat etmek zorundadır ki zaten erkeğin anne-babasına bakmak üzerine farzdır. Şayet gelinin anne babasının bakacak kimsesi yoksa aynı şey erkek içinde geçerlidir yani onlarla da ilgilenmek zorundadır

Diğer bir husus ise ahlakının güzelliğindendir kısmına diyeceğimiz cevap ise; ahlakı güzel olmayan insanla zaten bizim işimiz olmaz Allah’ın izniyle

Ve unutmayın ki keser döner sap döner, gün o keserin sapı sana küreğin sapı olarak geri döner. Bugün senin dış kapının dış mandalı konumuna koyduğun, yapayalnız bıraktığın, huzur evine tıktığın ve kendine bir yük olarak gördüğün annen baban hakkında yaptığın haksızlıklar;

Yarın sen anne-baba olduğun zaman, senin çocukların olduğu ve evlendiği zaman onlarda sana aynı muamelede bulunacak olursa eğer hiç zoruna gitmesin.  Nede olsa rüzgar eken fırtına biçer, ne ekersen onu bulursun ve Yüce Allah “İşte bu, sizin ellerinizle işlediğiniz günahların karşılığıdır (4)” buyurmaktadır. Bu yüzdendir ki taş-başa gelmeden önce kendine çeki düzen ver.

Gerçi inşallah ilerleyen bölümlerde üzerinde duracağız ama ne acıdır ki; gelinler belki kaynanayı istemiyor ama bunu tetikleyen faktörlerden biriside belkide kocadır. (Her ne kadar kaynanaların da faktörü olsa yaşlılığına istinaden hoş görerek anlayışla karşılamak ve idare etmek zorundasın. sonuçta her şey bir imtihanın gereği ise…).

Sen kadının anasına-babasına söversen, cinsine, cibilliyetine laf atarsan eğer oda kendince aynı muamele ile karşılık verecektir ki zaten bir erkeğin eşinin anasına-babasına yada kendisine karşı argo bir kelime kullanması insanlık dışı bir gerçektir, insanlık dışı bir harekettir.

Zaten bu tip kelimeler eğer karşı taraf aynı şekilde karşılık vermeyip de susacak olursa edilen küfürler aynen kendisine iade olunur yani kendi anasına-babasına karşı kötü konuşmuş olur.

Nitekim Resulüllah (s.a.v): “Ebeveynine söven kimse mel’undur buyurdu. Sahabiler:

Ya Resulüllah! Adam ebeveynine nasıl söver? dediler.

Allah Resulü (s.a.v): Bir adamın babasına söver, o da bunun babasına söver. Annesine söver, o da bunun annesine söver.

Nitekim Allah Teala şöyle buyurmaktadır: “Allah’tan başkasına tapanlara (ve putlarına) sövmeyin, sonra onlarda bilmeyerek Allah’a söver (En’am Süresi’108)”.

“İşte ey insan! Aklını başına al. Eğer sen ölmezsen ihtiyar olacaksın. Ceza yapılan hatanın cinsinden olur sırrıyla, sen valideynine hürmet etmezsen, senin evladın dahi sana hizmet etmeyecektir.

Eğer ahiretini seversen, işte sana mühim bir define; onlara hizmet et, rızalarını tahsil eyle. Eğer dünyayı seversen, yine onları memnun et ki, onların yüzünden hayatın rahatlı ve rızkın bereketli geçsin.

Yoksa onları istiskal etmek, ölümlerini temenni etmek ve onların nazik ve seri-üt teessür kalplerini rencide etmek ile hem dünyada hem de ahirette zarar ettiler sırrına mazhar olursun. Eğer rahmet-i Rahman istersen, o Rahman’ın vedialarına ve senin hanendeki emanetlerine rahmet et (5)”

İsmail Ekinci

(1-İsra Süresi 23-24) (2-Mü’min Süresi 67) (3-Bakara Süresi 177) (4-Al’i İmran Süresi 182) (5-Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 724-725)

ETİKETLER:
Yorumlar

 1. Cemil Tekin dedi ki:

  Allah razı olsun, çok yönlü ve gerçekleri çarpıtmadan net olarak yazdınız.

  1. Ben Teşekkür Ederim. Allah cümlemizden razı olsun

   1. Şeyda dedi ki:

    Ben kayın validemle yaşıyorum dokuz yıl oldu hep hakaret ettiler kızlarıyla oğluyla bana oğlu annesi yüzünden bana hep hakaret etti kırdı çocuklarıma aynı kayınvalidem hep kocama şikayet ediyor ben de artık bakmak istemiyorum

    1. Allah kolaylık ve sabır versin. Bura önemli olan eşinin duruşu çok önemli.

 2. Işık dedi ki:

  Empati kurun demişsiniz ama empatiyi neden sadece gelinler yapıyor? Ben kaynanamdan çok çektim deyip gelinine zulüm eden kaynana da gördüm.. Oğlunu kendi tarafına çekmeye çalışmasından bahsetmiyorum bile..

  1. O açıdan değerlendirirsek haklısınız ama ben İnan olanlardan bahsediyorum İnsan görünümlü olanlardan değil

 3. Nebahat Özdemir dedi ki:

  Ağzına yüreğine sağlık olsun Allah razı olsun.

  1. Allah cümlemizden razı olur İnşallah