ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazar Hafif Yağmurlu
10°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
13°C
Çarşamba Yağmurlu
11°C

Fatiha Süresi Meali ve Tefsiri-İbn Kesir

Fatiha Süresi Meali ve Tefsiri-İbn Kesir
15 Nisan 2021 00:56
1.257

Fatiha Süresi Yedi ayetten oluşmaktadır. Fatiha Süresinde Allah’ın yüce sıfatlara sahip en güzel isimleri zikredilerek O’na hamd edilmektedir

Fatiha Süresi 1-2-3-4. ayet Meali: Hamd, Alemlerin Rabbi, Rahman, Rahim, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah’a mahsustur.

Fatiha Süresi 5. ayet Meali: (Allah’ım) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz

Fatiha Süresi 6-7. ayet Meali: Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil

Fatiha Süresi Tefsiri & İbn Kesir

Yedi ayetten oluşan bu değerli sürede, Allah’ın yüce sıfatlara sahip olmasını gerektiren en güzel isimleri zikredilerek O’na hamd edilmek de, şanı yüceltilmekte ve övülmektedir. İnsanların dönüş yeri olan din/hesap günü anılmaktadır. Kullar Allah’tan istemeye ve O’na yalvarmaya, hiçbir güç ve kuvvetlerinin olmadığını itiraf etmeye,yalnız Allah’a ibadet edilip sadece onu mabud edinmeye; O’nu (c.c) herhangi bir ortak, eş ve benzeri bulunmaktan münezzeh etmeye yönlendirilmektedir.

Dosdoğru yol demek olan sırat-ı müstakim’e iletmesi, kıyamet günündeki maddi sırat-ı müstakimden, yani sırat köprüsünden geçerek peygamberler, sıddıklar, şehitler ve salihlere komşu olmak üzere nimet dolu cennetlere kavuşana kadar ayaklarını sabit kılması için Allah’a dua etmeleri ve bu isteklerini sunmaları tavsiye edilmektedir.

Sürede salih ameller işleyerek kıyamet gününde salih amel sahipleriyle birlikte olmaya, kıyamet gününde batılla birlikte haşrolunmamak için batıl yollardan da uzak durmaya teşvik edilmektedir. Ki batıl ehlinden kasıt, gazaba uğrayanlar ile sapıtanlardır

Sahih bir hadiste Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmaktadır; ‘Kur’an’ın müteşabihlerine (açık olmayan ve kafa karıştırabilecek ifadelerine) uyanları gördüğünüzde bilin ki Allah’ın ‘Onlara karşı dikkatli olun’ buyurduğu kimseler onlardır.

Resulüllah (s.a.v)’in müteşabihten kastı, Allah’ın (c.c) ‘Kalplerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onu te’vil etmek için ondaki müteşabih ayetlerin peşine düşerler (Al’i İmran’7)’ ayetinde anlattığı kimselerdir.

Allah’a hamd olsun, Kur^’an’ı kerim de bid’at ehli hiç kimsenin tutunabileceği doğru bir delil yoktur. Çünkü Kur’an hak ile batılı açıklamak, doğruluk ile sapıklığı birbirinden ayırmak için gelmiştir. Kur’an da hiçbir tezat ve çelişki yoktur. Çünkü o, Allah (c.c) katındandır. Böyle hikmet sahibi ve övgülere layık olan Allah’ın indirdiği kitaptır.

Fatiha Süresinden Sonra Amin Demek

Müslim’in bir rivayetinde Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Sizden biri namazda iken ‘Amin‘ dediğinde gökteki meleklerde ‘Amin’ derler ve birbirlerine denk gelirse geçmiş günahları bağışlanır’. Hadisteki ‘Aminlerin birbirine denk gelmesi’; aynı anda söylenmeleri veya ikisinin de kabul edilmesi veyahut ikisinin de ihlaslı ve içten olması bakımından birbirleriyle aynı olmaları şeklinde tefsir edilmiştir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / bkz: 184-187

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.