ref: refs/heads/v3.0

Evlilikte Cinsel Hayattan Çekilmek Haramdır

Evlilikte Cinsel Hayattan Çekilmek Haramdır
3 Kasım 2023 00:41
86

dinen kısırlaşmak günah mı caiz mi, cinsellikten uzak durmak, ila ne demek diyanet


“.. Biz onlara ruhbanlığı cinsel hayattan çekilme olan ruhbanlığı emretmedik. Allahın rızasını kazanmak arzusuyla onu kendileri uyurdu. Ama sonra ona gereği gibi uymadılar (Hadid Süresi 27)

İslam Dini hadımlaşmayı, hadımlaştırmayı ve bekarlığı reddettiği gibi, evliliği engellemeyi ve evlilik içinde cinsel hayattan çekilmeyi ve onun özel bir şekli olan ila‘yı da yasaklamıştır.

Evliliği engellemeyi: “Kadınların Cinselliği” bölümünde açıklamıştık. İla’yı ileride inceleyeceğiz. Burada ibadet maksadıyla da olsa evlilik içinde cinsel hayattan çekilmenin yasaklandığını belgeleyen hadisler sunmakla yetiniyoruz.

Hz. Enes (r.a) anlatıyor: Sahabilerden üç kişilik bir topluluk Peygamber Efendimizin eşlerine gelerek, O’nun ibadet hayatını soruşturup öğrenmek istediler. Kendilerine açıklanınca da azımsar gibi oldular ve bu görüşlerini şöylece gerekçelendirdiler:

Biz nerede, Allah’ın (c.c) geçmiş ve gelecek bütün günahlarını bağışladığı Hz. Peygamber nerede?

Böylece kendilerini daha fazla ibadet etme lüzumuna inandırdılar da içlerinden biri, “Ben bütün geceleri namaz kılacağım”, diğeri, “Ben ara vermeksizin her gün oruç tutacağım”, üçüncüsü de, “Eşlerimden ayrılacak, asla da evlenmeyeceğim” şeklinde karar verip dile getirdiler.

Dile getirdikleri bu kararlarını öğrenince Allah’ın Resulü, onlara gelir ve yerici bir üslupla şöyle buyurur: Siz mi böyle ölçüsüz laflar edip, kararlar alıyorsunuz? Bakınız, Allah’a yemin ederim ki ben sizin Allah’tan saygı duyarak en çok korkanınızım ve sizler içinde O’nun emirleri ve yasaklarına en ziyade bağlı olanınızım. Böyle olmakla beraber, ben bazı günler oruç tutuyor ba günler tutmuyorum. (Et ve yağ da yiyorum.) Gecelerin bir kısmında namaz kılıp ibadet ediyor, bir kısmında uyuyarak dinleniyorum. Kadınlarla evleniyor; evlilik düzenini de sürdürüyorum. Benim yolumdan sapanlar benden değildir.

Sevgili Peygamberimiz daha sonra sonra Mescide gelir ve sahabilere şöylece hitap eder: Bazılarınıza ne oluyor ki kendilerine kadınları, yiyecekleri, helal nimetleri, uykuyu ve dünyanın meşru zevklerini haram kılıyorlar. Aklınızı başınıza alın. Allah’a ibadet ediniz ve hiçbir şeyi ona ortak koşmayınız. Hac, Umre yapınız. Namazınızı kılınız ve zekatınızı veriniz. Ramazan orucunu da tutunuz. Sizden önce çok aşırı gidenler helak oldular. Siz kendinize sahip olunuz.

Peygamberimiz daha sonra da Maide Süresinin 87. ayetini okudu: Ey iman Edenler! Allah’ın size helal kıldığı tertemiz nimetleri saklamayın. Aşırı da gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez

İla: Kişinin dört ay veya daha fazla bir süre esi ile cinsel ilişkide bulunmayacağına yemin etmesidir.

Kaynak: Ali Rıza Demircan / İslam’a Göre Cinsel Hayat / bkz: 103-105

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.