DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağmurlu
22°C
İstanbul
22°C
Yağmurlu
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C

Evlilik Görüşmesi Nasıl Olmalı

12 Ağustos 2023 00:25
1.319

Kadın ve erkekten her biri bir yarım dairedir, şu varlık deryasında yüzer durur. Kendisine uygun olan diğer yarım daireyi bulunca onunla birleşir ve böylece tam daire meydana gelmiş olur. İşte bu daire, bir milletin temel müessesesini ve hayatında bel kemiğim teşkil eder. 

Bu hayat temelinin iyi atılabilmesi için her şeyden önce sevilen bir hayat arkadaşı arayıp bulmak lazımdır. Dinimiz müstakbel karı ve kocanın önceden birbirlerini görmelerine izin verir, hatta bunu emreder.

Medineli Müslüman kadınlardan (Ensarlardan) biriyle evlenmek istediğini söyleyen Sahabiye Reselullah (s.a.v): “Ona baktın mı?» diye sormuş. O da «Hayır» deyince şöyle buyurmuştur: «Git ve ona hak. Çünkü ensar kadınlarının gözlerinde kusurları bulunabilir (1)”

Evlenmek isteyen bir başkasına da Hz. Peygamber (s.a.v); “Onu bir kere görün, çünkü bu, evliliğin devamlı oluşuna vesile olur” buyurmuşlardır.

Bilindiği gibi güzellik, çirkinlik umumi değildir, şahıstan şahsa değişen bir hususiyettir. Birinin güzel dediğine bir başkası çirkin diyebilir, çirkin dediğine de güzel diyebilir. Yani çoğu zaman bu mefhumlar insandan insana değişebilir. Bunun için herkes hayat arkadaşı olarak seçeceği kimseyi bizzat gidip kendisi görmeli, başkalarının tavsiyelerine kulak asmamalıdır. Bunda isabet vardır.

Evlenecek olan kız ile erkeğin bu görüşmesi ölçülü ve sınırlı olmalıdır.

Çünkü arada hiç bir bağ yoktur. Her iki taraf da birbirine haramdır. Bu görüşmede iki taraf ancak birbirinin yüzünü, ellerini ve ayaklarını görebilir. Vücut ve endam belli olmalıdır. Bu kadarı da mahrem olan üçüncü bir şahsın yanında olmalıdır.

Müstakbel eşler birbirinin ahlaki durumunu, fikri seviyesini öğrenmek istiyorsa (ki bu da çok önemlidir) bu, konu komşu ve tanıdıklar vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Nikah kıyılmadan bir arada yaşamaları dinimize göre yasaktır.

Aslında birlikte gezip yaşayarak iki tarafın birbirini yakından tanımasına imkan da yok gibidir. Çünkü böyle zamanlarda herkes gerçek hüviyetini saklayıp nazik ve olgun davranmaya bakacaktır.

Bir de buna şehevi heyecanları ekleyiniz, göreceksiniz ki akıldan çok hisler karar vermeye kalkışacaktır. Tabi ki, bu da bir ömür boyu birlikte sürdürülecek bir hayatın temel unsurları olan müstakbel karı ve koca için yeterli sayılmasa gerekir.

Şunu bir daha belirtelim. Birbirlerini yakından tanımak için bir süre bir arada gezen genç delikanlı ve genç kız, şehevi arzuların bunaltıcı pençesi altında bulunarak birbirlerini, hiç de anlayamayacakları halde, sevebilirler. Bu yüzden de birbirlerinin kusurlarını bile iyi karşılamaya kalkışabilirler.

Nitekim sevgili Peygamberimiz (s.a.v): “Bir şeyi sevmen, seni kör ve sağır eder (2)” demekle bu gerçeği dile getirmiştir.

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(1) S. Müslim tercüme ve şerhi, c: 7, s: 271. (2) Bkz. Mişkâtül -Mesâbih, c: S: 595.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.