Evlilik Dışı Cinsel İlişkiye Giren Bir Kadın İçin İddet Süresi

Evlilik Dışı Cinsel İlişkiye Giren Bir Kadın İçin İddet Süresi
5 Eylül 2021 00:30
0

Kadının evlilik dışı cinsel bileşme sonucu gebe kalmış olur ve suç ortağı erkekle evlenmek isterse iddete tabi olmayıp, beklemeden evlenebilir.

İstibra; Temizlenmek ve temize çıkmayı istemek demektir. Bir fıkıh terimi olarak ise; evlilik dışı cinsel birleşme de, kadının evlenmek istemesi üzerine gebe olup olmadığının anlaşılması için beklemesi gereken süreyi ifade eder.

Soru: Kadının evlilik dışı cinsel bileşme sonucu gebe kalmış olur ve suç ortağı erkekle evlenmek isterse iddete tabi olmayıp, beklemeden evlenebilir. Hatta doğacak çocuğun nesebini korumak ve toplum nezdinde kadını da büyük sıkıntılardan kurtaracak olan böyle bir evlilik fakihlerce iyi görülmüştür.

Ancak kadın, doğacak çocuğun babası olmayan başka bir erkekle evlenmek isterse, doğuma kadar beklemesi gerekir mi?

Cevap: Hanefi ve Şafiilere göre böyle bir kadının yabancı bir erkekle evlenmesi de geçerlidir, ancak cinsel temasın doğuma kadar geciktirilmesi gerekmektedir. Çünkü bir süre cinsel birleşmede bulunmasa bile, bir erkeğin sevdiği bir kadınla evlenmesinde yararı vardır.

Üstelik zina ithamı altında bulunan bir kadını, bu sıkıntıdan kurtaracağı için ecir alacağı da umulur. Nitekim Hanefilere göre ihramlı kişilerin hac sırasında akdedecekleri nikah geçerli olup, cinsel temas ihram sonrasına geciktirilir. Bu da onun gibidir.

İstibra, neseplerin karışmasını önlemek ve babayı belirlemek üzere sünnetle öngörülen bir bekleme türüdür. Yalnız evlilik dışında yanlışlıkla veya isteyerek cinsel ilişkide bulunmuş ya da ırzına geçilmiş kadınlar hakkında söz konusu olur.

Mesela; Zorla kaçırılan veya ırzına geçirilen bir kız çocuğu başka bir erkekle evlendirilmek istendiğinde, gebe olup olmadığının anlaşılması için bir hayız süresince, eğer hayız görmeyen cinsten ise bir ay süreyle bekletilir. Bundan sonra evlenilebilir. Kendisini kaçıran erkekle evlenecekse, böyle bir bekleme ihtiyacının bulunmadığını yukarıda belirtmiştik.

Zina Eden Kadınla Evlenmek Caiz midir?

Zina eden bir kadınla gebe olmadığı takdirde, bir hayız süresince istibra yaptıktan sonra evlenmek caizdir. Bu bekleme koca için menduptur. Evli olan cariye iki hayız süresince, bekar olan ise istibra ile iddet bekler.

İstibradan maksat, insan varlığına saygı, neseplerin karışmasını önlemek ve yüce Allah’a kulluktur.

Soru: Evli bir kadın zina etse veya bir erkekle mahrem bir hısmı ile yahut durumu bilerek iddet beklemekte olan ya da başkası ile evli bulunan bir kadınla evlense, ayrıldıktan sonra bu kadınlar iddet bekler mi?

Cevap: Yukarıdaki durumlarda kadın gebe ise, doğuma kadar kocasının ona yaklaşmaması gerektiğinde mezheplerin görüş birliği vardır.

Eğer kadın gebe değilse Hanefilere ve Şafiilere göre zinada da batıl evlilikte de kadına iddet gerekmez. Çünkü batıl evlilik de zina hükmüdedir. Muhammed eş-Şeybani’ye göre ise bir ay hali süresince istibra yapması iyi olur.

Maliki ve Hanbelilere göre, kadının cinsel temas tarihinden itibaren üç defa ay hali görerek istibra yapması gerekir. Burada kocanın ayrılmış olması veya vefat etmiş bulunması da sonucu değiştirmez. Ancak istibra süresi içinde kocanın bu kadına yaklaşması haram olur.

Diğer yandan, erkek başkası ile evli olduğunu bilmeksizin bu kadınla evlenmiş olur ve cinsel temasta da bulunmuş olursa, daha sonra ayrılınca kadının normal iddet beklemesi gerektiğinde görüş birliği vardır. Çünkü burada fasit nikah söz konusu olur, fasit nikahta ise iddet gerekmez.

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 466-467

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.