Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,4734
EURO
10,0794
ALTIN
498,49
BIST
1.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
37°C

Evlenmeye ve Övülmeye Layık Kadınlar

3 Nisan 2021 18:39
0

Kadının huysuzundan Allah korusun. Huysuz ve terbiye kıtlığı iki halde kendini gösterir. Biri erkek çocuk doğurduğu vakit; biri de kocasından yüz bulunca. En uygunsuzu kocasından yüz bulunca huysuzlaşan dilberlerdir. Bu yüzden evlenmeye karar verirken övülmeye layık kadınlar kimlerdir bunları öğrenmek lazım

Kadı Şüreyh, tabiinden Şâbi hazretlerine: Ey Şabi, eğer evlenirken Beni Temim kabilesinden bir kızla evlen. Çünkü onlar, kızlarını iyi yetiştiriyorlar, diye tavsiyede bulundu:

Şabi: -Nereden biliyorsun? diye sormuş. Kadı Şüreyh anlatmış: Genç ve bekarlığımda Beni Temim kabilesinin tarafına gitmiştim. Sonra dönüşümde ihtiyar bir kadınla bir kızın oturduğunu gördüm.

Kız, gayet sevimli, boylu poslu görünüyordu. Kızı yakından görmek için su içmek bahanesiyle yanlarına varıp kendilerinden su istedim. Kadın kıza bir su getirtti. Suyu içtikten sonra kadına,

∟ Bu kız kimin diye sordum, adı nedir? dedim.

∟ Kadın:

∟ Hüdeyr’in kızıdır. Adı Zeyneb’dir, dedi.

Evli midir? Kız mıdır? dedim.

∟ Kızdır, dedi.

∟ Allah’ın emriyle bana verir misiniz? dedim.

∟ Dengi isen, sorup soruşturur veririz, dedi,

Oradan evime geldim. Kızı beğenmiştim, onunla evlenmeyi kafama koydum. Akrabalarımdan birkaç kimse alıp kızın amcasına giderek, maksadımızı söyledik. Arada bir tanışma sohbetinden sonra kızı istedik. münasiptir dediler ve söz kesildi. Nikah olduktan sonra, «Beni Temim kabilesinin kadınlarının nasıl olduğunu yakından bilmiyorum, ayrı kabilenin insanlarıyız» diyerek kalben pişman olmuştum. Buna rağmen, kimseye belli etmedim. Hayırlısı diyerek işin neticesini bekledim. Neticede evlendik ve gelini getirdik. Güveği gecesi kız bana:

«Efendim, bu akşam damat iki rekat namaz kılar. Allah rızası için kılınan bu namazdan sonra gelinin hayırlı ve uğurlu olmasını dilemesi, Cenab-ı Haktan hayır ve bereketler niyaz etmesi sünnettir.» dedi.

Ben de: «Evet, öyledir.» diyerek iki rekat namaz kıldım. Selamdan sonra baktım ki o da namazını kılıyor. Böylece namazlarımızı kılıp, dualarımızı ettikten sonra, kız bana şöyle dedi:

– Efendim, ikimiz de ayrı kabilelerdeniz. Ne var ki kader bizi birleştirdi. Birbirimizin huy ve ahlakını, örf ve adetlerinizi bilmediğimiz halde madem ki ilahi takdir bizi birleştirdi, öyle ise bana sevdiğiniz ve memnun olduğunuz şeyleri bildirin ki, isteğinize göre hareket edeyim. Sevmediğiniz, hoşlanmadığınız hal ve hareketleri de söyleyin ki, onlardan sakınayım. Böylece siz bana yumuşak huylu davranın, ben de size zevcelik görevlerimi yerine getirmek için gayret edeyim. Eğer size karşı vazifelerimi yerine getirmeyip itaatsizlikte bulunursam, beni babamın evine gönderebilirsiniz. Bunun için hiç üzülmeyiniz. Benim sizden rica edeceğim hususlar bunlardır. Allah, bizi birbirimize hayırlı etsin, dinimizi gereği gibi yaşamayı Nasip etsin.

Kadı Şüreyh:

– «Hanım, bana öyle şeyler söyledin ki, eğer dediklerini yaparsan gerçekten beni mutlu ve bahtiyar edersin. Eğer bu söylediklerini yerine getirmezsen, senin aleyhinde olur.

Ben, şunları isterim, şu hareketleri de sevmem, istediklerimi yerine getir, istemediklerimi de gizleme» der.

∟ Gelin:

∟ Akrabamın gelip gitmelerini ister misin, dedi.

∟ Kadı Şüreyh:

∟ Usandırmamak şartıyla gelebilir, pek sık istemem der.

∟ Kadın: Komşulardan kimler gelip gidebilir? istemediklerinize yüz vermem.

∟ Adam: Şu şu komşular gelebilir. Namuslu ve dindar insanlardır. Filan ve falan kimseleri istemem, iyi ve İslami hayatları yoktur. Bu gibilerin evimize gelmesinde hayır yoktur.

Bu ölçülerle kurulan yuva kısa zamanda Cennet yuvası oluvermiştir. Bir sene falan geçtikten sonra bir gün adam evine geldiğinde evde ihtiyar bir hanım misafir gelmiş ve ev sahibesine kızım şöyle yap, böyle yapma, diye öğütler vermekte olduğunu görmüş.

Kadı Şüreyh hanımına: Bu kimdir? diye sormuş.

Hanımı: Kayınvalideniz, demiş.

Adam hemen elini öpüp saygı ve hürmet göstermiş. Kadın, hemen damadına sormuş:

Hanımından memnun musun? demiş.

Kadı Şüreyh : Çok memnunum demiş. Allah sizden razı olsun. Çok iyi bir evlat yetiştirmişsiniz, demiş.

Bunun üzerine Kayın validesi: Oğlum, kadının huysuzundan Allah korusun. Huysuz ve terbiye kıtlığı iki halde kendini gösterir. Biri erkek çocuk doğurduğu vakit; biri de kocasından yüz bulunca. En uygunsuzu kocasından yüz bulunca huysuzlaşan dilberlerdir. Böylesinden Allah esirgesin, demiş.

Hanımının akrabalarının sizi görmeye gelmelerini ister misiniz? Ne vakit, kaç günde gelsinler? diye sormuş. Damat:

– Aman efendim, istedikleri zaman gelsinler, evim onlarındır, der… Kayınvalide her sene bir defa gelip bu yolda nasihatlar edip gidermiş.

Kadı Şüreyh, o hanımla tam yirmi sene geçinmiş. Bu kadar senede hanımının bir ayıbını görmemiş.

Bunun tersine bir komşuları varmış. Onun da hanımı huysuz terbiyesizmiş, evlerinde her gün kavga ve dırıltı, dayak patırtısı eksik olmazmış. Onların halini gören Kadı Şüreyh, Hanımı Zeyneb için şöyle bir methiye yazmış:

Zevceler içinde Zeynebim bir tek

Kırılsın ellerim, vurursam kötek

Adaletsizliktir suçsuzu dövmek

Zeynebime haktır methedip

Övmek. Kadınlar içinde o bir güneştir

Diğer kadınlarsa yıldıza eştir

Güneşin yanında yıldızlar kaybolur

Erkek saadeti yuvada bulur.

Zeyneb itaatlidir Zeyneb sadıktır

Ona dayak değil Methiye layıktır.»

İşte güzel huylu kadınlar, böyle methedilmiş, iyilikleri methiyeler şeklinde yazılmıştır.

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.