DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
5°C
İstanbul
5°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Kar Yağışlı
2°C
Salı Yağmurlu
4°C
Çarşamba Çok Bulutlu
5°C
Perşembe Az Bulutlu
7°C

Evlenmeden Önce Evlilikle İlgili Bilgiler

23 Ekim 2021 22:30
0

İslami ve ahlaki kurallara uygun olmak sureti ile eşlerin birbirlerini görmesi ve halvet konumu olmaması şartı ile birbirleri ile konuşması caizdir. İşte balık baştan kokar atasözü burada çok önemli.

Karşı taraftan ne beklentiniz varsa, ne istiyorsanız, ne istemiyorsanız, hepsini peşin peşin konuşun. Sonra köprüyü geçene kadar ayıya bilmem ne deyip de sonradan kutsal olan evlilik müessesesini yıkıma uğratmayın, harap etmeyin.

Evlenmesi ayrı bir yük, boşanması ayrı bir yük. Bu iki tarafı da birbirlerini seviyorsa olumsuz etkileyecektir. Ama şimdi görüyorum da boşananların çoğu diyor ki anasını ağlatacağım neyi var neyi yok alacağım. Şimdi evlilik bumudur bilemedim. Her ne kadar istisnalar olsa da artık evliliği bir ticaret haline dönüştürdünüz ki yazıklar olsun bu ve buna benzer tiplemelere

Kız ve Erkek Çocuklarını İstemediği Birisi ile Evlendirmek

Her ne kadar kız istemede kabul ve şahit şart olsa da buna uymayan kişiliği bozuk insanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Evet kızı istemediği birisi ile evlendiremezsiniz. Kızı istemediği birisi ile nişanlayamaz ve nikahlayamazsınız.

Evet yaşlılar tecrübe sahibidir bunu kabul ediyoruz ancak sonuçta yaşayacak insan odur. Taşıma suyla değirmen ne kadar dönerse, zorlama ile yapılan evlilikte o kadar gider. Şurası var dediğimiz gibi tecrübe:

Gençtir, sevmiştir, gözü kördür kulağı sağırdır yani aşkı gözünü kör etmiştir gerçekleri göremiyordur. Lakin kızın istediği kişi içkici, alkolik, uyuşturucu, sarhoş v.b kötü alışkanlıklara sahip ise ve bunu biliyorsanız, kestiriyorsanız gerçekten bu kişi kızımı huzursuz eder, aldatır, ihanet eder, şiddet uygular diye kuvvetli bir şüpheniz varsa, kızınızı vermeyin.

Ha kız Nuh diyor Peygamber demiyorsa o zaman kendi düşen ağlamaz misali. Her ne kadar kızınızı Allah’ın emir ve yasaklarına uyan birisine verin diyecek olsam da, siz kızınızı isteyene önce Allah, Kitap, Peygamber, Namaz, oruç sormak yerine evini arabasını işini soruyorsun.

Mehir parasında ise, karşı tarafı zora sokmayacak, gücü oranında makul bir değer isteyin. Buna kesin bir ölçü belirtmek yanlış olur. Mehir parası kadının hakkıdır. Herkes gücüne göre karşı tarafın talebini ya kabul eder ya da reddeder.

Düğünde Yemek Vermek: Bundan asıl kasıt insanlara bu benim helalimdir, bundan haberiniz olsun, abuk subuk düşünüp saçma sapan konuşarak günaha girmeyin demektir. Yani anlayacağınız şu anda bazı kimselerin yaptığı gibi gizli kapaklı imam nikahı kıyarak, kendince bu nikahı ve birlikteliği meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

Oysa sizin insanlardan habersiz bir şekilde imam nikahı kıyman ya da evli isen de eşinin izni olmadan bir başkası ile imam nikahı kıymanın ne Kitap da ne sünnette yeri yoktur. Tamamen minareyi çalan kılıfı uydurur atasözüne istinaden; sizlerde bunu yapmaya çalışıyorsunuz ama kendi kendinizi kandırıyorsunuz. Her neyse bu konu çok su götürür. Daha fazla uzatmak istemiyorum.

Evlilikte Kıskançlık

Kıskançlık bir nevi sevgi göstergesidir. Ancak ortada kıskançlığı gerektirecek bir sebep yokken, kuruntularla, kötü düşüncelerle böyle bir hisse kapılmak, bu hissi karşı tarafa rahatsız olacağı şekilde hissettirmek, olan sevgiyi de yok edecektir. Yani ne ifrat ne de tefrit.

Ne aşırıya gideceksin ne de çok geri kalacaksın. Orta yolu tercih edeceksin ki faydasını göresin. Aksine zarar olarak sana geri döner. Hz Ali şöyle buyurmuştur: Eşini çok fazla kıskanma ki senin yüzünden kötü bir şeyle suçlanmasın

Eziyetlere Ve Sıkıntılara Katlanmak: Kadın fıtratı yapısı itibari ile çok karmaşık bir yapıya sahiptir. En büyük bilim adamlarından Einstein‘i bile getirip de kadınlar hakkında bir kitap yaz diyecek olsan, bu yazdıkları devede kulak olurdu herhalde. İslami değerlere ve ahlaki kurallara aykırı davranmadığı sürece ondan gelen eziyetlere katlanmak gerekir.

Her ne kadar kadının kocasına Şeriat sınırları içerisinde itaat etmesi farz ise de; karşı taraf bunu yapmıyorsa eğer ve sen buna sabır ile karşılık veriyorsan; bunun sevabı senindir günahı onundur. Kaldı ki anlamadığım şey, üç günlük dünya hayatı bugün varsın bırak yarını belki oturduğun yerde kalkmaya, aldığın nefesi vermeye bile garantin yokken, bu kadar kısacık bir hayat için çiftlerin birbirlerini kırması, incitmesi üzmesi akıl alacak şey değil.

Evet kadın yapısı itibari ile karmaşık bir yapıya sahiptir ancak bunun arkasına saklanarak da kendine mazeret uyduramaz. Çünkü Allah Teala seni, senin kendini yetiştirebileceğin ve eğitebileceğin bir fıtratta ve donanımda yaratmıştır. Bu konu da çok detay gerektirir. O yüzden şu kısacık dünya hayatı için ne üzün ne üzülün, ne kırın ne kırılın. Vallahi değmez. Sonradan ama ve keşke demenin de kimseye bir faydası olmaz vesselam.

Eşlerin Birbirlerine Karşı Güzel Davranması

Bu aslında üstteki ile doğrudan orantılıdır. Ancak bu konuda yapısı itibari ile erkekler kadınlardan daha kuvvetli olduğu için, kadının erkeğe şiddet uygulama ihtimali çok nadirdir. Bu durumda kadınlar ezilmektedir. Her ne kadar günümüz itibari ile değil şiddet uygulamak anasını ağlatıyorlar. Her neyse bu konuda Peygamberimiz (s.a.v) :

Kadınlar sizin yanınızda birer emanettir. Onları Allah’ın emaneti karşılığında aldınız ve Allah’ın kelimesiyle ırzlarını helal kıldınız. sizin onlar üzerindeki hakkınız yataklarınızı başkasına çiğnetmemeniz ve dinin iyi saydığı hususlarda size isyan etmemeleridir. Bunları yaptıkları zaman onları örfe uygun olacak şekilde yedirmek ve giydirmek sizin üzerinizdeki hakkıdır. Onları dövmeyin (Her ne kadar hadis-i şeriflerde ve ayet-i kerimelerde dövün ifadesi geçmekte ise de siz bu yola başvurmayın.

Niye diyecek olursanız eğer bu biraz teferruatlı konudur ve son çaredir. Ancak ayet-i celile de ve hadis-i şeriflerdeki dövün ifadesini yanlış anlayarak eşine tekme tokat dalan kişi için söylenecek en iyi söz, asıl dayak yemesi gereken sensin. Dini konuda hiçbir şeyi uygulamıyorsun, yapmıyorsun Allah’ın emirlerine uymuyorsun, sadece Allah dövün dediği için dövüyorsun. Pardon ama OHA.

Bu neye benzer biliyor musunuz hani Oruç konusunda ayet diyor ya siyah iplik beyaz iplikten ayrılıncaya kadar yiyin için diyor ya; Bu siyah iplik ile beyaz ipliği koyup bunları seçmeye tanımaya çalışan cahilin durumuna benzer. O yüzden bu konuda temkinli yaklaşın. Başkasına gözünü tedavi ettirmeyi düşünürken, kendi gözünü kendi ellerinle çıkarma. Sonra bu dünyada da kör olursun ve kör olarak haşredilirsin. Ahiretteki durumun ise Allah bilir ama vahim.

Evlenen Çiftler Birbirleri İle Şakalaşmalı: Ancak bu şakalaşma yukarıda da belirttiğimiz gibi İslami Değerlere ve ahlaki kurallara aykırı olmamalıdır. Eşlerin birbirleri ile şakalaşması, gönüllerin birbirlerine karşı daha fazla ısınmasına, eşlerin birbirlerini daha fazla sevmesine ve arzulamalarına sebep olur. Ancak erkek bu konuda dikkatli olmalıdır. İşin suyunu çıkarırsa eğer ;

Evin reisi konumunda olan kocanın, derisi suya iner. Bu sefer de kadın onu takmaz, dinlemez. Koca kendini dinlemesini, inadına iş yapmamasını istese de artık iş işten geçmiştir. Kadın burnunun dikine gitmeye devam eder. Her ne kadar gitmemesi gerekse de. Bu yüzden erkek eşi tarafından hoşlanmadığı bir durum ile karşılaştığı zaman, bu huzursuzluk yüzünden belli olsun ve kızsın

Eşlerin Namusu Ve Kendisi Birbirlerine Emanettir: Her iki tarafta birbirlerinin namusunu karşılıklı helal kılarken Allah’ın adı anılmıştır. Bu konuda erkek evin koruyucusu ve yöneticisi konumundadır. Kadının namusunu korumak dahil olmak üzere ifrata ve tefrite kaçmamak sureti ile her türlü ihtiyacını karşılamak erkeğin görevidir ve bu erkeğin üzerine farzdır.

Nasıl ki erkek kadının namusunu koruyor, aynı şekilde kadın da hem kendi namusunu koruyacak hem de bekçisi olduğu evin koruyucusudur. Yani kocasının malına, mülküne parasına vb konularda ihanet edemez, har vurup harman savuramaz, eşini sıkıntıya sokacak yükün altına sokmaz. Kocasına laf getirecek hal ve hareketlerden uzak durmalıdır.

Tabi ki bu son hususlar erkek içinde geçerlidir. Yoksa kadının ki namusta erkeğin ki patlıcan dolması değil. O da eşinden gayri başkasına bakmayacak, aldatmayacak, başkalarına muhtaç etmeyecek vb konularda ve karşılıklı anlayış içerisinde yaşayıp gidecek. Her ne kadar bu günümüz evliliklerinden (istisnalar hariç) uzak bir görüş olsa da

Evlenmeden Önce Cinsellikle İlgili bilinmesi Gerekenler

Çiftler Cinsellikle İlgili Durumlarda Anlayışlı Ve Bilgili Olmalı: Aile içi huzursuzlukların sebeplerinden belki de başlıca sebeplerinden birisi de cinsel hayattır. Bu konuda çiftlerin birbirlerini zorlamaması, istemediği zaman zorla istemesi, istemediği hal ve hareketlerden sakınması gerekir.

Tabi ki birde kadına özel olan hayız dönemi ile ilgili meseleler var ki onun yeri de burası değildir. Gerekli bilgiyi aynı şekilde sitemizde Kadın İlmihali bölümüne bakara ulaşabilirsiniz yada site içerisinde ki arama motorunu kullanarak arattırabilirsiniz .Bu arada yeri gelmişken eşinizle Arkadan Ters İlişkiye Girmek haramdır.

İsmail Ekinci

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.