ref: refs/heads/v3.0

Evlenme ve Boşanma Konusunda Kadının Hakları

Evlenme ve Boşanma Konusunda Kadının Hakları
5 Kasım 2023 01:47
16

boşanan kadın hangi haklara sahiptir ve hangi hakları talep edebilir, dinen kadının boşanma hakkı, dinimizde boşanan kadın hakları, boşama yetkisi


Soru: Evlenme ve boşanma gibi konularda İslam, kadına ne gibi haklar tanıyor?

Cevap: Evlenme ve boşanma konusunda İslam’ın kadına verdiği hakların özeti şöyledir:

  • Bir kadın baliğe ve akile olunca, Hanefi mezhebine göre evlenmek hususunda hürdür; evlenir, evlenmez, kendisi bilir. Evlenmek isterse de istediği kimse ile evlenebilir. Ancak kendisine denk olamayan serseri bir kimse ile evlenmeye kalkışırsa velisi, onun maslahatına binaen işine müdahale edip engel olabilir.
  • Baliğe ve akile olmazsa, kendisini seven ve ona şefkat eden velisi, maslahatının gereği ne ise onu yapmak zorundadır. Yalnız İslam dinine göre boşanma hakkı kadına değil, erkeğe verilmiştir. Bunun sebebi yuva kurup mesken tutan, ev ile evlilik masrafını yapan ve mihir yükünün altına giren kadın değil, erkektir. Bunun için erkeğin aklı varsa ve çok mecbur olmazsa kolay kolay boşama cihetine gidemez, kurduğu yuvayı dağıtamaz.

Bununla beraber, Hanefi mezhebinde kadın evleneceği kimseden endişe ediyorsa, akit esnasında boşanma yetkisini alabilir. Yani nikahını kıyarken: Boşanma yetkisinin bende de olması şartıyla seninle evlendim dese ve koca olacak kimse aynı minval üzere kabul ederse nikah sahih olur ve boşanma yetkisi erkeğin elinde olduğu gibi kadının elinde de olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.