DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
26°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Çok Bulutlu
24°C

Evlenilecek Kızda Aranan Özelikler

12 Ağustos 2023 03:03
11.973
Evlenilecek Kızda Aranan Özelikler

Bu kadın için esastır ve buna son derece önem vermek gerekir. Kadının namus ve iffet yönünden dini duyguları zayıf olursa kocasına ihanet edebilir ve yüzünü kara çıkarır. Kıskançlığı artırır, huzuru giderir. Şayet kocası namus ve iffetini muhafaza etmeye gayret etse o zaman da başı belaya girer.

Eğer onun iffetsizliğine kulak asmazsa, o zaman da kendi namus, şeref ve haysiyetine karşı ihanet etmiş olur. Dini duyguları zayıf olduğu için bir de güzelliği varsa, belası iki katlı olur. Çünkü güzelliğine bakar ve ayrılmayı arzu etmez. İffetsizliğine bakarak tutmak istemez. Böylece felaketten felakete düşer gider.

Erkek kadının gayri meşru hareketlerine karşı sessiz kalsa, ona işlediği günahta ortak olmuş olur. “Kendinizi ve ailenizi ateşten koruyun Tahrim Süresi’6” bu ayetteki emre karşı gelmiş olur.

Eğer onun kötü hareketlerini kabullenmez ve düzeltmeye gayret ederse bütün hayatı karısıyla mücadele ile geçer ve hayatını heder eder gider. Resulüllah bunun için dindar kadın üzerinde durmuş ve şöyle buyurmuştur;

“Kadın ya malı, ya güzelliği, ya soy ve asaleti yada dindarlığı için nikah edilir. Sen dindar kadını al ki elin toprağı tutsun” Başka bir hadis-i şeriflerinde ise; “Kim kadını yalnız güzelliği ve malı için alırsa, onun malından da, güzelliğinden de mahrum kalır. Ancak Allah, kadını dindarlığı için alan kimseye mal da verir, güzellik de nasip eder” buyurmuştur

Evlenilecek Kadında kızda Aranan Vasıflardan Birisi de Güzel Ahlak ve Güzelliktir

Ahlak: Kadında ikinci derecede aranacak olan özellik ise güzel ahlaklı olmasıdır. Huzuru kolayca temin etmek ve dinin gereklerini eksiksiz ifa edebilmek için buda çok önemlidir.

▬ Güzellik: Bu kadında bulunması gereken ve önemle aranılan bir haslettir. Karısı güzel olan erkek dışarıya bakmaz. İnsan yaradılış itibariyle ve çoğu zaman çirkin ve kötüyü sevmez. Biz “Kadının dindarını al, güzelini alma” derken güzel kadın alma demek istemiyoruz.

Hem güzel olursa hem de dindar olursa çok daha güzel olur. Dini bozuk olduğu halde yüzü güzel olan kadın alma demek istiyoruz. Yalnız güzellik, kişiyi evliliğe teşvik ederken dini ihmal eder.

Güzel seçmenin ve almanın önemini gösteren delillerden biri de anlaşmak ve karı-kocanın güzel geçinip ünsiyet etmelerinde güzelliğin etkisinin büyük olmasıdır. Unutmayın ki güzelliğe doyarsınız ancak huyuna suyuna ve ahlakına doyamazsınız.

Zaten hiç kimse de kendine göre ben çirkinim demez. Kendisini güzel gördükten sonra da karşı tarafın kendisini nasıl gördüğüne pek önem vermez. sonuçta herkesin yaratıcısı Yüce Allah (c.c.)

Eğer evlenen sadece evdeki işlerini göstermek veya sünneti ifa etmek için evleniyor da güzellik aramıyorsa bu onların zahid oluşlarına yakışan bir haldir. Çünkü güzellik bazı kimselerin harama bakmasına mani olduğu ve onların dinine yardımcı oluyorsa da, güzellik aslında dünyalıktır.

Malik b.Dinar diyor ki;

Sizler, aza kanaat eden, ne verirseniz onunla memnun olan ve elinden geldiği kadar size hizmet etmeye çalışan öksüz kızlara bakmıyor, bilakis aza kanaat etmeyen, sizden daima “şunu bunu al” diye isteklerde bulunan ve filan adamın kızına bakıyor ve onunla evlenmeyi tercih ediyorsunuz, siz işte böyle kimselersiniz.

Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;

Kadınlarınızın hayırlısı kocası yüzüne baktığında onu sevindiren, emrine karşı itaatkar olan, ayrıldığı zaman malını ve namusunu muhafaza edendir.

Kocanın karısına bakarak sevinmesi, kadının kocasına olan sevgisine bağlıdır.

▬ Mihrinin Az Olması: Resulüllah haddinden fazla mihir istemeyi yasaklamıştır. Şayet kadınların çok mihr almaları kendileri için bir şeref telakki edilseydi, Resulüllah bu hususta birinci sırayı alırdı. Resulüllah’ın ashabından bazıları evlenirken beş dirhem altın, hatta bir çekirdek karşılığında evlenmişlerdir.

Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki; Kadınların hayırlısı, güzel yüzlü ve mihri (nikah parası) az olanlardır.

Kadının erkekten normalinden fazla mihr istemesi nasıl mekruh ise, erkeğin de kadından mal istemesi öylece mekruhtur. Kadını malı için almak ve malına tamah etmek de mekruhtur.

Bakire Biriyle Evlenmek

▬ Evlenirken Bakire olanı Seçmek: Resulüllah dul kadını alan Cabire hitaben şöyle buyurdu; “Bakire alsaydın daha iyi olurdu .O seninle sen de onunla oynaşır ve birbirinizi severdiniz”

Bakire Bir Kızla Evlenmenin faydaları

▬ Bakire kız başka erkek göremediği için yalnızca kocasını bilir ve onunla hemhal olur ve böylece aralarındaki sevgi kuvvetlenir. İnsan yaratılışı icabı, ilk gördüğünü tanır ve onu sever. Bir kadın daha önce başka bir erkekle münasebet kurmuşsa bu durumda yani evlendiği kocasının bazı huylarından hoşlanmayabilir ve böylece ona gerektiği gibi ısınıp sevemez.

Erkek de bakire olan kızı daha çok sever. Çünkü erkekte öyle bir tabiat vardır ki, önceden başka bir erkeğin el sürdüğü kadından nefret eder. Bu duyulan nefret bazı erkeklerde daha açık bir şekilde görülür.

Dul kadın daima önceki kocasını aklına getirir ve onu asla unutamaz. Çünkü sevginin en müessiri ilk sevgidir. Bu durum da karı-koca arasında geçimsizliğe sebep olur.

Asaletli ve Soylu Bir kadınla Evlenmek: Evlenilecek kadın her şeyden önce dindar, iffetli ve soylu bir ailenin kızı olmalı ve böyle bir ailenin terbiyesi altında büyümüş olmalıdır. Çünkü yarın çocukları dünyaya gelince o çocukların terbiyecisi bu kadın olacaktır. Terbiye ve edep yönünden nasipsiz olan kadın çocuklarını gerektiği şekilde terbiye edemez.

Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;

▬ Çöplükte büyüyen gülden sakının

▬ Resulüllah’a sordular ki;

▬ Bu nedir?

▬ Resulüllah buyurdu ki;

▬ Kötü ailede doğup büyüyen güzel kızdır.

Kaynak: İmam Gazali – İhyau Ulumi’d-Din – C:2 – bkz: 126-139

Yorumlar

 1. Mutlu Doğan dedi ki:

  HAZRETİ PEYGAMBERİN AZINDAN YALAN SÖYLÜYORSUN ALLAH KORKUN YOKMU HAZRETİ HATİCE VÂLİDEMİZ DULDU PEYGAMBER EFENDİMİZLE EVLENDİĞİNDE AHİRETTE NASIL HELALLEŞÇEKSİN EFENDİMİZLE UTAN UTAN KENDİNİZDEN HADİS UYDURMAYIN

  1. Bilmiyorum bu yorumu neye göre yaptınız ama kendinizi bir Peygamber ile kıyaslamanız yada ilme ihtiyacı olmayan Allah Resuünün böyle bir yazıdan istisna olduğunu anlamayacak kadar dar görüşlü iseniz ne diyebilirim ki? Utanması gereken ben miyim yoksa ezbere yorum yapanlar mı bilmiyorum ama yazının sonunda kaynak var bilmem baktınız mı?

   İsterseniz İmam Gazali Kimdir, Hayatı ve Eserleri hakkında bir araştırma yapın. Çünkü yaptığınız yorum bana değil direk İmam Gazali’ye gidiyor ki bundan da sanırım tövbe etmelisiniz.

  2. Hasan kamacı dedi ki:

   Niye dullar öylece ölsünmü, israf olmazmı.

   1. Öyle bir şey kesinlikle yok tabi ki. Bizim amacımız boşanmaların azalması birinci husus diğer bir hususta sitede yer alan yazıalr bireysel düşünmeyin. Bekar birisi okuyor olarak düşünün

   2. Serdar Kadir dedi ki:

    Dul bir kadinla dul bir erkegin evlenmesi daha iyi olur .

 2. PapatyA dedi ki:

  Yalnış düşünceler de var bilgilerde

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim ancak yanlış yerler var demek yerine keşke yanlış yerleri düzeltip yorum yapsaydınız daha verimli olurdu. Gerek benim için gerekse diğer okuyucular için

 3. Kübra dedi ki:

  Yazıları okuyunca inanamadım. Bu tarz paylaşımlarınız yüzünden İslamiyeti yobazlık olarak görüyorlar işte. Önüne gelen din yazıyor.. Birçok şeyi de uyduruyor. Kınıyorum sizi

  1. İstediğiniz şey üzerine yemin edebilirim ki yorumunuzu okuyunca acaba bu yorum benim yazdığım yazı için mi yazıldı diye merak ettim direk kaynağına baktım ama kaynak olarak ben değil, İslam alimi ve Alah dostu İmam Gazali. Bu yüzden muhtemelen bazı yerleri belki yanlış anlamış olabilirsiniz insanlık hali. Geri dönüş yaparsanız eğer size gerekli açıklama yapılacaktır ancak siz yine de ısrarla ben bu yazıyı kabul etmiyorum diyorsanız, orası da sizin bileceğiniz bir iş. Dediğim gibi kaynak bana ait olsaydı hiç tereddütsüz gözden geçirirdim ve düzeltirdim ama kaynak kitap sayfasına varıncaya gösterilmiş.

   1. nahide dedi ki:

    BIR NISAN SAKASI YAPMISLAR
    “ERKEK AHLAKSIZ OLUNCA SORUN YOK SABRET BACIM ”
    HERKESIN ELININ ALTINDA ARTIK KUR AN VE HADISLER OKADAR KOLAY DEGIL INSANLARI YANLIS YONLENDIRMEK
    TEK TARAFLI YAZMISSINIZ NAMUS VE AHLAK KADIN VE ERKEKTE olmali ama
    GÜZEL KADIN ALDATIR NE DEMEK
    BU DIN MI YANI DIN ADINA ACIKLAMA YAPARKEN DINDEN SOGUTUYORSUNUZ

    1. Bir yazı hakkında olumsuz bir yorum aldığım zaman ilk başta kaynak neresi diye bakarım. Kaldı ki kaynak İmam Gazali. Ayrıca aynı yazıların devamı da var. Siz sadece birisini okuduğunuz için tekt taraflı düşünüyorsunuz Aynı itham ve tehditler erkekler içinde geçerli ki hemd e çok ağır tehditler var. Mesela ben şimdi size bir yazı linki atıyorum onu okumanızı tavsiye ederim;

     https://islamvekuran.com/namussuz-namuslu/

 4. Elfknk dedi ki:

  Kahrolmanızıdiliyorum

 5. Alperen dedi ki:

  Hocam siz bu alttaki yorum yapanları takmayın lütfen. Belli bir beyin yapısına sahip her insan söylediklerinizin gayet apaçık bir şekilde anlaşılabileceğini tasdik eder.Bunların işine gelmediği için dini de kendilerince yorumluyorlar.Bizim yolumuz bencilik değil peygamberimizin bize gösterdiği ve sıddıkların tavsiye ettiği yol üzere olmalıdır.Kendi nefslerine ağır geldiği için inkar yoluna başvurmaları gayet doğal.Sizin bu textte anlatmak istediğiniz islami evlilik için ve huzurlu bir yuva için bir kadının sahip olması gereken özelliklerdir.Allahım salih ve saliha kullarının sayısını çoğaltsın inşallah..

 6. Songül dedi ki:

  İslam hakkında bilgi sahibi olan insanlar ne yazdığınızı anlayabilir anlamamakta ısrarcı olanlara hidayet dilemekten başka diyecek lafım yok.Yazılanlarda bir kusur göremedim.Bizim İslam dinimiz öyle bir din ki sadece şimdiye göre değil geçmiş,şimdi,gelecek için herşeyi o kadar titizlikle açıklıyor ve uygulamamızı istiyor ki Allah adına yemin edebilirim bu yola giren,iman eden kimse pişman olmaz.Kötü düşünüp yazanlara karşı Allah doğru yolu göstersin deyip geçin…