Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,44
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
29°C
İstanbul
29°C
Gök Gürültülü
Pazar Gök Gürültülü
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
33°C

Evlenilecek Erkek Nasıl Olmalı ve Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

31 Mart 2021 06:23
0

Evliliğe karar vermeden önce, evlenilecek kişi de hangi özelikler bulunmalıdır önce bunları belirlemeliyiz ve evlenirken de evleneceğimizi kişiyi buna göre belirlemeliyiz. Peki evlenilecek erkek nasıl birisi olmalıdır, dini ve ahlaki yönden hangi özelliklere sahip olmalıdır. Bunları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

1-) Akıllı olması: Sizin düşündüğünüz gibi dünyevi konularda değil tam aksine Allah Resulü (s.a.v)’in buyurduğu üzere: “Sizin içinizde en akıllınız (akılca mükemmel olanınız), Allah’tan en çok korkanınızdır.

Nitekim bu konuda da yüce Allah: “Şüphe yok ki, sizin Allah katında en değerli olanınız, O’ndan en çok korkanınızdır (1)” şeklinde buyurmaktadır.

2-) Tam manasıyla yada en azından bu uğurda Allah’a olan bağlılığını diliyle yaşadığı gibi aynı şekilde gerek bedenniyle gerekse kalbende yaşamalı ;namaz ve oruç gibi diğer ibadetleri yerine getirmeli ve uhrevi yükümlülüğü gerektiren konularda titiz ve hassas davranmalı. Yüce Allah “Neydi bu cehenneme sizi sürükleyen? Onlar şöyle cevap verecekler: “Biz namaz kılanlardan değildik (2)”

3-) Yalan söylememesi= Bu hem dünyevi konularda yalan söyleme konusunda Resulüllah (s.a.v); Büyük günahları sıralarken; Allah’a ortak koşmak, anne-babaya karşı gelmek, yalan söylemek ve yalan yere şahitlik etmek” ve başka bir hadis-i şeriflerinde ise: “Kişinin yüzüstü cehenneme gitmesine sebep olan şey dili”  olduğunu söylemiştir ki ilgili ayetler Kur’an-ı Kerim’de çoktur. Ahiret konusunda söylenen yalanlara gelince ise benim kalbim temiz diyerekten üzerine yükümlü farz kılınan görevlerden sıyrılmak için “Ayetlerimizi yalan sayanlar ve onları kabule tenezzül etmeyenler ise,  işte onlar cehennemliktirler. Hem de orada ebedi kalacaklardır (3)”

4-)Adaletli ve merhametli olmalı= Yüce Allah “Şüphe yok ki: Allah Teala adaletde bulunanları sever (4)” ve başka bir ayet-i celile de ise “Muhakkak ki, Allah Teala adaleti, iyiliği ve akrabalara muhtaç oldukları şeyleri vermeyi emrediyor… (5)”. Nitekim “Bir topluluğa karşı, içinizde beslediğiniz kin ve öfke, sizi adaletsizliğe sürüklemesin. Adil davranın, takvaya en uygun hareket budur. Allah’a karşı gelmekten sakının! Çünkü Allah yaptığınız her şeyden haberdardır (6)”. Nitekim Yüce Allah “Rabbiniz merhameti kendi Zatına temel ilke edinmiştir (7)”. Bu durumda bizlerinde insan olarak can sahibi olan herşeye, gerek insana gerek hayvana gerek ağaca aynı şekilde merhametli davranmalıdır ki ettiği şekilde karşılık bulsun Allah’ın izniyle.

5-) Alkol kullanmaması. Az veya çok farketmez. Azıda çoğuda haramdır: Yüce Allah “Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi? (8)”. Nitekim Allah Resulü (s.a.v): “İçki bütün kötülüklerin anahtarıdır (anasıdır) ve başka bir hadis-i şeriflerinde ise: Sarhoşluk veren her içecek haramdır ” şeklinde buyurarak buna bir yasaklama gerek Allah Teala tarafından gerekse Resulü Hz Muhammed (s.a.v) tarafından yasaklama getirilmiştir ki bu konuda daha ağır ifadeler mevcuttur. İnşallah yeri geldiğince açıklanacaktır.

6-) Verdiği sözün arkasında durması= Yüce Allah’ın “Allah’ın size lütfettiği nimeti ve sizin “duyduk ve itaat ettik, baş üstüne!” dediğiniz vakit, sizden aldığı sözünüzü hatırlayın! Allah’a karşı gelmekten sakının (9)” ve “Yaptığınız sözleşmeyi yerine getiriniz; çünkü verdiği sözden cayan Kıyamet Gününde sorumludur”. Başka bir ayet-i celile de ise: “Ey iman edenler! Gerek Allah’a ve gerekse insanlara verdiğiniz sözleri ve yaptığınız bağlantıları yerine getirin (10)” . Bu konuda Allah Resulü Hz Muhhamed (s.a.v) ise : “Münâfığın alâmeti üçtür: Konuştuğu zaman yalan konuşur, va’dettiği zaman sözünü yerine getirmez, kendisine bir şey emanet edildiği zaman emânete hiyanet eder” şeklinde buyurmaktadır.

7-) Emanete riayet eden bir yapıya ve karaktere sahip olması= Yüce Allah “Ey iman edenler! Allah’a ve Resulüne hıyanet etmeyin, bile bile aranızdaki emanetlerinize de hıyanet etmeyin! (Enfal Süresi’27)”. “O müminler üzerlerindeki emanetleri gözetirler, verdikleri sözleri tam tamına tutarlar (11)”. Hadis-i şerifte de belirtildiği üzere münafığın alametinin üç tane olduğu ve bunlardan bir tanesinin de emanete hıyanet olduğu belirtilmiştir.

😎 İkiyüzlü olmaması (riyakar davranmaması)= Seni görüp sana, beni görüp bana konuşarak buna göre hareket eden insan tipidir. Nitekim Yüce Allah “Nihayet, Allah’a verdikleri sözden döndüklerinden ve yalan söylediklerinden dolayı Allah, kendisiyle karşılaşacakları güne kadar onların kalbine nifak (iki yüzlülük) soktu (12)”. Başka bir ayet-i celilede ise “Utandıklarından dolayı suçlarını insanlardan gizlemeye çalışırlar da Allah’tan gizlemeyi düşünmezler. Halbuki onlar Allah’ın razı olmayacağı sözleri gece konuşup düzdükleri zaman o yanıbaşlarında idi. Allah’ın ilmi bütün yaptıklarını kuşatıcıdır. (Ey hainleri müdafaa edenler) iste siz dünya hayatı uğruna onları tuttunuz. Onlardan yana savaştınız. Ya kıyamet günü Allah onları azabına uğratırken kendileri için kim savaşacak ve kendilerine kim vekil olacak. Kim bir kötülük eder veya nefsine zulmeder de sonra Allah’tan af dilerse Allah’ı suçları bağışlayıcı ve esirgeyici olarak bulur (13)”. Nitekim bu konuda da Allah Resulü (s.a.v): “İnsanların kötüsü de birine bir yüzle, ötekine de başka bir yüzle gelen iki yüzlü kimselerdir” şeklinde buyurmaktadır.

9-) Ama az ama çok sağlam kaynaklardan dini konularda öğrenmesi farz olan şer-i ilimleri bilmesi ve öğrenmiş olması gerekir= Nitekim bu konuda yüce Allah “Sana gelen bunca ilimden sonra onların heva ve heveslerine uyacak olursan, Allah’a karşı hiçbir koruyucu ve yardımcı bulamazsın (14)”. İlmin kaynağı ve temeli de Kur’an-ı Kerim olduğuna göre ve o Kur’an-ı Kerim-i bir nevi tefsir konumunda olan hadis-i şerifler olduğuna göre, bu ikisine sıkı sıkıya sarılmalı ve bunların ışığında yol almalı. Nitekim bu konudada Allah Resulü (s.a.v): “Ancak iki kişinin davranışı imrenilmeğe lâyıktır:  Birisi, Allah’ın kendisine verdiği malı, Hak yolunda harcayan kişi, diğeri de, Allah’ın kendisine verdiği ilim ve hikmetle hükmeder ve onu başkalarına da öğreten kimsedir” ve başka bir hadis-i şeriflerinde ise: “Kim ilim öğrenmek için yola çıkarsa, Allah ona Cennet’e gidecek yolu kolaylaştırır” şeklinde buyurmaktadır.

10-) Nefsinin arzularına uymamalı= Yüce Allah “Baksana kendi heva ve hevesini ilah edinen, ilmi olduğu halde Allah’ın kendisini şaşırtıp, kulağını ve kalbini mühürlediği, gözlerine de perde çektiği kimsenin haline! Hakkı görmemekte ve azgınlıkta ısrar etmesi sebebiyle Allah’ın şaşırttığı bu kimseyi kim yola getirebilir? Düşünmüyor musunuz? (15)” şeklinde buyurmaktadır. Nitekim bu konudada Allah Resulü (s.a.v): “Cehennem şehvetlerle donatıldı, cennet ise (nefsin hoşlanmadığı) zorluklarla donatıldı” şeklinde buyurmaktadır.

11-) Kadının kocası üzerindeki hakları biliyor ve öğrenmiş olması gerekmektedir= Bunun içerisine yemesi ,içmesi, giymesi, mesken, koruma ve himaye etme, geçimini temin edecek diğer unsurları karşılamanın erkeğe ait olduğunu bilmeli ve bunları karşılamasının üzerine farz olduğunu bilmeli.

Evlenilecek kadın / erkek cinsel konularda bilgi sahibi olmalıdır

12-) Cinsel konuları gerektiren hususlarda bilgi sahibi olmalı= Her ne kadar bunu öğrenme ve bilme şansınız olmasa da ancak bunu evlendiğiniz zaman anlayabilirsiniz. Ancak şunu belirtelim ki odun gibi yaşayan birisinin şer-i ilimleri öğrenmekle alakası olmayacağı gibi, cinsel konularada aynı şekilde odunluk gösterecektir. Neyin haram, neyin helal olduğunu vs diğer görevleri bilmesi sadece sözden öteye gitmez. Yukarıda vurguladığımız üzere ilim sahibi olması derken kısmende olsa bunu da kasdetmiştim. Sonıçta bir ömür hayat süreceğin bir insanın ve bir yastığa baş koyacağın insanın bu konularda bilgi sahibi olması gerekir. aksine sonuç ruhsal bunalıma ve psikolojik sorunlara kadar varabilir.

13-) Kumar ve kahve gibi kötü alışkanlıklardan uzak ve bu sıfata sahip olmalı= Yüce Allah “Ey iman edenler! Şarap, kumar, putlara kurban kesilen sunaklar, fal okları, şeytana ait murdar işlerden başka bir şey değildir. Bunlardan geri durun ki felah bulasınız. Şarap ve kumarla şeytanın yapmak istediği tek şey, sizin aranıza düşmanlık ve kin salmak, sizi Allah’ı zikretmekten ve namazdan alıkoymaktır. Artık bu habis şeylerden vazgeçtiniz değil mi? (16) ” buyurmaktadır.

14-) Mümkün mertebe arkadaş çevresinin olmaması yada bir elin parmakları misali sayıda olmalı= Nitekim yüce Allah “Eğer dünyada bulunan insanların çoğuna uyarsan, seni Allah’ın yolundan saptırırlar. Onlar sırf zanna uyarlar ve kafadan atarlar (17)” şeklinde buyurmakta ve ikaz etmektedir. Sonuçta insanların içinde bulunduğu gaflet ve dalalet ortada.

15-) İşinden fazla ailesine vakit ayırmalı.En azından bu düşünceyle hareket etmeli= İlerleyen bölümlerde inşallah bu konuya değinilecektir.

16-) Sigara gibi insanı rahatsız edici şeylerden uzak durmalı= Ama isteyerek ama istemeyerek koynuna giren eşin, senin ağzındaki sigara kokusundan rahatsızlık duyacağı aşikardır ve seninde bir başkasını rahatsız etmeye hakkın yoktur. Hele hele bu kişi hayat arakadaşın ise hiç yoktur.

17-) Küçüklere karşı sevgiyle,büyüklere karşı da saygıyla yaklaşan bir tip olması= Aksine bunu düşünmeyen sadece günü birlik yaşayan bir tiptir. Çünkü ilerisini düşünecek olsa idi yarın kendisi de onlar gibi yaşlanacak ve küçüklerinden saygı ve hürmet bekleyecektir. Aksine hareket edenin ne eşine, ne çocuğuna nede anne-babawsına karşı hayırlı bir evlat, hayırlı bir baba ve hayırlı bir eş olmayacağı aşikardır.

18-) Başkasının sözlerine pek kulak asmamalı= Dışarıdan gelecek sözlere pek kulak asmamalı, asacak olsa bile işin için araştırmadan, irdelemeden, bilmeden, öğrenmeden önyargılı davranmamalı

19-) Kıskançlığı ve derecesini bilmeli= Kıskançlık güzeldir ama aşırısı da zararlıdır. Olmayan birşey için kuruntular ve vesveseler insana ancak huzursuzluk getirir ve manevi bir sorumluluk yükler  Nitekim yüce Allah “Ey iman edenler! Zandan çok sakının. Çünkü zanların bir kısmı günahtır (18)” şeklinde buyurmakta ve ikaz etmektedir.

20-) Sorunları çözmede şiddete değil konuşmaya başvurmalı= Tüm bu açıklamalardan sonra eğer, sen bunları dikkate almayıpda aksi şekilde hareket eden bir insanla bir birliktelik yaşarsan bunun sorumlusu olarak kendini ara. Nitekim Yüce Allah:”…kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın ve hep güzel davranın (19)” aksine ” İşte bu, sizin ellerinizle işlediğiniz günahların karşılığıdır. Çünkü Allah kullarına haksızlık edecek değildir (20)” buyurmaktadır.

Not= Zaten tüm bu yazdıklarım her insanda olması gereken hususlardır. Ancak şunu da belirtmek istiyorum ki; böyle bir insanı aramadan ve bulma çabasına girişmeden önce, kendiniz bu sıfatlara sahip olmaya çalışın. Çünkü sende olmayan bir şeyi başkasında araman yada senin yapmadığın bir şeyi başkasına neden yapmıyorsun diye tenkit etmen ahmaklığın ta kendisidir.

Yukarıda belirttiğim ve 20 maddeden oluşan özellikleri bir insanda bulmanız ne kadar mümkündür -hele hele şu zamanda- bilmiyorum ama bulacak olursanız eğer kaçırmayın. Gerçi bu özellikleri taşıyan kişilerin de -istisnaları tenzih ederim- sizin gibi odunu kendine eş (karı) diye alacağı da biraz zordur ama neyse…. İlerleyen bölümleri takip ediniz vesselam….

İsmail Ekinci

(1-Hucurat Süresi 13) (2-Müddessir Süresi 42-43) (3-A’raf Süresi 36) (4-Maide Süresi 42) (5-Nahl Süresi 90) (6-Maide Süresi 8) (7-En’am Süresi 54) (8-Maide Süresi 91) (9-Maide Süresi 7) (10-Maide Süresi 1) (11-Mü’minun Süresi 8) (12-Tevbe Süresi 77) (13-Nisa Süresi 108-110) (14-Bakara Süresi 120) (15-Casiye Süresi 23) (16-Maide Süresi 90-91) (17-En’am Süresi 116) (18-Hucurat Süresi 12) (19-Bakara Süresi 195) (20-Al’i İmran Süresi 182)

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.