Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,4180
EURO
10,0262
ALTIN
494,94
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C

Erkeğin Karısına Karşı Bazı Görev ve Sorumlulukları

27 Şubat 2021 22:31
0

Dinimiz İslam’a Göre Erkeğin Eşine Karşı Bazı görevleri ve sorumlukları vardır ki bunlardan birisi de;

Yüce Allah buyuruyor ki: Ey iman edenler kendinizi ve ailenizi cehennem ateşinden koruyunuz (4) Bu ayetin tefsiriyle ilgili olarak Hz. Ali şunları söylüyor: Aile ve çocuklarınızı terbiye edin ve onlara ilim öğretin

Erkek Ailesinin İbadetleriyle İlgilenmeli, Onlara Dini İnançları ve Dini Bilgileri Öğretmelidir: Erkek, gerek ailesinin ve gerekse çocuklarının Allah’a karşı olan ibadetleriyle sıkı sıkıya ilgilenmeli ve eğer borçlarını ifa etmiyorlarsa onlara yapmaları için emir vermelidir. Çünkü erkek onların bu husustaki borçlarından Allah katında sorumludur.

Yüce Allah buyuruyor ki; Ailene (ve ümmetine) namazı emret. Kendin de sabırla ona devam et. Seni biz rızıklandırırız. Güzel akıbet Allah’a karşı gelmekten sakınanlarındır.(1)

Erkek, ev halkına dini inançlarını, Allah’ın ve Resulullah’ın emir ve nehiylerini öğretmelidir. Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki: Kabile ve ehlinize dönerek onlara iman ve amel ile ilgili meseleleri öğretiniz.

Kendisinin bu hususlarda bilgisi yoksa yakınlarından öğretecek kimseler varsa onlara göndermeleri dinimizi anlatan kitaplar olmalı ve bir hoca bularak hem kendisi okumalı ve hem de ev halkına okutmalıdır. Çünkü kadınlar da Allah’ın birer kuludurlar. Yaptıkları iyilik veya kötülüklerin cezasını bizzat kendileri göreceklerdir.

Yüce Allah buyuruyor ki: Muhakkak ki ben erkek olsun kadın olsun içinizden iyilik yapanın iyiliğini boşa çıkarmam. Hepiniz birbirinizden meydana gelmişsiniz. Hepiniz bence birsiniz. Ama benim yolumda göç edenlerin, yurtlarından çıkarılanların, dini uğrunda eziyete katlananların, savaşanların ve bu uğurda öldürülenlerin günahlarını elbette örteceğim (2)

Mümin olan erkeklerden ve kadınlardan iyi işler işleyenler cennete girerler. Kıl kadar zulüm görmezler (Hakları yenilmez) (3)

Kadınlar da aynen erkekler gibi Allah’ın emir yasaklarını bilmek ve emirlerini yapıp yasaklarından kaçınmakla mükelleftir. Bunun için de Allah’ın ve Resulüllah’ın emirlerini ve yasaklarını öğrenmesi gerekir ve kadın buna mecburdur.

Yüce Allah buyuruyor ki: Ey iman edenler kendinizi ve ailenizi cehennem ateşinden koruyunuz (4) Bu ayetin tefsiriyle ilgili olarak Hz. Ali şunları söylüyor: Aile ve çocuklarınızı terbiye edin ve onlara ilim öğretin

Ailede çocukların en büyük mürebbisi (terbiyecisi) kadındır. Çocuğun gelişme çağında ona en güzel terbiyenin verilebilmesi için kadının gerek bilgi ve gerekse pratik yönden terbiye ve ahlak bilgisine vakıf olması şarttır. Reulüllah buna binaen kadınların okuma ve yazma öğrenmelerini teşvik ve emir ederdi.

Erkek eşini Meşru Eğlence Yerlerine götürmelidir ve Onunla İlgilenerek Vakit Geçirmelidir: Erkek, belirli zamanlarda eşini ve çocuklarını yanına alarak tenha bağ ve bahçelik yerlere, deniz kıyılarına götürmeli, onların temiz hava almalarını sağlamalı kalplerini sevindirmelidir.

Hz. Aişe anlatıyor: Bir bayram gününde, Habeşi (siyah derili)ler kalkan oyunları oynuyorlardı. Ben Resulüllah’a onları seyretmeye izni olup olmadığını sordum, o da:

▬ Seyretmek ister misin? diye sordu.

▬ Ben de: – Evet, diye cevap verdim. Bunun üzerine beni arka tarafına aldı, neredeyse benim yanağım onun mübarek yanağına değmek üzere idi. Ben bıkana kadar seyre devam ettik, sonunda bana:

▬ Yetti mi? diye sordu. Bende: – Evet, dedim. Bunun üzerine Resulüllah öyle ise sen git buyurdu. (5)

Demek ki erkek, seyrinde mahzur olmayan oyunları ailesine seyrettirebilir.

Ancak zamanımızda eğlence yerlerinin çoğu, Müslümanlar için bir dert haline gelmiştir. Caddeler, oyun yerleri, spor yapılan yerler, düğünler, toplantılar ve buna benzer yerler kadınlarımız için maalesef birer ahlak bozucu yerler olmuştur. Zira sünnete uygun düğünlerin yapıldığı çok nadir oluyor. Zikretmiş olduğumuz yerlerden erkeklerin da sakınmaları gereklidir.

Erkek hanımının bu gibi yerlere gitmesine izin verirse onun işleyeceği günahlara ortak olur.

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(1-Ta’ha Süresi 32) (2-Al-i İmran süresi,195) (3-Nisa Süresi 124) (4-Tahrim süresi 6) (5) Mişhatü’l-Mesabih, c: 2 s: 199.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.