DOLAR
19,0180
EURO
20,3817
ALTIN
1.211,67
BIST
4.975,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
11°C
İstanbul
11°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Çok Bulutlu
12°C
Perşembe Az Bulutlu
14°C
Cuma Az Bulutlu
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
14°C

En’am Süresi 151-152-153. Ayet Meali ve Tefsiri & Beyanu’l-Hak

En’am Süresi 151-152-153. Ayet Meali ve Tefsiri & Beyanu’l-Hak
2 Temmuz 2022 00:59
0

En’am Süresi 151. Ayet Meali: De ki “Gelin, Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: Bilesiniz ki Rabbiniz, kendisine hiçbir şeyi ortak koşmamanızı, anne ve babalarınıza iyilik etmenizi emretti. Sakın ha, doyuramam endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin! Çünkü sizi Biz doyuruyoruz, onları da Biz doyururuz. Fuhşun açığına da gizlisine de yaklaşmayın! Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymayın. İşte bunlar, belki düşünüp anlarsınız diye Rabbinizin size tavsiyeleridir.

En’am Süresi 152. Ayet Meali: Yetişkin vasfını kazanıncaya kadar yetimin malına en güzel niyetten başkasıyla yaklaşmayın. Ölçüyü ve tartıyı adaletle tam tutun. Biz hiç kimseyi gücünün yeteceğinden fazlasıyla yükümlü tutmayız. Akrabanız da olsa, konuştuğunuz zaman adil olun. Allah’a verdiğiniz sözü yerine getirin. Bunlar da belki düşünür, öğüt alırsınız diye Rabbinizin size tavsiyeleridir.

En’am Süresi 153. Ayet Meali: Benim “Sırat-ı müstakimim” işte budur. O halde buna uyun; başka yollara uymayın! Aksi halde onlar sizi Allah’ın yolundan ayırırlar. Bunlar da belki korunursunuz diye Rabbinizin size tavsiyeleridir.

En’am Süresi 151-52-253 Ayet Tefsiri: Bu ayetteki, “Sizin rızkınızı Biz veriyoruz, onların rızkını da Biz veririz…” ibaresi, İsra suresinin 31. ayetinde, takdim tehir ile şöyledir:

“Onların rızkını Biz veriyoruz, sizinkini de Biz veririz”

“Aç kalırız” endişesi bulunmamak şartı ve Allah’ın takdirinin önüne geçmenin imkansız olduğunu bilmek kaydıyla, çocuğun, ana rahmine düşmemesi için din açısından meşru yollardan tedbir alınabilir.

Sözgelimi, kadının aybaşı günleri geçtikten ve tamamen temizlendikten sonra, olan on dördüncü güne dikkat etmek gibi… Fakat ana rahmine düştükten sonra cenin (embrio), doğuncaya kadar her gün bir öncekine nazaran daha da geliş miş durumdadır.

O nedenle İmam Gazali demiştir ki: “İki aylık bir cenini yok etmek bir ayken yok etmeye nazaran büyük bir cinayettir. Üç aylık olmuş bir cenini yok etmek iki aylıkken yok etmeye nazaran daha büyük bir cinayettir. Dört aylık olduktan sonra o bebeği (cenini) aldırmak (kürtaj) ise katletmektir

Burada ‘fevahiş’ten maksat, aşırılıklar; özellikle de zina ve ona götüren yollardır. Zira zina, haksız yere adam öldürme ve şirk, büyük günahlardandır.

Yüce Allah “Eğer siz, yasaklanan büyük günahlardan uzak durursanız Biz de sizin küçük günahlarınızı örter, sizi değerli bir yere/cennete girdiririz (Nisa 31) buyurmuştur.

Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o bir aşırılıktır, kötü bir yoldur (İsra 32)” Çünkü haksız yere bir insanı öldürmek, Allah nazarında bütün insanları öldürmek gibidir (Maide 32)

Bir mümini, kasten ve haksız yere öldürmek, ceza yönünden ahirette ebedi cehennemi ve azabın katlanmasını gerektirir; (Nisa, 4/93) bunun dünyevi cezası ise, katil şayet maktulün velisi tarafından affedilmemişse, kısastır.

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C: 2 / bkz: 132-133

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.