ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazar Hafif Yağmurlu
10°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
13°C
Çarşamba Yağmurlu
11°C

En Büyük Günahlar Nelerdir?

En Büyük Günahlar Nelerdir?
25 Temmuz 2021 15:00
1.058

Kılınan namaz küçük günahlara kefarettir buyurmaktadır. Gerçi Allah Teala küçüğünü de büyüğünü de affeder, O’nu O’ndan başkası bilemez ancak bunun içinde samimi ve ihlas içinde bir tövbe gereklidir

Evet “Şu kesindir ki Allah kullarına zerre kadar bile zulmetmez. Ama kulun zerre kadar bir iyiliği bile olsa, onu kat kat artırır ve ayrıca Kendi tarafından büyük bir mükafat verir (1)”. Ancak şurası da bir gerçektir ki “…insanlar kendi kendilerine zulmederler (2)”.

Ve şunu unutmayın ki “Kim makbul ve güzel işler yaparsa kendi lehine, kim kötülük yaparsa kendi aleyhinedir (3)” ve Rabbin başka bir ayet-i celile de şöyle buyuruyor :”Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız (4)”

Evet Allah Teala belirtildiği üzere kulun sakınacağı ve uzak duracağı büyük günahlardan dolayı Allah Teala kulunun küçük günahlarını affetmektedir. Ancak Allah affedecek yada affetmiştir diyerekten bir günahı ısrarla işlemeye devam etmek büyük günahlardan sayılacağı belirtilmiş ve yine bir başka hadis-i şeriflerinde ise Peygamberimiz (s.a.v):

Kılınan namaz küçük günahlara kefarettir buyurmaktadır. Gerçi Allah Teala küçüğünü de büyüğünü de affeder, O’nu O’ndan başkası bilemez ancak bunun içinde samimi ve ihlas içinde bir tövbe gereklidir ki geçmiş bölümlerde bu konu üzerinde durmuştuk.

Maddeler Halinde Büyük Günahlar Hangileridir?

Peki madem Allah Teala büyük günahlardan sakınırsanız eğer küçük günahlarınızı affederim diyor nedir bu büyük günahlar;

Allah’a şirk koşmak

► Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmemek

► Allah’ın haram saydığını haram, helal saydığını helal kabul etmemek

► Anne-babaya asi ve isyankar olmak

Sihir, büyü yapmak-yaptırmak ve bu iş için aracı olmak

► Adam öldürmek

► Yetim malı yemek

► Zina etmek

► İnsanların arasına fitne-fesat sokarak kovuculuk yapmak,l af taşımak

Belki de kafirlerden bile kötü bir suç olan münafıklık vasfına sahip olmak. Dini konularda kafirin içide-dışı da aynıdır- Ancak münafığın dışı başka içi başkadır. Yani hadis-i şerifte de belirtildiği üzere:

Koyun postuna bürünmüş kurt misali. Ona gidip başka, sana gelip başka demek suretiyle iki kişiyi birbirine geçmek sureti ile; ancak görünüşte dostmuş gibi görünen iki yüzlülük yapmak.

► Savaşta ordudan kaçmak

► Mümin ve iffetli bir kadına zina isnadında bulunup iftira atmak

► İnsanların dedikodularını yapmak yani gıybet

► Yalancı şahitlikte bulunmak

► İslam dini ile müşerref olmuşken bilerek ve isteyerek, herhangi bir zorlama olmaksızın dininden dönmek

► Faiz Yemek

► Dünyanın şatafatlı süsüne aldanıp; faniyi bakiden yan; dünyayı ahiretten üstün tutmak

Vakit namazını geçirecek kadar cünup gezmek

► Hadis-i şerifte belirtildiği üzere erkeklerin ipek elbise giymesi haramdır. İpek elbise giymek

► Bayanlarında Allah’ın emretmiş olduğu şekilde örtünmeyip, mahremi olan kişilerden başkasına haram olan yerlerini göstermek ve bunları gösterecek kıyafetler giymek.

► Zaruri sebepler hariç domuz etini yemek

► Şifa vardır safsatasıyla kendini avutup içki içmek, alkol kullanmak. Kaldı ki şu son dönemlerde bira böbrek taşını düşürüyormuş gibisinden bir saçmalık dolaşıyor. Oysa bir hadis-i şeriflerde Allah Resulü (s.a.v): Allah Teala haram kıldığı şeye şifa koymamıştır buyruğu yerine; yani Peygamberin sözünü değil doktorun sözünü dinliyorlar. Doktoru -haşa- peygamberden üstün tutuyorlar.

► Peygamberimize ve diğer peygamberlere,ehl-i beytine, ashabına,sahabeye dil uzatıp iftira atmak, kötü konuşmak, küfür etmek

► Dini mukaddeslere küfür, hakaret ve çirkin şekilde konuşmak, ihtamda bulunmak

► Ölmüş hayvan eti yemek

► İnsanları aldatmak, kandırmak, zaafiyetlerinden nemalanmak, lehine faydalanmaya çalışmak

► Başkasının ırzına, canına, malına saldırıda bulunup zarar vermek

► Kendisine ait olmayan bir şeye el uzatmak . Yani hırsızlık yapmak

► Yalan söylemek;

► Emanete riayet etmemek

► Verdiği sözde durmamak.

Nitekim bu maddeler ile ilgili peygamberimiz (s.a.v) Münafığın alameti üçtür demiş ve bunları saymıştır.

► İki kız kardeşi aynı anda nikah altında bulundurmak Nitekim Allah Teala bunu yasaklamıştır.

► Eşlerin birbirini gizli dost tutmak sureti ile aldatması

► Allah’ın rahmetinden ümit kesmek ki Allah Teala: Allah’ın rahmetinden ancak kafirler ümit keser buyurmuştur.

► Eşi başta olmak üzere; eşinin ve diğerlerinin anasına bacısına vb küfür etmek. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v): Öyle bir zaman gelecek ki kişi kendi anasına babasına sövecektir deyince yanındakiler: Kişi kendi annesine söver mi deyince Rahmet Peygamberi: O başkalarının anasına söver, başkaları da onun anasına söver buyurmuştur.

Homosexüelik yani erkek-erkeğe ilişkiye girmek

► Eşi  helal olsa da eşiyle anal ilişkiye girmek haramdır, günahtır ve yasaklanmıştır.

► Eşi adetli, lohusa veya kendisiyle ilişkiye girmesine dinen ve fiziken bir engel olduğu halde ilişkiye girmek yada bunun için eşini zorlamak

Canlı bir varlığı ateşe atmak veya ateşle cezalandırmak ki ateşle cezalandırmak ancak Allah’a mahsustur.

► Rüşvet almak, rüşvet vermek ve bu ikisi arasında aracı olmak

► Allah’ın emaneten verdiği cana kastedip intihar etmek veya zarar vermek

► Peygamberlerden birisini kabul edip birisini reddetmek. Kaldı ki misalen 10 tane peygambere inanıpta bir tanesine inanmayacak olsan küfre düşersin, dinden uzaklaşırsın.

► Allah’ın azabından emin olmak

Kürtaj yaptırmak

► Erkeğin evinin ihtiyaçlarını karşılamaması ve geçimini temin etmemesi

Bunlar daha pek çoktur. Ancak şunu düşünmek lazım;

İşlediğin günahın yada kusurun büyüklüğüne yada küçüklüğüne değil kime karşı işlediğine bakarsan eğer o günahın büyüğünden de küçüğünden de elinden geldiği kadar sakınırsın, sakınmaya uğraşırsın

Her ne kadar yukarıda sayılan ve daha sayamadığımız diğer günahlara düşülmüş ve işlenmiş olsa da Allah’ın rahmetinden ümit kesilme buyruğuna istinaden;

Hatayı hatayla telafi etmek daha büyük bir hata doğuracağı içindir ki; Bir an önce samimi bir şekilde tövbe edip Allah’a yönelmek, salih ameller işleyip Allah’a karşı kulluk bilinci ve şuuru içinde olmak ve bu kaide ile hareket etmek

Nitekim yüce Allah buyuruyor ki;

“O iyiler, ufak kusur ve günahlardan olmasa da, büyük günahlardan, aşikar hayasızlıklardan kaçınırlar. Senin Rabbinin mağfireti boldur. O sizi topraktan yaratırken ve siz annelerinizin karınlarında döl halinde iken mayanızın ne olduğunu gayet iyi bilir. Öyleyse kendinizi temize çıkarmayın, övünüp durmayın. Çünkü kimin Allah’ı daha çok sayıp O’na karşı gelmekten sakındığını O pek iyi bilmektedir (5)”

ve bir başka ayet-i celile de;

“De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah bütün günahları affeder. Çünkü O,  gafur ve rahîmdir (çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır) (6)”

İsmail Ekinci

(1-Nisa’Süresi 40. ayet);(2-Yunus Süresi 41. ayet) (3-Fussilet Süresi 41. ayet) (4-Nisa Süresi 31. ayet) (5-Necm Süresi 32. ayet) (6-Zümer Süresi 53. ayet)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.