ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
11°C
İstanbul
11°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Hafif Yağmurlu
13°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
13°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
9°C
e-ödev: Peygamber Sevgisi
12 Ocak 2023 00:30
129

Allah sevgisi Peygamber Efendimize tabi olmaktan geçer. Hz. Peygamber’in davetine icabet, sünnetini yerine getirmek ve ahlakını örnek almak ona olan sevginin bir tezahürüdür.

I. Plan

 • a ▬ Peygamber sevgisinin anlamı ve önemi
 • b ▬ Kur’an-Kerim’de ve hadislerde peygamber sevgisi
 • c ▬ Hz. Peygamber’i sevmenin belirtileri

II. İşlenişi

Konuya peygamber sevgisinin anlam ve önemine değinilerek başlanır. Hz. Peygamber’i sevmenin imanla ilgili boyutu üzerinde durulur. Peygamber sevgisi konusu ayet ve hadislerden yararlanılarak genişçe izah edilir. Bu bağlamda peygamberimizin alemlere rahmet olarak gönderilmesi, üstün insani niteliklere sahip olması, güzel ahlakı ve ümmetine olan düşkünlüğü anlatılır.

Daha sonra peygamber sevgisinin ancak; onun davetine icabet etmek, sünnetini yerine getirmek, sevdiklerini sevmek, sevmediklerini sevmemek ve ahlakını örnek almak suretiyle mümkün olacağı vurgulanır. Son bölümde kültürümüzde ve edebiyatımızda peygamber sevgisi konusu üzerinde durulur ve genel bir değerlendirme yapılarak vaaza son verilir.

III. Özet sunum

Hz. Peygamber’e inanmak ve onu sevmek imanın temel şartlarından birisidir. Kur’an’ın ifadesine göre en üstün ahlak sahibidir. Etrafına ışık saçan bir kandildir. Kendisine tabi olanları daima en doğruya götürür. Bütün insanlar için rahmet olarak gönderilmiştir.

Allah’a ve ahiret gününe inananlar için en mükemmel bir örnek Peygamber Efendimizdir.

Peygamberimizin hayatı incelendiğinde; o, Allah’a gönülden bağlanmanın, onun emirlerini aşkla yaşamanın, insanların ızdırabına ortak olmanın, onlara sırf Allah rızası için yardım etmeyi bir vicdan zevki haine getirmenin, yine onlara sırf insan oldukları için sevgi ve saygı duymanın, intikama muktedir iken affetmenin en güzel örnekleri görülecektir.

Gerçek bir mümin kendisine örnek edineceği bu ideal insanı Yüce Allah’tan sonra kendi canından, malından, her şeyden ve herkesten daha çok sever ve onu kendisine rehber edinir

IV. Konu: Peygamber Sevgisi İle İlgili Bazı Ayetler;

 • De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir (Al-i İmran Süresi 31)
 • And olsun size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir (Tevbe Süresi 128)
 • Peygamber, müminlere kendi canlarından daha yakındır… (Ahzab Süresi 6)
 • Şüphesiz Allah ve melekleri peygambere salat ediyorlar. Ey iman edenler: Siz de ona salat edin, selam edin. Şüphesiz Allah ve Resulünü incitenlere, Allah dünya ve ahirette lanet etmiş ve onlara aşağılayıcı bir azap hazırlamıştır (Ahzab Süresi 56-57)

Konu ile ilgili ayrıca şu ayetlere de bakılabilir:

 • Al-i İmran Süresi128,164; NisaSüresi 69; Tevbe Süresi 24,129; Nahl Süresi 64; Kaf Süresi 45; Kehf Süresi 6; Nur Süresi 62-63; Şuara Süresi 3, 215; Haşr Süresi 7; Kalem Süresi 4; Müddessir Süresi 1,4.

V. Konu: Peygamber Sevgisi İle İlgili Bazı Hadisler:

Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

 • Sizden biriniz beni annesinden-babasından, çoluk-çocuğunuzdan ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe iman etmiş olamaz
 • Hz. Ömer: Ey Allah’ın Resulü: Ben sizi canımdan başka her şeyden daha çok severim” dedi. Peygamberimiz: Ey Ömer: Canımı kudret elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, beni canından daha çok sevmedikçe olgun mümin olamazsın, buyurdu. Peygamberimizi dikkatle dinleyen Hz. Ömer: Ey Allah’ın Resulü: Vallahi ben şimdi sizi canımdan daha çok seviyorum, deyince Peygamberimiz: İşte Ya Ömer, şimdi olgun mümin oldun buyurdular

Peygamberimiz duyurmuştur ki; Üç özellik vardır; bunlar kimde bulunursa o, imanın tadını alır:

 • Allah ve Resulünü, (bu ikisinden başka) herkesten fazla sevmek.
 • Allah kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek

Bir bedevi Rasulüllah (s.a.v)’e:

 • Kıyamet ne zaman kopacak? Diye sordu. Efendimiz: “Kıyamet için ne hazırladın?” buyurdu. Allah ve Resulünün sevgisini dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber: “O halde sen, sevdiğin ile berabersin.” buyurdu.

VI. Konu: Peygamber Sevgisi İle İlgili Bazı Hikmetli Sözler

 • Tolstoy diyor ki; Muhammed’in barbar, kan dökücü insanların vahşi geleneklerini, sayısız ilerlemelere dönüştürmesinden başka bir şöhrete ihtiyacı yok. O’nun hikmetli dini, dünyayı hakimiyeti altına alacaktır. Muhammed (s.a.v) hürmet ve saygıya layıktır.
 • Voltaire demiştir ki; Muhammed, büyük bir insandı; erdem ve mükemmellik örneği ile büyük insanlar yetiştirdi. Hikmetli bir kanun yapıcı, adil bir yönetici, münzevi bir peygamberdi. Dünyanın o ana kadar benzerini görmediği bir devrimi gerçekleştirdi.
 • Goethe diyor ki; Hiç kimse Hz Muhammed’in prensiplerinden daha ileri adım atamaz. Avrupa’ya nasip olan bütün başarılara rağmen bizim konulmuş olan bütün kanunlarımız, İslam kültürüne nispetle eksiktir. Biz Avrupa milletleri medeni imkanlarımıza rağmen, Hz Muhammed’in son basamağına varmış olduğu merdivenin daha ilk basamağındayız. Şüphe yok ki, hiç kimse bu yarışmada onu geçemeyecektir.

VII. Konu: Peygamber Sevgisi İle İlgili Verilebilecek Mesajlar

 • Günah bataklığındaki Mekke toplumunda dahi tertemiz bir gençlik dönemi geçirmiştir. Kendisine iman etmeyen müşrikler tarafından bile el-Emin olarak nitelendirilmiştir. Alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Ümmetine çok düşkündür ve müminlerin sıkıntıya düşmesi ona çok ağır gelir.
 • Müşriklerin her türlü hakaret ve işkencelerine rağmen peygamber nezaketinin en güzel örneklerini sergilemiştir. Cennetle müjdelenmesine rağmen ibadetlerine bağlı kalarak ibadetlerin bizler için Allah’ın bir lütfu olduğunu göstermiştir.
 • İnsanlık için en güzel örnektir ve onun ahlakı Allah Teala tarafından “Muhakkak ki sen, en yüce ahlak üzeresin” şeklinde takdir edilmiştir.
 • Allah sevgisi Peygamber Efendimize tabi olmaktan geçer. Hz. Peygamber’in davetine icabet, sünnetini yerine getirmek ve ahlakını örnek almak ona olan sevginin bir tezahürüdür.

VIII. Peygamber Sevgisi Hakkında Yararlanılabilecek Diğer Bazı Kaynaklar

 • İslam Peygamberi, Muhammed Hamidullah, trc. Salih Tuğ, M. Said Mutlu, İstanbul, İrfan Yayınevi, 2002
 • Hz. Muhammed’in Hayatı, Martin Lings, İnsan yayınları.
 • Hayatü’s-sahabe: Peygamberimiz ve ilk Müslümanlar, Muhammed Yusuf Kandehlevi; trc. Sıtkı Gülle, İstanbul, Divan Yayınları, 1990.
 • Hazret-i Peygamber’in Hayatı: Siyer-i Nebi/Osman Keskioğlu, Ankara, Diyanet İşleri Başkanlığı, 1974.
 • Riyazü’s-Salihin, Nevevi, tercüme ve şerh eden M. Yaşar Kandemir, İsmail L. Çakan, Raşit Küçük, İstanbul, Erkam Yayınları, 2001.

Kaynak: Yunus Akkaya (Basılı Yayınlar Daire Başkan Vek) / Diyanet Aylık Dergisi / Nisan 2012 / bkz: 76-78

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.