Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,4180
EURO
10,0262
ALTIN
494,94
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
37°C

Duaların Kabul Olduğu Zamanlar

18 Ocak 2021 14:08
0

Duaların kabul olması için neler yapmalıyız? Dualarımızın reddedilmemesi ve hemen kabul edilmesi için yapılması gerekenler, duaların kabulü için gece-gündüz bir zaman saat dilimi var mı?

Sadi Şirazi’nin dediği gibi Keramet; cömertliktedir, ekmek vermektedir. Manasız söz, işi boş davula benzer. Kıyamet günü cennette, ancak mana isteğiyle davayı terk eden kimseleri görürsün. Sen davayı mana sayesinde sağlamlaştırabilirsin.

Amelsiz söz, esnek duvar gibidir. Bu durumda tabi ki en doğrusunu ancak Allah bilir, onun işine karışamayız ancak buda demek oluyor ki Hz Ali (r.a)’nın dediği gibi:

Amelsiz dua yaysız oka benzer.

Yani Siz ne kadar dua ederseniz edin  bu dualarınızı ibadet gibi vasıfla şekillendirmediğiniz sürece; nasıl ki birçok insanın okuduğu Kuran boğazından aşağı inmeyip de tesir etmiyor, aynı şekilde ettiğiniz duanın da amelsiz kabul görmesi bir o kadar zordur.

Nitekim yüce Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır: “Hem iman edip makbul ve güzel işler yapanların dualarına karşılık verir, hatta lütuf ve ihsanından onların ödüllerini artırır. Kafirlere ise şiddetli bir azap vardır (1)” ve başka bir ayeti celile de ise Rabbinize yalvara yalvara ve gizlice dua edin. Şüphe yok ki, o haddi aşanları sevmez (2)” şeklinde buyurmaktadır.

Nasıl ki namaz kılmanın şartlarından birisi de abdest almaktır, aynı şekilde duanın kabul olunabileceği zamanlar vardır ki bunlarda az sonra maddeler halinde aktarılacaktır. ancak şunu da belirtmek gerekir ki zaman ve mekan olmaksızın duayı siz yine de dilinizden, kalbinizden düşürmeyin. İster yatarken olsun, ister gezerken olsun. Yeter ki dua ederken günah bir işle meşgul olmayın. Şimdi;

İmam Gazali Hazretleri Eyyuhel Veled adlı eserinde şöyle buyurmaktadır: Ey oğul, gönlün ferah olup, duam kabul olsun dersen, şu beş şeyi terk etme:

▬ Gece teheccüd namazını kılmak

▬ Alimlerle beraber oturmak

▬ Kur’an okumak

▬ Her namazı vaktinde kılmak

▬ Helal yemek ve Resulüllah (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde ;

Resulüllah (s.a.v):

Üç kişinin duası geri çevrilmez:

1 ▬ Adil imamın (yönetici),

2 ▬ Orucunu açana kadar oruçlunun ve

3 ▬ Mazlumun.

Allah (c.c) mazlumun duasını bulutların üzerine kaldırır. Göğün kapılarını onun üzerine açar ve şöyle buyurur: İzzetim hakkı için bir süre sonra olsa da sana mutlaka yardım edeceğim.ve başka bir hadis-i şeriflerinde;

Resulüllah (s.a.v): Hangi Müslüman günah ve akrabalıkla ilişkiyi koparma olmayan bir hususunda;

Kim Allah (c.c)’a dua ederse, Allah ona üç şeyden birini mutlaka verir:

1 ▬ Ya duada istediğini hemen verir veya

2 ▬ Onu ahiretine saklar veyahut da

3 ▬ O kadar kötülüğü kendisinden def eder.

İslam önderlerinden Ebu Hureyre (r.a) ise şöyle buyurmaktadır;

İslam ile kafir ordularının karşılaştıkları, yağmur yağdığı ve farz namazları kılındığı sıralarda gök kapıları açılır. Bu vakitleri ganimet bilerek dua edin

Şunu da unutmamak gerekir ki tevazu içinde namaz vakitleri içerisinde ve farz namazların akabinde yapılan duaların kabul edilmesi daha yüksektir.

Girişte de belirttiğim üzere; bu belirtilen vakitlerde dualarınızın kabul edilmesi daha yüksek görülmüştür. ancak duayı bu zamanlara sığdırmak yanlış olacağından; nasıl ki Allah’ı sadece namazda zikretmiyorsunuz aynı şekilde zaman ve mekan olmaksızın duadan da mahrum kalmayınız. Özellikle farz olan ibadetlerimiz içerisinde, akabinde, öncesinde ve sonrasında..

Ey yüce Allah’ım! Sen bizleri bizim gibi günahkarlar yüzünden, duası kabul olunanlardan mahrum bırakma ve bizleri de, günahlarımızı da affet ve nasuh bir tövbe ederek Sana dönmeyi ve Sana yönelmeyi ve yüzü Sana dönük bir şekilde yaşamayı, ölmeyi ve dirilmeyi bizlere nasip et.

Karıncanın Yağmur duası

Nitekim İmam Gazali el-İhya adlı eserinde şöyle bir rivayet geçmektedir

Süleyman (a.s),yanındakilerle birlikte yağmur duasına çıktı. Yolda sırt üstü uzanmış  ayakları havada bir karınca gördü.

Karınca; Allah’ım, ben de senin yaratıklarından biriyim. Senin rahmetine ve senin bana vereceğin rızka muhtacım. Sen bizi başkasının suçundan dolayı yok etme diye dua ediyordu.

Bunu gören Süleyman (a.s): Geri dönelim, yağmur için gereken dua yapılmıştır dedi.

Eğer tüm bunlara rağmen dualarımız yine kabul olmuyorsa eğer öz denetim yapın ve tefekkür edin

İsmail Ekinci

(1-Şura Süresi 26) (2-A’raf Süresi 56)

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.