ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8753
EURO
31,4790
ALTIN
1.924,88
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
20°C
Pazar Hafif Yağmurlu
10°C
Pazartesi Az Bulutlu
12°C
Salı Çok Bulutlu
14°C

Dinimize Göre Kürtaj Yaptırmak Yasak ve Günah mı?

Dinimize Göre Kürtaj Yaptırmak Yasak ve Günah mı?
10 Ağustos 2021 11:00
853

dinen kürtaj yaptırmak günah mıdır caiz midir, çocuk aldırmak günah mı, kadınlar sizin tarlanızdır ayeti, diri diri toprağa gömülen kız çocuklarının günümüzde değişik versiyonu


Dinimiz İslam kürtaj yapmayı yasaklamıştır ve bunun günah olduğunu bizlere bildirmiştir. Cahiliye döneminde canlı canlı toprağa gömülen kız çocukları ile günümüzde kürtaj adı altında yapılan operasyonların hiçbir farkı yoktur. Dinimize göre çocuk aldırmak yani kürtaj, yada bilerek ve isteyerek çocuk düşürmek yada çocuğu düşürmek için çaba sarf etmek cinayettir ve büyük bir günahtır

Evlilikten en büyük gaye insan neslinin devamının sağlanmasıdır. Erkeğin kadındaki en büyük hakkıdır. Kadın, kendisinde bedeni bir hastalık bulunmayınca, kocasına çocuk getirmek zorundadır.

Yüce Allah buyuruyor ki: «Kadınlar sizin tarlanızdır. Tarlanıza (meşru yoldan) dilediğiniz gibi varın. Kendiniz için ileriye hazırlık yapın. Allah’tan korkun ve muhakkak ona varacağınızı bilin, Allah’tan korkanları, inananları müjdele (1) »

Allah-u Zülcelal bu ayette kadınları çocuk büyüten tarlaya benzetiyor. Çünkü ahiret gününde yani dünya vaktini tamamlayıp yok olana kadar dünyanın imarını yapmak üzere insan neslinin teselsülen çoğalması gerekir ki, cemiyetin devam ve bekası ancak böylelikle mümkün olur.

Bu da insanların evlenmeleri ve çoluk çocuk sahibi olmalarıyla mümkündür. Allah’ın kullarına evlenmeyi ve çoğalmayı emretmesinin sebebi budur. Evlenmekten maksat sadece şehevi arzuları tatmin etmek değildir. Fakat şehvetten maksat çocuk sahibi olmaktır.

Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki: «Kocasını sevebilecek doğurgan kadınlarla evleniniz. Çünkü ben (Kıyamet gününde) diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla övünürüm.»

Bu durumda çocuk sahibi olmak ve hakkına sonsuz saygı ve hürmet göstermek gerekir. Bu hakka riayet edenler, Allah katında makbul kullardır.

Çocuğun dünyaya gelmesine mani olmak veya çocuğu ana rahminde telef etmeye kalkmak ilahi hikmete ve nikahın meşru olmalarının gayesine aykırı olduğu için bunu yapan kimse dünyada ve ahirette cezasını çeker.

Bilindiği gibi cahiliye devrinde kız çocuğu dünyaya geldiği zaman acımasızca derhal toprağa gömülürdü. Bu vahşice ve insanlık dışı hareketi sırf çocuğa bakmayı kendilerine külfet bildikleri için yaparlardı.

Zamanımızda çocuk gömme işinin değişik biçimi uygulanmaktadır ki, o da çocuk düşürmektir. Bu rezilane hareketlere özellikle şehir hayatında çok sık rastlanmaktadır ki, bu da toplumda büyük yaraların açılmasına sebeptir. İslama göre çocuk düşürmek aynen adam öldürmek gibi haramdır.

Çocukların düşürülmesi çoğunlukla çocuk ana rahminde iken ya ilaçlarla yahut da müdahale ile yapılıyor ki, buna tıp dilinde «Kürtaj» adı veriliyor. Bazen doğum anında alınması gereken tedbirlerin bilerek alınmaması da çocukların ölmelerinde mühim rol oynuyor. Bu da çocuk düşürmek gibidir. Ve İslama göre haramdır.

Bu kötü hareketin saiki bilgisizlikten çok atalettir, vazifeden kaçmaktır. Çocuk büyütmeyi bir yük telakki etmektir. Aile kazancına yeni bir masraf kapısı açmamak ve ortak sokmamak düşüncesidir. Düşünmeyi gerektiren bir husustur ki, bu hareket daha ziyade aydın ve münevver olarak bilinen ve zannedilenler arasında görülmektedir.

En fakir bir köylü geçim hususunda Allah’a mütevekkildir, bu hususta Allah’a bağlanmıştır. Bu kötü hareketin dini ve ahlaki kötülüklerinden başka, içtimai siyasi ve bedeni, sıhhate ait birçok ve acıklı zararları vardır.

Kim bilir? Kanına girilen bu yavru belki yarının büyük bir alimi, bir kaşifi bir sanatkarı olacaktır. Bunlar bir tarafa hiç olmazsa cemiyetin el emeği ve alın teri ile geçinen bir uzuv da olamaz mıydı? Bu cemiyet adına bir ziyan değil midir? Sonra tabiata müdahale edilerek meydana getirilen bu vakitsiz doğumdan o katil annenin sıhhati bozulmayacak mı?»

Şer’î yönden bir zaruret olmadan;

İlaç kullanmak veya kürtaj yapmak suretiyle çocuk düşürmek gibi istenen cinayetlerde çocuk düşüren veya aldıran kadın yahutta bu işi yapan doktor veya buna göz yumarak müsaade eden erkek günah ve azap yönünden ortaktırlar. Kıyamette layık oldukları cezayı göreceklerdir.

Öyle zaman olur ki, kadın bu fiilleri yaparken ölümün kemendini boynuna takar. Müslüman bu husustaki ağır mes’uliyetin idrakinde olmalı ve ahirette adabın şiddetini düşünmeli ve bu nevi işleri yapmaktan son derece kaçınmalıdır.

Çocuk düşürmek sadece çocuğa değil bütün insanlığa zarar verir. Bütün bu izahlara rağmen sakınanlar maalesef çok azdır. Buna mukabil çocukları parçalayan ve katledenlerin sayısı pek çoktur. Çocuk sadece öldürülmekle kalmıyor, bu meyanda dünya kadar kadınlar bu işi yaparken ölüyorlar. Çocuğu sevmeyen cemiyet baki olamaz. Çocuğu seven cemiyet ise fani değildir.

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(1-Bakara süresi, ayet: 223);

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.