ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0908
EURO
33,6935
ALTIN
2.027,61
BIST
9.355,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Dad Harfinin Mahreci ve Okunuşu (ض)

Dad Harfinin Mahreci ve Okunuşu (ض)
31 Aralık 2021 02:00
711

Yedi ayetten oluşan Fatiha Süresinde, Allah’ın yüce sıfatlara sahip olmasını gerektiren en güzel isimleri zikredilerek O’na hamd edilmekte, şanı yüceltilmekte ve övülmektedir. İnsanların dönüş yeri olan din/hesap günü anlatılmaktadır.

Kullar Allah’tan istemeye ve O’na yalvarmaya; hiçbir güç ve kuvvetlerinin olmadığını itiraf etmeye; yalnız Allah’a ibadet edilip sadece onu mabud edinmeye; O’nu (c.c) herhangi bir ortak ve benzeri bulunmaktan münezzeh etmeye yönlendirmektedir.

Dosdoğru yol demek olan sırat-i müstakime iletmesi, kıyamet günündeki maddi sirat-i müstakimden, yani sırat köprüsünden geçerek peygamberler, sıddıklar, şehitler ve salihlere komşu olmak üzere nimet dolu cennetlere kavuşana kadar ayaklarını sabit kılması için Allah’a dua etmeleri ve bu isteklerini sunmaları tavsiye edilmektedir.

Sürede salih ameller işleyerek kıyamet gününde salih amel sahipleriyle birlikte olmaya, kıyamet gününde batılla birlikte haşrolunmamak için batıl yollardan da uzak durmaya teşvik edilmektedir. Ki batıl ehlinden kasıt, gazaba uğrayanlar ile sapıtanlardır

Kur’an; hak ile batılı açıklamak, doğruluk ile sapıklığı birbirinden ayırmak için gelmiştir. Kur’an da hiç bir tezat ve çelişki yoktur. Çünkü o, Allah (c.c) katındandır. Büyük hikmet sahibi ve övgülere layık olan Allah’ın indirdiği kitaptır.

Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Sizden biri namazda iken Amin dediğinde gökteki melekler de Amin derler ve birbirlerine denk gelirlerse, geçmiş günahları bağışlanır. Hadisteki aminlerin birbirine denk gelmesi; aynı anda söylenmesi veya ikisinin de kabul edilmesi veyahut ikisinin de ihlaslı ve içten olması bakımından birbirleriyle aynı olmaları ؛eklinde tefsir edilmiştir.

Dad Harfini Yanlış Okumak

Alimlerin görüşlerinden doğru olana göre; mahreçleri birbirine yakın olduğundan ض dad ile ظ Zı harflerini net şekilde nutketmeden okumak affolunur, bir zararı yoktur. Çünkü dad harfinin mahreci, dilin ucuyla ardındaki azı dişleri, zı harfinin mahreci ise dilin ucu ile üst dişlerinin uçlardır. Ayrıca her iki harf de mecbur, rihve ve mutbak harflerindendir. Bu yüzden bunları birbirinden ayırt edemeyen kimseler bunda mazur görülürler ve bir zararı olmaz. Doğrusunu en iyi Allah bilir.

Kur’an da Mahreçten Çıkan Gür Sesli Harfler

Huruf-i mechure (gür sesli)= Mahrecinden kuvvetle ve ses halinde çıkan harflerdir. Sayıları 19 olup zıddı huruf-i mehsumedir.

Huruf-i rihve= Mahreçten ses veya nefesin aktığı harflerdir. Rihve, mahreçten akan ses veya nefesin duyulması halidir .Sayıları 13 tür

Huruf-i mutbaka: Dilin harfe göre farklı kısımlarının damağa yapışması hali olup ıtbak sıfatlılardır. Zıddı infitah harfleridir.

(Haricen Not= Şayet eğer diliniz dönüyorsa olması gerektiği gibi yani dad şeklinde okumaya gayret gösterin. Ancak şive itibariyle veya telaffuz olarak buna diliniz dِönmüyorsa da belirtildiği üzere zı şeklinde okuması affolunmuştur. Bu kısım haricen eklenmiştir)

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / bkz: 184-185-187

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.