DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
26°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Çok Bulutlu
24°C

Çocuk Terbiyesi ve Eğitimi

13 Mart 2021 08:45
1.349
Çocuk Terbiyesi ve Eğitimi

Çocuklarınızın aklından tutmak yerine ellerinden tuttunuz. Oysa çocukların nasihatten çok örneğe muhtaç olduklarını aklınıza bile getirmediniz. Çünkü çocuk gördüğü her şeyi iyi kötü demeden kayda alır

“Çocuk; Allah’ın anne ve babaya verdiği en büyük bir emanettir. Öyle bir emanettir ki; kalbi tertemiz bir cevherdir. Onun kalbi her türlü şekil ve biçimden etkilenmemiş boş bir vaziyettedir. Kendisine yönelen her şeyi kabule ve meyle müsaittir.

O kalbe iyilikler telkin edilirse, dünyada ve ahirette bahtiyar olur. Kötü şeyler öğretilir, hayvanlar gibi yabani bir şekilde yetiştirilir, terbiye edilmezse, sapıtır ve böylece mahvolur. Her iki çeşidin de sevabı da günahı da anne baba terbiyeci hepsi ortaktır.

Bu bakımdan çocukların terbiyesi gerçekten üzerinde durulması gereken önemli bir konudur (İmam Gazali / İhya Ulumi’d-Din / C:3 / bkz: 211);)” Bu durumda;

Çocuk Terbiyesi ve Eğitiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1 ▬ Çocuklarınızın aklından tutmak yerine ellerinden tuttunuz. Oysa çocukların nasihatten çok örneğe muhtaç olduklarını aklınıza bile getirmediniz. Çocuklarınızın aklından tutmak yerine ellerinden tuttunuz.

Oysa çocukların nasihatten çok örneğe muhtaç olduklarını aklınıza bile getirmediniz. Çünkü çocuk gördüğü her şeyi iyi kötü demeden kayda alırnkü çocuk gördüğü her şeyi iyi kötü demeden kayda alır. Sonuç mu; Nasıl ki insan aynaya bakarsa kendisini görür, işte sizde öyle yapın (istisnai evlat çeşitleri olsa da)

2 ▬ Çocuklara yetişkin birer insanmış gibi davranmak yerine çocuk olduğunu unutup tamamen yetişkin bir insandan beklediğiniz hareketlerin aynısını onlardan bekleyerek telafisi imkansız olmasa da çok büyük hatalara düştünüz. Şayet çocuk eğer çocukluğunu yaşayamadan erginlik dönemine geçerse bu sefer bu çocuktan yetiştik bir insan muamelesi yerine çocukça hareketler göreceksiniz ki buda kişiyi toplum içinde rencide edecek durumlara düşürebilir.

Çocuğu Kreşe vermek Doğru mu ve Ne gibi Zararları Vardır?

3 ▬ Dünyevilik çıkarlarınız için, dünyevi menfaatleriniz için, sırf daha çok kazanmak için, elinizdeki ile yetinmek yerine daha fazlasını elde etmek için verdiniz çocukları çocuk kreşlerine kendiniz gittiniz işe. Ondan sonrada soran olursa çocuk kreşte sağlam ellerde, ben rahatça işime gidip geliyorum gibi savsatalara düştünüz.

Be hey aklı kıt, gözü kör, kulağı sağır, mercimek kadar beyni olup da olan beynini de dünyevi konular için kullanan kardeşim. Kimlere yada hangi karakterdeki kişilere teslim ettiğini biliyor musun?

Varsayalım ki verdiğiniz kreş zararsız. En iyi ihtimalle o çocuğa anne sevgisini verecek olan sen misin yoksa kreş mi. Bu mahiyette düşünecek olursan eğer ve çocuğunu kendin büyütmeyip, kendin yetiştirmeyip de başka ellerde büyüteceğine, başkaları yetiştireceğine hiç çocuk sahibi olma daha iyi. Olsan ne yazar, annelik vazifeni yerine getirmedikten sonra.

4 ▬ Sizin ak dediğiniz şeye kreşteki eğitmen kara diyor, size doğru gelen şey kreşteki eğitimciye yanlış geliyor, sizin doğru dediğinize bir diğeri yanlış diyor. Bu durumda; Siz çocuğunuza bir bilgiyi aşılamaya çalışıyorsunuz, kreşe gidiyor aksi ile karşılaşınca bu sefer hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu kestiremiyor. Zaten anlayacak yaşta da değil.

Kafası bulandığı için ve sizin yanınızda kaldığından fazla başkalarının ellerinde büyüdüğü için karakteri sizin istediğiniz şekilde değil başkasının şekillendirdiği şekilde gelişecektir. Bir zaman sonrada artık çocuk öyle bir noktaya gelecek ki neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamadığı için boş bir hayat sürecektir. Hayatı bir hiçten ibaret görecektir ki bunun sonucu da takdir edersiniz ki pekte hoş olmayacaktır. Tabi ki en doğrusunu ancak Allah bilir.

Çocuğun Televizyon İzlemesinin Zararları

5 ▬ Sırf çocuklarla uğraşmamak için (ne diye doğurduysa), arkadaşlarla rahatça konuşayım diye vb diğer işlerimi kendince kafam rahat olsun diyerek bırakıyorlar çocuğu televizyonun karşısına, çocuğu anne-baba eğitmek yerine televizyonlar eğitiyor, eğitim denirse tabi ki. Çocuğun hiçbir şeye aklı kesmiyor sonuçta. Yalan mıdır, doğru mudur sorgulamadan kayda geçirir.

Peki bu durumda bu yalanlardan anne-babanın haberi yok. Çünkü çocuğun izlediği programı bilse de içeriğini bilmiyor. Bilmediği içinde çocuğum bak bu yanlıştır, böyle yapma diye ihtarda bulunmuyor. Sonuç mu büyüdüğü zaman iki yüzlü, yalancı karakterde bir insan evladı ortaya çıkacaktır ki bunun sorumlularından biriside anne ve babadır.

6 ▬ Hz Ali’nin (r.a) dediği gibi: Çocuklarınızı bugün için değil,yarın için yetiştirin şeklinde buyurmuştur. Nitekim yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “İşte o gün kişi kardeşinden, Annesinden ve babasından, “Eşinden ve evlatlarından bile kaçar, O gün onlardan her birinin başından aşkın derdi ve tasası vardır (Abese Süresi 34-37)”. İşte bu yüzdendir ki yüce Allah: “Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlarla taşlar olan o müthiş ateşten koruyun (Tahrim Süresi 6)” şeklinde beyan ve ikaz etmektedir.

Çocuk Yetiştirirken Çocuklar Arasında Ayrım Yapmak

7 ▬ Evladınızı yetiştirirken kız erkek ayrımı yapmayın. Şöyle ki eğer kıza erkeden fazla ilgi gösterecek veya tersi olursa eğer bu sefer kardeşler arasında bir kıskançlık oluşabileceği gibi, annem-babam beni sevmiyor gibisinden bir düşünceye kapılan çocuk içten içe kendini yiyecektir ki. Buda gerek karakteri gerekse ruhi gelişim açısından olumsuz durumlar teşkil edecektir.

İşte bu yüzdendir ki evlatlarınıza bu erkektir, bana bakar vs vs savsatalara düşmeyin ve evlatlarınız arasında adil davranın. Şayet birisine diğerinden fazla yakınlık hissediyorsanız bile olmaması gerektiği halde bunu içinizde yaşayın, dışa vurmayın.

😎 Aynaya bakan eğer kendisini değilde başkasının görüntüsünü görmeyi bekliyorsa bu ahmaklığın ta kendisidir. Çünkü sende ne varsa aynada da sendeki özelliklerin yansıması görülecektir. Bu durumda; Çocuğa ne verirsen eğer onu alırsın, ne ekersen onu biçersin yani.

Çocuk sorgusuz sualsiz her şeyi kabule açık olduğu için; kalbi dolmadan önce olması gereken şeylerle doldurun ve dolmasını istediğiniz şekilde hal ve hareketlerde bulunun ki sizden örnek alsın.

9 ▬ Arkadaş ortamına çok dikkat edin. Çünkü arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim sözü vardır ki buda doğrudur.

İsmail Ekinci

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.