DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
22°C
İstanbul
22°C
Gök Gürültülü
Pazar Az Bulutlu
23°C
Pazartesi Az Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C

Cinsel İlişkide Tatminsizlik ve Sonuçları

2 Ağustos 2023 18:30
19.805

Evlilikte saadet ve huzurun en önemli faktörlerinden biri gerek erkeğin gerekse kadının cinsi yönden birbirlerini tatmin etmeleridir. İyice araştırılacak olursa, karı koca arasındaki huzursuzlukların çoğunda kadın-erkek arasındaki cinsellik konusundaki anlaşmazlık vardır.

Çoğu zaman meydana çıkmasa bile huzursuzluğun sebebi budur. Huzursuzluğun bu sebeple olduğunu çok zaman karı-koca dahi bilemez. Bunu da bazı sebeplerle izah etmek mümkündür.

Mesela bazı erkekler yaradılış bakımından aşırı arzulu kadınlar ise isteksiz olur, bazen de kadınlar aşırı istekli olduğu halde erkekler isteksiz olur. Bu durumda, cinsellik konusunda bir uyum sağlanamayacağından karı-koca arasında huzursuzluklar başlar. Bazen de erkek olsun, kadın olsun dünyaya ait işlerde haddinden fazla yorulduklarından eşlerinin bu husustaki hakkına riayet edemezler.

Bu şöyle olur: Bedeni yorgun olan taraf dinlenmeye çekilince bedeni zinde ve dinç olanın istek ve arzulu olduğunu duymaz. Duysa da neşe ile bu işe girişmez. Çoğu zaman bu görevden kaçtıkları da vakidir. Cinselliğe İstekli olan taraf ise eşinin böyle kaçamaklı davranmasından sıkılır ve isteğini açığa vuramaz, veya eşine karşı zor kullanmak zorunda kalır.

Cinsel anlamda  tatmin olmayan erkek veya kadında bir üzüntü belirir ki, bu zamanla artar ve nihayet ailede kavgalar başlar.

Sıkıntı ve buhranların çocuğunun sebebinde bu durumun olduğu müşahede edilmiştir.

Kendi evinde karısı tarafından tatmin edilmeyen çoğu erkekler öfkelerini başkalarından alırlar. İslam, kadın ve erkeğin meşru cinsel yaşamlarına, cinsel münasebetin gayesini, helal ve haram yollarını bildirerek bir yön getirmiştir. Biz gerek dini gerekse ilmi izahlarla bu hususta sizi aydınlatmaya çalışacağız.

Kan dolaşımının hızlanması, nabız atışının ve cinsel salgıların artması, çarpıntı ve adale gerginliğinin çoğalması, nefes alışta düzenin bozulması şeklinde kendini gösteren cinsel heyecan hadiselerinin, cinsel ilişkiden zevk almanın üzerinde etkenliği büyüktür. Muhakkak ki «cinsel heyecan» dediğimiz bu hadiseleri etkileyen ve kuvvetlendiren faktörler vardır.

Bu faktörler nelerdir.

Onları anlamaya çalışalım. Bunun için önce heyecanın ne demek olduğunu bilmemiz lazım.

Heyecan; beyin ve sinir sisteminin çalışmasına sıkı sıkıya bağlı olan ruh olaylarıdır. Bu olayların doğuşu ve düzenlenmesinde beyindeki bazı merkezlerle, omurilik ve bütün sinir mekanizmasının önemli rolleri vardır.

Esas olarak üç çeşit heyecan vardır. Bunlar da korku, öfke ve sevgidir. Heyecanların hepsinin de enerji yaratan ve organizmaya canlılık veren etkileri olduğu bilinmektedir.

Kimi psikologlar cinsel heyecanı sevgi heyecanına bağlarken, kimi psikologlar da öfke heyecanına bağlarlar. Fakat cinsel heyecan en çok kızgınlık heyecanına yaklaşmaktadır. Gerçekten de öfkeli insanın davranışlarıyla sevişme sırasındaki insanın cinsel heyecan davranışları birbirine çok benzemektedir. Heyecanın ne olduğunu anladıktan sonra,

Cinsel Heyecanı Etkileyen Faktörler

  • Koku
  • Vücut Temizliği
  • Gözle Uyarılma
  • Dokunma Duygusu
  • Öpmek
  • Ses

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.