DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
BIST
5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
14°C
İstanbul
14°C
Hafif Yağmurlu
Pazar Parçalı Bulutlu
19°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
11°C
Salı Az Bulutlu
8°C
Çarşamba Az Bulutlu
11°C

Cin Süresi Türkçe Meali

Cin Süresi Türkçe Meali
5 Temmuz 2021 03:00
0

Cin Süresi 28 ayet ve Kur’an’da 72. süredir

Cin Süresi 1. Ayet: De ki: Bana şu vahyolundu: Cinlerden bir topluluk beni dinlediler ve dediler ki: Gerçekten biz hayrete düşüren bir Kur’an dinledik.

Cin Süresi 2. Ayet: O doğruya götürüyor. Bundan ötürü biz de ona iman ettik. Rabbimize hiçbir kimseyi asla ortak koşmayacağız.

Cin Süresi 3. Ayet: Doğrusu Rabbimizin şanı pek yücedir. O ne bir zevce edinmiştir, ne de bir evlat.

Cin Süresi 4. Ayet: Doğrusu bizim beyinsizimiz Allah’a karşı aşırı yalan söylüyormuş

Cin Süresi 5. Ayet: Doğrusu biz insanların da cinlerin de Allah’a karşı asla yalan söylemeyeceklerini sanmıştık

Cin Süresi 6. Ayet: Bir gerçek de şudur ki: İnsanlardan bazı kimseler, cinlerden bazı kimselere sığınırlardı. Bununla da onların azgınlıklarını arttırırlardı

Cin Süresi 7. Ayet: Ve gerçekten onlar da sizin sandığınız gibi Allah’ın hiçbir kimseyi asla diriltmeyeceğini sanmışlardı

Cin Süresi 8. Ayet: Gerçekten biz göğe doğru yükselmek istedik de onun güçlü bekçilerle ve alevli ateşlerle doldurulmuş olduğunu gördük

Cin Süresi 9. Ayet: Halbuki gerçekten biz dinlemek için bir yer bulup oturuyor idik. Şimdi ise kim dinlese, kendisini bekleyen alevli bir ateş bulur

Cin Süresi 10. Ayet: Doğrusu biz yerde bulunanlar için şer mi murad edildi yoksa Rableri onlar hakkında hayır mı murat etti bilmiyoruz.

Cin Süresi 11. AyetGerçekten biz kimimiz salih kimseleriz, kimimiz bundan aşağıdadır. Biz çeşit çeşit yollara ayrılmışız.

Cin Süresi 12. Ayet: Şunu da hiç şüphesiz bildik ki yeryüzünde Allah’ı asla aciz bırakamayız. Kaçmakla da onu asla acze düşüremeyiz.

Cin Süresi 13. Ayet: Gerçekten biz hidayeti işittiğimizde ona iman ettik. Kim Rabbine iman ederse o (ecrinin) eksiltilmesinden de korkmaz, kendisine zulmedilmesinden de.

Cin Süresi 14. AyetGerçekten kimimiz Müslümanlar, kimimiz zalimleriz. Müslüman olmuşlar, işte onlar doğru yolu aramış olanlardır.

Cin Süresi 15. AyetZalim olanlara gelince, onlar cehennem odunudurlar.

Cin Süresi 16. Ayet: Ve eğer onlar o yol üzere dosdoğru gitseler elbette biz onlara bol su içirirdik.

Cin Süresi 17. Ayet: Onları bu konuda deneyelim diye. Kim Rabbinin zikrinden yüz çevirirse onu zorlu bir azaba sokarız.

Cin Süresi 18. Ayet: Şüphesiz ki mescitler Allah’a mahsustur. Onun için Allah ile birlikte hiç kimseye dua etmeyin.

Cin Süresi 19. Ayet: Şu da bir gerçek ki, Allah’ın kulu ona ibadet etmek için kalktığı zaman neredeyse etrafında bir keçe olacaklardır.

Cin Süresi 20. Ayet: De ki: Ben ancak Rabbime ibadet ederim, hiç kimseyi de ona ortak koşmam.

Cin Süresi 21. Ayet: De ki: Şüphesiz ben size bir zarar verme imkanına da, bir hayır verme imkanına da sahip değilim.

Cin Süresi 22. AyetDe ki: Gerçek şu ki beni (evet) beni Allah’tan asla kimse kurtaramaz ve ben ondan başka sığınacak kimse de asla bulamam

Cin Süresi 23. Ayet: (Benim elimden gelen) ancak Allah’tan gelenleri ve onun gönderdiklerini tebliğdir. Kim Allah’a ve Resulüne isyan ederse hiç şüphesiz onun için cehennem ateşi vardır. Onlar orada ebediyen kalacaklardır.

Cin Süresi 24. Ayet: Nihayet onlar tehdit olundukları şeyi görecekleri zaman kimin yardımcılarının daha zayıf ve sayıca daha az olduğunu bileceklerdir.

Cin Süresi 25. Ayet: De ki: Tehdit olunduğuıuz yakın mıdır? Yoksa Rabbim ona uzun bir zaman mı tayin etmiştir bilmiyorum.

Cin Süresi 26. Ayet: O gaybı bilendir. O kendi gaybına hiçbir kimseyi muttali kılmaz.

Cin Süresi 27. Ayet: Meğerki beğenip seçtiği bir rasul da ola, çünkü o onun önünden ve ardından koruyucular gönderir.

Cin Süresi 28. Ayet: Ta ki o, Rablerinin gönderdiklerini gereği gibi tebliğe ettiklerini ortaya çıkarsın. O onların yanında olan her şeyi kuşatmıştır. Her şeyi de sayısı ile saymıştır

Kaynak: İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:XI / bkz: 409-424

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.