DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
26°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Çok Bulutlu
24°C

Cin Süresi Beyanu’l-Hak Tefsiri

5 Temmuz 2021 05:00
519
Cin Süresi Beyanu’l-Hak Tefsiri

Cin Süresi Mekki bir süredir ve 28 ayettir. Kur’an da 72. süredir

Cin Süresi Mekki bir süredir. Hz Peygamber’in elçi olarak gönderilmesinin altıncı yılında bir bütün halinde indirilmiş olup tamamı 28. ayettir. Adını Hz Peygamber’in okuduğu Kur’an’ı dinleyen cinler topluluğundan almıştır. Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 40, Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre ise 72. süredir

Cinlerin Neyden Yaratılmıştır ve Görevleri Nelerdir?

Cinler, dumansız / yalın ateşten var edilmiş, insan gözüyle görünmeyen soyut varlıklardır. Onlar da insanlar gibi Allah’a kulluk maksadıyla yaratılmış akıllı kimselerdir. Onların da görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Onlarda iman ve güzel işlerinden ötürü mükafatlandırılacak, inkar ve kötülüklerinden dolayı cezaya çarptırılacaklardır. Cennet ve cehennem, aynı zamanda insanlarla beraber onlar içindir.

Cin Süresi 1. Ayet Meali: De ki: Bana şu vahyolundu: Cinlerden bir topluluk beni dinlediler ve dediler ki: Gerçekten biz hayrete düşüren bir Kur’an dinledik.

Cin Süresi 1. Ayet Tefsiri: Cinler (tek cinni), Allah’ın ateşten yarattığı gözle görülemeyen, gizemli ve soyut varlıklardır. Onların yapıları, insanlarınkinden farklıdır ve istedikleri şekle girebilme kabiliyetine sahiptirler. Hitaba muhatap olmaları ve Allah’a ibadetle yükümlü tutulmaları, onların da insanlar gibi akıl, idrak ve irade sahibi yükümlü ve sorumlu varlıklar olduğunu gösterir. Allah, onlardan da kendilerine elçiler göndermiştir. Tabiatları icabı onlarında mümin olanları ve kafir olanları, iyileri ve kötüleri vardır.

Cin Süresi 16-17. Ayet Meali: Ve eğer onlar o yol üzere dosdoğru gitseler elbette biz onlara bol su içirirdik. Onları bu konuda deneyelim diye. Kim Rabbinin zikrinden yüz çevirirse onu zorlu bir azaba sokarız.

 Cin Süresi 16-17. Ayet Tefsiri: Cenab-ı Hak buyuruyor ki: Eğer onlar doğru yolda dosdoğru gitselerd,, Allah onlara azap etmez, aksine bol bol rızık ve müreffeh bir hayat bahşederdi. “Şayet helak ettiğimiz beldelerdeki halk inanmış ve karşı gelmekten sakınmış olsalardı, elbette onlara gökten ve yerden bereket kapılarını açardık (A’raf 96)”.

Bunun benzeri bir söz de Ehl-i Kitap için söylenmiştir: “Şayet onlar Tevrat’ı, İncil’i ve Rab’lerinden kendilerine indirileni uygulamış olsalardı, mutlaka üstlerinden ve ayaklarının altından rızıklandırılırlardı. Onlardan bir topluluk orta yolu takip etse de pek çoğunun yaptığı şeyler oldukça kötüdür (Maide 66)”

“Onlar kendilerine yapılan uyarıları unutunca üzerlerine her şeyin kapılarını açtık. Sonuçta bolca verilen nimetlerle şımardılar. Biz de onlrı ansızın yakalayıverdik. Bir de bakmışsın ki susup kalmışlar. Sonunda zalim toplumun arkası kesiliverdi. Allah, ne güzel yaptı (En’am 44). Yoksa onlar bizim kendilerini mal ve evlatlarla desteklediğimizi, onların iyilikleri için çabaladığımızı mı sanıyorlar! Hayıs, onlar caildirler (Müminun 55-56)”

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C: I / bkz:383-391

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.