ref: refs/heads/v3.0

Cenaze Nasıl Yıkanır ve Ölen Kocasını Karısı yada Ölen Kadını Kocası Yıkayabilir mi?

Cenaze Nasıl Yıkanır ve Ölen Kocasını Karısı yada Ölen Kadını Kocası Yıkayabilir mi?
22 Eylül 2023 01:00
13

Cenaze şöyle yıkanır: Yıkanacak ölü teneşir veya yüksek bir yere konur. Yıkayacak kişi eline bir bez sardıktan sonra ölünün avret yerlerini yıkayıp temizler. Bundan sonra ağzına ve burnuna su vermeksizin ölüye abdest aldırılır. Daha sonra su dökülerek başı ile bedeni sabunlu ılık su ile yıkanır. Sonra sol yanına çevrilerek sağ tarafı yıkanır. Her organı üç defa yıkamak sünnettir. Suyun zor ulaşacağı organları da ovularak yıkanmalıdır.

Ondan sonra sağ tarafına çevrilerek sol tarafı yıkanır. Ölü oturur duruma getirilerek karnına hafifçe bastırılır eğer ölüden cenaze yıkandıktan sonra bir şey çıkarsa yıkanıp giderilir, yeniden yıkanması ve abdest aldırması gerekmez.

Böylece yıkanma işlemi biten bir ölü, havlu veya benzeri bir şeyle kurulanır, sonra kefenlenir.

Erkek cenazeyi erkek, kadın cenazeyi kadın yıkar. Kadın, kendi kocasını yıkayabilir: fakat erkek kendi eşini yıkayamaz.

(Şafi mezhebine göre erkek de eşini yıkayabilir.) Kadın cenazeyi yıkayacak kadın, erkek cenazeyi yıkayacak erkek bulunmadığı durumlarda cenazeye teyemmüm ettirilir. Erginlik çağına yaklaşmış erkek çocuğunu erkek, erginlik çağına yaklaşmış kız çocuğunu da kadın yıkar. Küçük yaştaki kız çocuğunu erkeğin, küçük yaştaki erkek çocuğun da kadının yıkaması caizdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.