DOLAR
27,2100
EURO
28,8150
ALTIN
1.676,57
BIST
8.304,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
26°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Az Bulutlu
24°C

Cebrail a.s Peygamberimizi Ziyaret Edince Neler Sordu?

19 Eylül 2023 00:13
13
Cebrail a.s Peygamberimizi Ziyaret Edince Neler Sordu?

İhsan; hayatı Allah’ı görüyormuş gibi yaşamak, insan O’nu görmüyorsa da, Yüce Allah’ın insanı her daim gördüğünün ve izlediğinin bilincinde olmaktır. Hadis kitaplarımızda Cibril Hadisi diye meşhur olmuş metni, bir zevkiselimle ile değerlendirelim. Bakınız Hz. Ömer anlatıyor:

Bir gün Hz Peygamber (s.a.v) ile oturuyorduk. Hiçbirimizin tanımadığı, beyaz elbiseli, siyah saçlı, güzel kokulu, yoldan gelmiş gibi bir hali olmayan birisi çıkageldi. Peygamberimizin huzuruna kadar geldi, edeple önüne oturdu, ellerini dizlerinin üzerine koydu ve:

Ya Muhammed, bana imanın ne olduğunu anlat, dedi.

Allah Resulü (s.a.v): İman, Allah’a, O’nun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, hayır ve şerrin bir kaderle meydana geldiğine inanmandır diye cevap verdi.

O kişi: Doğru söyledin, dedi.

Biz onun bu tutumuna hayret ettik. Zira hem soruyor, hem de Allah Resulünü tasdik ediyordu.

Gelen zat sonra: Bana İslam’dan haber ver, dedi.

Allah Resulü (s.a.v): İslam, Allah’tan başka ilah bulunmadığına ve Muhammed’in O’nun peygamberi olduğuna inanman, namazı dosdoğru kılman, zekatı vermen, ramazan orucunu tutman ve gücün yetiyorsa Allah’ın evini ziyaret edip hac yapmandır, diye cevap verdi.

O kişi: Doğru söyledin, dedi.

  • Bana ihsanı anlatır mısın? diye sordu.

Allah Resulü (s.a.v): İhsan, Allah’ı görüyor gibi O’na kulluk etmendir. Sen O’nu görmüyorsan da O seni görmektedir, buyurdu.

Gelen zat: Ey Allah’ın Resulü (s.a.v), bana kıyametin ne zaman kopacağını haber verir misin? dedi.

Peygamberimiz: Bu konuda soru sorulan kişi sorandan daha bilgili değildir buyurdu.

Gelen zat: O halde kıyametin belirtilerinden haber ver dedi.

  • Allah Resulü (s.a.v): Kıyametin bazı alametlerinden haber verdikten sonra o kişi kalktı, cemaatin içine girdi ve bir anda gözden kayboldu.

Bir müddet sonra Allah Resulü (s.a.v) bana dönerek:

  • Ey Ömer, soru soranın kim olduğunu biliyor musun? diye sordu.
  • Ben: Allah ve Resulü daha iyi bilir, dedim.
  • O zaman buyurdu ki: O Cebrail idi. Size dininizi öğretmeye gelmişti (1)

Bu olay şüphesiz inanç ve ibadetlere bir de zevkiselim noktasından bakmayı gerektiriyor. Zira metin, oluş şekli ve içeriği bakımından mühim konuları ihtiva ederken bu diyalog da sahabenin gözü önünde cereyan ediyordu. Çünkü zevkiselim bireyden topluma uzanan ilahî bir lütuftur.

İlk soru iman: İmanın neye ve nasıl olması gerektiği izah ediliyor. İmanla huzur bulmuş bir akla, aklıselime işaret ediliyor.

İkinci soru İslam: İslam’ın temel esasları sayılarak yeni dinin ana gövdesi izah ediliyor. Sağlam bilgiyle hareket eden bir kalbe, kalbiselime işaret ediliyor.

Üçüncü soru ise ihsan: Önceki iki sorudan ne anlaşılması gerektiği, sarsılmaz bir imanın doldurduğu aklın ve sağlam bilginin yönettiği kalbin, kişiyi nereye ulaştıracağı ihsan sorusunda ortaya çıkıyor. Allah’ı görüyormuşçasına Allah’a kulluk etmek. İşte inanç ve eylemin zirve noktası…

Sevgili Peygamberimizin gelen yabancının ardından söylediği ifade ise son derece mühim: O Cebrail idi. Size dininizi öğretmeye gelmişti.

Burada zikredilen konular dinin ana konuları olarak ifade ediliyor. En önemlisi de; iman ve İslam’ın kişiyi ulaştırdığı ihsan mertebesinin dinden sayılması ve Cebrail vasıtasıyla öğretilmesidir.

İhsan; hayatı Allah’ı görüyormuş gibi yaşamak, insan O’nu görmüyorsa da, Yüce Allah’ın insanı her daim gördüğünün ve izlediğinin bilincinde olmaktır. Hayatı zevkiselimle yaşamak demiştik ya.

Kaynak: Selahaddin Çelebi (DİB Cami Hizmetleri Daire Bşk) / Diyanet Aylık Dergisi / Aralık 2014 / bkz: 20-21

(1-Buhari, İman, 1)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.