ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0869
EURO
33,7259
ALTIN
2.022,77
BIST
9.367,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Bir Çocuğum Olsun İstiyorum

Bir Çocuğum Olsun İstiyorum
21 Şubat 2021 22:20
6.183

Her anne ve babanın hayalidir sağlıklı bir çocuk sahibi olmak. Ancak bazen gidilen yol doğru olsa da amaç yanlış olduktan sonra bu işin hayırla sonuçlanması istisnadır yada mümkün değildir. Şöyle ki; evlenen kişilerin çocuk sahibi olmak isterken bunu zürriyetimden hayırlı bir nesil, hayırlı biz göz aydınlığı ver diye dua ederek çocuk sahibi olmak isteğini bu dua ile taçlandıracak olmaları en güzeli ve en doğrusudur. Çocuk sahibi olmak istiyorum adlı konumuza şöyle bir dönüş yapacak olursak eğer;

Allah Resulü Hz Muhammed (s.a.v): “Besmele ile başlamayan her önemli iş eksik kalır” buyurmaktadır. Bu yüzdendir ki kişinin münasebet kurarken, hatta münasebete başlarken “Besmele” ile başlaması gerekir.

Hatırlayacak olursak eğer demiştik ki; melekler kişiden def-i hacet (tuvalet) ve cima (ilişki) esnasında kişiden ayrılacakları içindir ki, meleğin olmadığı yere şeytanın,i ilhamın inmediği yere de vesvesenin hakim olması çok kolaydır.

Nitekim kuracağınız münasebetten siz korunacak olsanız da -ki doğru değil-, korunmasanız da takdir olunan bir nesil varsa eğer o mutlaka gelecektir ve bu hadis-i şeriflerde de belirtilmiştir. Ve o gelecek nesilden hayırlı bir nesil istiyorsak eğer yine aynı şekilde örnek alacağımız kişiler şüphesiz ki peygamberlerdir.

Nitekim İbrahim (a.s): “Yarabbi! Bana salihlerden bir çocuk ihsan buyur (1)” şeklinde dua edince yüce Allah da “Biz de ona aklı başında bir oğul müjdeledik (2)” hitabında bulundu.

Ve başka bir ayet-i celile de ise “Şunu da hatırda tutun ki: Bir vakit Rabbi İbrahim’i birtakım emirlerle sınamıştı. O da onları hakkıyla yerine getirdiğinden Rabbi kendisine: “Seni insanlara önder (İmam) yapacağım” dedi. İbrahim: “Ya Rabbi, neslimden de önderler çıkar! (3)”.

“Ey bizim Kerim Rabbimiz! Bizi, yalnız Sana boyun eğen Müslüman kıl. Soyumuzdan da yalnız Sana teslimiyet gösteren bir Müslüman ümmet yetiştir. Ve bizlere ibadetimizin yollarını göster, tövbelerimizi kabul buyur. Muhakkak ki tövbeleri en güzel şekilde kabul eden, çok merhametli olan ancak Sensin! (4)”.

“Ey Rabbimiz! Onların arasında onlardan bir Peygamber gönder ki, onlara ayetlerini okusun. Onlara kitap ve hikmet öğretsin. Ve onları temiz bir hale getirsin. Şüphe yok ki sen evet sen azizsin, hikmet sahibisin (5)”. İşte bu şekilde çocuk olsun da nasıl çocuk olursa olsun şeklinde değilde, çocuğun nasıl ve ne şekilde isteneceğine ışık tutmaktadır.

Özetle diyecek olursak eğer İstihare namazı kılarken namazın akabinde yapacağınız duada, yada münasebet kurmadan önce “Allah’ım.’ İnsanlara kitap ve hikmeti öğretecek, insanlara senin kitabını anlatacak, öğretecek, eğitecek, insanları senin dinine davet edecek;

İnsanlara Senin sevgini, Resulünün sevgisini ve Senin dinin sevdirecek, emr-i mar’uf-nehy-i münker görevini yapacak, sana karşı kulluk görevlerini yerine getirip sana itaat edecek, Anne-babasını arkasından hayırla yad edip, Senin izninle mahşerde annesine-babasına ve sevdiklerine şefaatçi olacak hayırlı salih ve saliha bir evlat nasip eyle şeklinde dua ettikten sonra

Eşinizle münasebet kurmanız en doğru yöntem olacaktır. Kaldı ki bu duayı sadece münasebet ilişkiye girmeden önce değil her namazın arkasından dua ederken, bu duaya da yer ayırmak gerekmektedir

Yoksa hayvanların saldırması gibi, besmelesiz, duasız, Allah rızası gözetilmeksizin kurulan bir ilişkiden ve o ilişkiden meydana gelecek bir çocuk varsa eğer o çocuktan bir hayır gelir mi orasını ancak Allah bilir. Gerçi hayvanlarda kendi dillerince Allah’ı tespih ediyorlardır ama bizler daha kendi türümüzden olan kişilerin dilini anlamakta zorluk çektiğimiz için, kaldı ki hayvanların dilini anlamak.

Hamile Kalmak İstemiyorum

Kimisi güzelliği yada fiziki yapısının bozulmasından daha doğrusu ölümü temenni etmediği ve uzun yaşama arzusu ve hevesi içinde olduğu için annelik vasfına sahip olmaktan kaçarken, kimiside çocuğuı olmasını istemesine rağmen ilahi takdirin bir tecellisidir ki olmuyordur. Nitekim bu uzun hülyalar, tül-i ameller, fiziki yapısının bozulmasından korkanlar için en güzel cevap Allah’ın kitabındadır.

Nitekim Yüce Allah “İnsanlar içinde dünya hayatına en hırslı olanların onlar olduğunu görürsün. Hatta bu hırsta müşriklerden bile daha ileridirler. Onlardan her biri bin yıl yaşamak ister. Fakat uzun ömür onu cezadan uzaklaştıracak değildir. Allah, onların bütün yaptıklarını görür (6)” buyurmaktadır.

Çocuğum Olsun İstiyorum ama Olmuyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğunun olmasını istemesine rağmen olmadığı halde buna rıza göstermek yerine isyanla karşılık verenlere verilecek cevap yine Allah’ın kitabındadır. Nitekim yüce Allah “O, gökleri ve yeri yoktan var edendir. Bir şeyi yaratmak isteyince sadece “ol!” der, oluverir (7)”.

“Göklerin ve yerin hakimiyeti Allah’ındır. O dilediğini yaratır. Dilediğine kız evlat, dilediğine erkek evlat verir (8)”. “Yahut kız ve erkek evlat olarak her iki cinsten karma yapar. Dilediğini de kısır bırakır. O her şeyi mükemmel bilir, her şeye kadirdir (9)”.

İşte kim Allah’ın takdirine razı olmazsa yani “Her kim Allah Teala’ya ve onun meleklerine, peygamberlerine ve Cebrail ile Mikaile düşman olursa kafir olur Allah Tealada şüphe yok ki, kafirlerin düşmanıdır (10)” ayet-i celilesine muhatap kalır.

Oysa siz “Bazen bir şeyden hoşlanmazsınız. Halbuki o şey sizin için bir hayırdır. Ve bazen de bir şeyi seversiniz halbuki o şey sizin için bir şerdir. Ve Allah Teala bilir, sizler ise bilmezsiniz (11)”.

“…olabilir ki bir şey sizin hoşunuza gitmez de Allah onda birçok hayır takdir etmiş bulunur (12)”. “Allah bilir, siz bilemezsiniz (13)”. İşte bu yüzdendir ki “Ey iman edenler! Sabır göstererek ve namazı vesile kılarak Allah’tan yardım dileyin. Muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir (14)” buyurmaktadır.

Aşırı isteğiniz ve aşırı sevginiz dolayısı ile kalbinizde Allah’a olan sevgiye yer kalmadı, kaldıysa da kalben değil bunu sadece dilen yaşadınız. İşte “Öyle insanlar vardır ki Allah’tan başkasını Allah’a denk tutar, tıpkı Allah’ı severcesine onları severler. Müminlerin Allah’a olan sevgileri ise her şeyden daha ileri ve daha kuvvetlidir. O, böyle yaparak kendilerine zulmedenler, azabı gördükleri zaman anlayacakları gibi, bütün kuvvet ve kudretin yalnız Allah’a ait olup, Allah’ın azabının pek şiddetli olduğunu, keşke şimdiden bilselerdi (15)”.

Oysa “Kadınlar, oğullar, yığın yığın biriktirilmiş altın ve gümüş, güzel cins atlar, davarlar ve ekinler gibi nefsin hoşuna giden şeyler insanlara cazip gelmektedir. Bunlar dünya hayatının geçici bir metaından ibarettir. Asıl varılacak güzel yer ise, Allah’ın katındadır (16)” buyurmaktadır.

Her şey imtihanın bir gereğidir ki hiçbir şey Allah’ın tecellisi dışında meydana gelmez. Nitekim yüce Allah “Kıyamet (yani dirilme) vaktini yalnız O bilir. O’nun bilgisi ve izni olmaksızın, ne bir meyve tomurcuğundan çıkabilir, ne her hangi bir dişi hamile kalabilir, ne hamile olan biri yavrusunu doğurabilir (17)” buyurmaktadır.

Gerçek bu iken ve bu hakikat meydanda iken “Yoksa Cennete gireceğinizi mi zannettiniz? Sizden evvelki geçmiş ümmetlerin hali sizlere gelmedikçe. Onları nice şiddetli ihtiyaçlar, hastalıklar kapladı ve sarsıntılara uğradılar. Hattâ peygamberleri ve onunla beraber iman edenler. Allah’ın yardımı ne zaman? diyecek bir hale geldiler. Haberiniz olsun Allah’ın yardımı şüphe yok ki pek yakındır (18)”

Oysa şunu unutmayın ki “Allah hiçbir kimseyi güç yetiremeyeceği bir şekilde yükümlü tutmaz. Herkesin kazandığı iyilik kendi lehine, işlediği fenalık da kendi aleyhinedir. Ya Rabbena! Eğer unuttuk veya kasıtsız olarak yanlış yaptıysak bundan dolayı bizi sorumlu tutma! Ya Rabbena!

Bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ya Rabbena! Takat getiremeyeceğimiz şeylerle bizi yükümlü tutma! Affet bizi, lütfen bağışla kusurlarımızı, merhamet buyur bize! Sensin Mevlamız, yardımcımız! Kafir topluluklara karşı Sen yardım eyle bize! (19)”

“Ey insanlar! Sizi bir tek kişiden yaratan ve ondan da eşini yaratıp o ikisinden bir çok erkekler ve kadınlar türeten Rabbinize karşı gelmekten sakının. Adını anıp Kendisini vesile ederek birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’a saygısızlık etmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakınınız. Allah sizin üzerinizde tam bir gözeticidir (20)”

İsmail Ekinci

(1-Saffat Süresi 100) (2-Saffat Süresi 101) (3-Bakara Süresi 124) (4-Bakara Süresi 128) (5-Bakara Süresi 129) (6-Bakara Süresi 96) (7-Bakara Süresi 117) (8-Şura Süresi 49) (9-Şura Süresi 50) (10-Bakara Süresi 98) (11-Bakara Süresi 216) (12-Nisa Süresi 19) (13-Nur Süresi 19) (14-Bakara Süresi’153) (15-Bakara Süresi 165) (16-Al’i İmran Süresi 14) (17-Fussilet Süresi 47) (18-Bakara Süresi 214) (19-Bakara Süresi 286) (20-Nisa Süresi 1)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.