ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0908
EURO
33,6935
ALTIN
2.027,61
BIST
9.355,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Beyyine Süresi Muhammed Gazali Tefsiri

Beyyine Süresi Muhammed Gazali Tefsiri
28 Ekim 2023 15:06
31

beyyine süresi fazileti mutluluğun şifresi, ebedi cehennemlikler, adn cennetine kimler girecek, insanların en hayırlısını anlatan ayet, dünyayı değiştirmek için Kur’an’ın canlı prototipi


Beyyine Süresi, genel tarihi açıklıyor. Miladi 6. asırda dünya haritasına bakan; Kuzey Afrika ve Asya’nın batısının Romalıların yönettiği Hristiyanlarla, bunun gerisindeki Hindistan ve Çin’e kadar Allah’ın geniş arzının da müşriklerle dolu olduğunu görür.

Miladi 7. asır gelince dünya değişti. Önceki asır kapanıp Magrib bölgelerinin tamamı, Nil Vadisi, Anadolu, Şam, Yemen İslam ile aydınlanmaya ve eski iki kıtada ezan sesleri yükselmeye başladı.

Samimi Hristiyanlar, gönül huzuru içinde İslam’a yöneldiler, şevkle O’na girdiler ve Muhammed’in peygamberliğinde kendi kitaplarında gördüklerinin gerçekleştiğini gördüler.

Bu teslim oluş, İsra Süresinde şöyle tasvir edilmektedir: “O daha önce kendilerine bilgi verilenlere okunduğu zaman onlar derhal çeneleri üstüne secdeye kapanırlar. Rabbimizin şanı yücedir, gerçekten Rabbimizin sözü mutlaka yerine getirilmiştir derler. Ağlayarak çeneleri üstüne kapanırlar ve (Kur’an dinlemek) onların derin saygısını artırır (a)

Ra’d Süresinde şöyle tasvir edilmektedir: “Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, sana indirilenlerden sevinirler. Fakat (Allah’ın Resulü aleyhine birleşen) gruplardan, onun bir kısmını inkar edenler vardır. De ki: Bana yalnız Allah’a kulluk etmem ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmamam emredildi. Ben O’na davet ederim, dönüşüm de O’nadır (b)

Ankebut Süresinde ise şöyle tasvir edilmektedir: “İşte sana, (kendilerinden önceki kitapları doğrulayan) böyle (bir) kitap indirdik. Kendilerine kitap verdiklerimiz, O’na inanırlar. Şunlardan da O’na inananlar vardır (c)“. Yani Arap müşriklerinden de O’na inananlar vardır.

İslam’ın büyük çapta Hristiyan bölgelere yayıldığını ve bundan sonra burada açıklamaya gerek duymadığım iç koşullar sebebiyle durakladığını tarihsel olgu desteklemektedir.

Hristiyanlar, İslam’a girdikleri gibi aynı şekilde birçok Mecusiler, Budistler ve putperestler de İslam’a girmişlerdir. Bu nasıl gerçekleşmiştir? Tabii ki Kur’an-ı Kerim’in etkisiyle!

“Kitap ehlinden ve puta tapanlardan olan kafirler inkarlarından ayrılacak değillerdi (Beyyine 1)

Önceki inançlarını bırakacak değillerdi. Kendilerine açık delil gelinceye kadar.

“(İşte o delil), Allah tarafından (gönderilmiş) tertemiz sayfalar okuyan bir elçidir. O sayfalarda doğru yazılmış hükümler vardır (Beyyine 2-3)

Kur’an, bugünkü Müslümanların eksiği olan fıtrat, düşünce, medeniyet ve temizlik gibi sıfatlarla kendisine başvuranları bulduğu zaman önceki (o) tarihini tekrar getirmeye gücü yeter! Buna rağmen insanlardan hakkı bilenler vardır. Ama kendi çıkarını ve arzusunu Kur’an’dan önce görmektedirler.

Eski ve Yeni Kitap Ehlinden (Yahudi ve Hristiyanlardan), dinini dünya karşısında satanlar, peygamberlerini öldürenler, salihlere işkence edip onları yurtlarından sürenler vardır. Biz, her dinden, din adamlarının tarihlerini araştırdığımızda trajediler görüyoruz.

“Kitap ehli, ancak kendilerine açık delil geldikten sonra ayrılığa düştüler. Oysa kendilerine, dini yalnız Allah’a halis kılarak, Allah’ı birleyenler olarak O’na kulluk etmeleri, namazı kılmaları, zekatıvermeleri emredilmişti. İşte doğru din budur (Beyyine 4-5)

Aklın aydınlanması, kalbin aydınlanmasını gerektirmediği, Allah’ın belli bir sayıda düşünenleri mazur görebileceği fakat hevasına düşkün olanları ve sahte niyetlileri mazur göremeyeceği ortadadır!

Dinsel temel ibadetleri koruyanlar, ezici tamahkarlığa ve yobaz bir bencilliğe boyun eğmişlerdir. “İnsanların içindekileri ancak Allah bilir. Allah, müfsidi (bozanı) muslihten (düzeltenden) ayırır (d)“.

Allah bu sürede şöyle haber veriyor:

“Kitap ehlinden ve (Allah’a) ortak koşanlardan kafir olanlar, cehennem ateşindedirler. Orada ebedi kalacaklardır. Onlar halkın en şerlileridir (Beyyine 6)

Ben Allah’ın hiç kimseye zulmedeceğinden korkmuyorum. Bu olası bir şey değil! Ancak ben tevbeyi kabul etmeyeceğinden ve fazlını esirgeyeceğinden ötürü Allah’tan korkuyorum. Bu son korkum yersizdir. Çünkü Allah günahları bağışlayan ve tövbeleri kabul edendir. Allah’a savaş açan helak olur.

Beyyine Süresi;, Allah korkusuyla iyi davranma ve O’nun haşyetiyle boyanma şartıyla doğru inananlara güzellik vadederek son buluyor:

“İnanan ve iyi işler yapanlar da halkın en hayırlılarıdır. Rableri katında onların mükafatı, altlarından ırmaklar akan Adn cennetleridir. Orada ebedi olarak kalacaklardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da O’ndan razı olmuşlardır. Bu (mükafat), Rabbine saygı gösterenlere mahsustur (Beyyine 7-8)

Geçmişte dünyayı değiştiren nesil, Kur’an’ın canlı prototipiydi. O nesil, bir bölgeye girince orada hemen rahmet ve adalet hızlanırdı. Onun himayesinde ezilenler güç ve asalet bulurlardı. Oysa günümüzde ise İslam diyarı bambaşka bir durumda….

Kaynak: Muhammed Gazali Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 877-879

(a- İsra Süresi 107-109) (b- Ra’d Süresi 36) (c- Ankebut Süresi 47) (d- Bakara Süresi 220)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.