DOLAR
18,8303
EURO
20,3245
ALTIN
1.135,52
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kar Yağışlı
2°C
İstanbul
2°C
Kar Yağışlı
Salı Kar Yağışlı
3°C
Çarşamba Çok Bulutlu
4°C
Perşembe Çok Bulutlu
5°C
Cuma Çok Bulutlu
5°C

Başınıza Ne Geliyorsa, Kendi İşledikleriniz Yüzündendir

28 Mart 2021 04:35
0

Günahların ve masiyetlerin olumsuz etkilerinden biri de yeryüzünde, sularda, havada, ekinlerde, ürünlerde ve meskenlerde türü türlü bozgunluklar meydanlar gelmesine sebep olmasıdır.

Nitekim Allah Teala şöyle buyurmuştur: İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu, ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler (Rum 41)

Mücahid: İdarecilik makamına zalim biri gelince işlerini zulüm ve bozgunculukla yürütür. Bu yüzden Allah yağmuru yağdırmaz ve neticesinde ekin de, nesil de helak olur. Allah bozgunculuğu sevmez demiş ve ardından şu ayeti okumuştur:

İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler. Daha sonra da Allah’a yemin olsun ki (ayette geçen) o deniz sizin bu deniziniz değildir. Akan su kenarında olan her yerleşim yeri denizdir demiştir.

İkrime de şunları söylemiştir: Karada ve denizde bozgun ortaya çıkmıştır. Şimdi ben sizlere (bu ayette yer verilen denizin) sizin bu deniziniz olduğunu söylemiyorum. Su kenarında olan her yerleşim yeri denizdir.

Katade de:

Kara: Şehir halkı

Deniz: Köylerde ve kırsalda yaşayanlardır demiştir.

Derim ki; Allah tatlı suyu deniz olarak adlandırmış ve şöyle buyurmuştur: İki deniz bir değildir. Birinin suyu tatlı ve kolay içimlidir; diğeri tuzlu ve acıdır (Fatır 12)

Dünyada durgun olarak yaratılmış hiçbir deniz yoktur. Bunlar hep akan ırmaklar şeklindedir. Tuzlu olan deniz sakindir. Akan su kaynaklarının kıyısında bulunan yerleşim yerleri o su kaynaklarının ismiyle isimlendirilmiştir:

İbn Zeyd şöyle demiştir: Karada ve denizde bozgun ortaya çıkmıştır. (Bunlar günahlardır)

Derim ki bu sözüyle İbn Zeyd, günahların, ortaya çıkmış olan bozguna sebep olduklarını söylemeyi murad etmiştir. Ortaya çıkan bozgundan kastın yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattırmak için ifadesinde yer alan ve için anlamında olan lam harfi, sebebiyet anlamı değil akıbet/sonuç manası taşıyan lam olurdu

Birinci duruma göre fesatla / bozgunculukla murad edilen, Allah Teala’nın kulların masiyet işlemeleri sırasında yeryüzünde oluşturduğu eksiklik, kötülük ve acılardır. Buna göre insanlar bir günah ihdas ettikçe Allah da onlar için bir ceza ihdas eder. Nitekim Seleflerden biri: Siz günah ihdas ettikçe Allah da sizin için Kendi sarsılmaz otoritesinden bir ceza ihdas eder demiştir.

Zahir olan manaya göre -Allah daha iyi bilir- fesadla / bozgunla murad edilen; günahlar ve günahların gerektirdiği hallerdir. Allah Teala’nın yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattırmak için sözü de buna delalet etmektedir. İçinde bulunduğumuz durum da zaten bunu göstermektedir. Allah amellerimizin karşılığının az bir kısmını bizlere tattırmıştır. Tamamını tattırsaydı, yeryüzünde tek bir canlı kalmazdı

Depreme Sebep Olan Nedenler

Günahların yeryüzündeki etkilerinden biri de yer çöküntüsü ve deprem hadiselerinin olması ve toprağın bereketinin kalmamasıdır. Resulüllah (s) Semud kavminin yurdundan geçmiş ve sahabilerin o yurda ağlamadan girmelerini, onların su kaynaklarından içmelerini ve kuyularından su çekmelerini yasaklamıştır. O kadar ki Semud kavminin su kaynaklarından alınmış olan suyla yoğrulan hamurun -günahın uğursuzluğunun suyu da etkilemiş olması sebebiyle- develere yedirilmemesini emretmemişti.

Kıtlığın Sebepleri

Aynı şekilde günahların uğursuzluğu, verimin az olmasında ve ürünlerde meydana gelen istenmeyen hal ve afetlerde de etkilidir. Allah Tealanın meydana getirdiği bu afetlerin birçoğu kulların işlemiş oldukları günahlar sebebiyledir.

es-Sahra bölgesi hocalarından bir grup bana, ürünlerin geçmişte şimdikinden daha hacimli olduğunu, şu anda meydana gelen ürünlerle ilgili olumsuzlara geçmişte hiç şahit olmadıklarını ve bu olumsuzlukların yakın zamanlarda görülmeye başlandığını söylediler

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.