ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0908
EURO
33,6935
ALTIN
2.027,61
BIST
9.355,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Bakara Süresi 91-96 Arası Ayetlerin Tefsiri

Bakara Süresi 91-96 Arası Ayetlerin Tefsiri
21 Haziran 2021 08:00
394

Bakara Süresi 94 Ayet Meali: De ki: Eğer Allah Tealanın yanında ahiret yurdu başka insanların değil de özel olarak sizin ise ölümünüzü temenni ediniz, eğer siz doğru sözlü kimselerseniz.

Bakara Süresi 94 Ayetin Tefsiri & İbn Kesir

Bu mübarek ayetler, İsrail Oğullarının hakikate aykırı bir iddialarını yalanlamaktadır. Ve onların ahiret hayatından ne kadar kaçındıklarını beyan buyurmaktadır. Şöyle ki: Rasulüm!.. İsrail Oğullarına (de ki: Eğer) öyle iddianıza göre (Allah Tealanın yanında) onun emr ve takdirine göre (ahiret yurdu) cennet ve saadet (başka insanların değil de özel olarak) tek ve yalnız (sizin ise ölmenizi temenni ediniz.) Bir an evvel dünya sıkıntılarından kurtulup o ebedi saadete can atınız. (Eğer siz doğru sözlü kimseler iseniz.) Bu iddianızda sadık bulunuyorsanız böyle bir temenniden geri durmayınız. Nerede, onlarda böyle bir temenni ne gezer?

Bakara Süresi 95 Ayet Meali: Halbuki onu evvelce kendi elleriyle yaptıkları şeyler sebebiyle aslâ temenni etmezler.

Bakara Süresi 95 Ayetin Tefsiri & İbn Kesir

 (Halbuki) onlar, İsrail Oğulları (onu) ölümü, o ahiret alimine, o sonsuzluk yurduna çıkıp gitmeyi (evvelce kendi elleriyle yaptıkları şeyler) zulümler, isyanlar (sebebiyle asla temenni etmezler.) Hiç bir zaman onu arzuda bulunmazlar. Evet… Onlar bu dünyada ne günahlar, ne cinayetler yapmışlardır. Artık ahirete, o mükafat ve ceza alemine çıkıp gitmeye cesaret edebilirler mi?

Halbuki onların iddiasına göre Cenab’ı Hak cenneti yalnız İsrail kavmi için yaratmıştır. Ahiret nimetleri, saadetler! yalnız kendilerine mahsustur. Onlardan bir kısmı cehennemlik olsa da orada nihayet 40 gün kadar kalacaklar yine cennete gireceklerdir. Böyle dedikleri halde dünya hayatına dört elle hırslı bir şekilde sarılmışlardır. Her biri binlerce sene yaşayacak olsa yine ölüp gitmek istemez. Bir kere düşünmeli, eğer iddiaları gibi ebedi saadet alemi kendilerine ait ise ona bir gün evvel kavuşmayı temenni etmeli değil midirler?

Hayır: Onlar dünyada binlerce sıkıntıya düşmüş olsalar da yine daima dünyada yaşamak isterler, İslamiyetten feyz almış olan seçkin müminlerin hali ise böyle midir? Bir kere cennetle müjdelenen on şahsın temiz hayatlarını düşünelim. Onlar peygamber zamanında pek güzel yaşarlarken yine ölümden çekinmezler, ahiret hayatına kavuşmayı büyük bir nimet bilirlerdi.

Hz. Ali, savaşlarda korkusuzca saflar arasına atılır, cihada devam ederdi. Bir gün muhterem oğlu Hz. Hasan demişti ki: Biz savaşçıların kendilerini böyle korkusuzca tehlikelere attıklarını göremeyiz. Siz neden bu kadar atılıyorusunuz? Hz. Ali de demiş ki: Oğlum, ister baban ölüm üzerine düşsün ve ister ölüm baban üzerine düşsün, baban bunu kayırmaz. İşte ahirete inanan salih mübarek zatların durumları. İsrail Oğullarına gelince onlar böyle midirler? Ne gezer.

Bakara Süresi 96 Ayet Meali: Ve and olsun ki onları. İnsanların ve müşriklerin hayata en düşkünü bulacaksın. Her biri arzu eder ki bin sene yaşatılsın. Halbuki yaşatılması onu azaptan uzaklaştırıcı değildir. Allah Teala ise onların neler yaptıklarını hakkıyla görücüdür.

Bakara Süresi 96 Ayetin Tefsiri & Bilmen

Bu ayeti celile de İsrail Oğullarının dünya hayatına herkesten ziyade düşkün olduklarını şöylece beyan buyuruyor: (Ve andolsun ki) Rasulüm!.. Sen (onları), o İsrail Oğullarını, diğer (İnsanların ve) hatta ahireti inkâr eden ve Cenab-ı Hakka ortak koşan (müşriklerin) dünyadaki geçici (hayata en düşkünü bulacaksın.)

Bir takım müşrikler, mecusiler; öldükten sonra dirileceklerini inkar ettikleri için ahirete gidip azap göreceklerinden bir korkuları yoktur. Buna rağmen dünya hayatına Yahudiler kadar düşkün değildirler. Yahudiler ise ahirete inanıp, zalimlerin ve günahkarların orada azap göreceklerini kabul ettikleri için oraya gitmelerini hiç istemezler.

Onlardan (her biri arzu eder ki bin sene) asırlarca (yaşatılsın) Yaşasın dursun. (Halbuki) ne kadar çok yaşarsa yaşasın (yaşatılması onu azaptan uzaklaştırıcı değildir.) Onlar öyle çok yaşamakla azaptan mı kurtulacaklarını sanıyorlar? Bu ne kadar da uzak!. (Allah Teala ise onların neler yaptıklarını hakkıyla görücüdür.) Elbette onları o yaptıkları İnkarcı hareketlerinin cezasına er-geç kavuşturacaktır (b)

Kaynaklar

a-) Abdüladir Geylani / Geylani Tefsiri / C:1 / bkz: 114
b-) Turan Yazılım / Mürşit 5 / Kur’an / Tefsir / Bilmen

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.