Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,8817
EURO
10,3822
ALTIN
495,51
BIST
1.382
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
23°C
İstanbul
23°C
Sağanak Yağışlı
Çarşamba Çok Bulutlu
22°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
22°C
Cuma Sağanak Yağışlı
21°C
Cumartesi Hafif Sağanak
19°C

Bakara Süresi 40 ve 41. Ayet Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

13 Mayıs 2021 01:31
0

Bakara Süresi 40 ve 41. Ayet Meali: Ey İsrail oğulları! Size verdiğim nimetlerimi hatırlayın ve bana verdiğiniz sözü yerine getirin ki, ben de size vaat ettiklerimi vereyim. Ve yalnızca benden korkun. Elinizdekini tasdik edici olarak indirdiğim (Kur’an)’a iman edin ve sakın onu inkar edenlerin ilki olmayın. Ayetlerimi az bir paha karşılığı satmayın. Ve yalnızca benden sakının.

Bakara Süresi 40-41 Ayet Tefsiri

Bakara Süresi 40-41 Ayet Tefsiri: Allah (c.c) İsrail oğulları’na İslam’a girmelerini ve Muhammed’e (s.a.v) tabi olmalarını emretmektedir. Ataları İsrail’i -ki o Allah’ın peygamberi Yakub (a.s)’dır- anarak onları teşvik ve tahrik etmektedir.

Ayetin açılımı şöyledir; ‘Ey Allah’ın o itaatkar ve salih kulunun evlatları! Hakka uymada atanız gibi olun’.

Bu ifade kişinin; ‘Ey cömert adamın oğlu! Şöyle yap, Ey cesur adamın oğlu! düşmana saldır, Ey alimin oğlu, ilim öğren’ ve benzeri ifadelerdendir.

Bunun bir benzeri de şu ayettir; ‘Ey Nuh ile birlikte taşıdıklarımızın nesli! Şunu bilin ki Nuh çok şükreden bir kuldu (1)’

Size olan nimetimi hatırlayın“. Mücahid der ki: Kasıt, Allah’ın (c.c) onlara bahsettiği ve bahsetmediği kayayı kaldırması, kudret helvası,  bıldırcın eti indirmesi ve Firavun hanedanlığının esaretinden kurtarması ve benzeri nimetlerdir.

Ebu Aliye der ki; Allah’ın nimeti onlara nebiler ve Resuller göndermesi, kitaplar indirmesidir. Nitekim Musa (a.s) bunu kavmine şöyle ifade etmiştir: ‘Bir zamanlar Musa, kavmine şöyle demişti: Ey kavmim! Allah’ın size nimetini hatırlayın; zira O, içinizden peygamberler çıkardı ve sizi hükümdarlar kıldı. Alemlerde hiçbir kimseye vermediğini size verdi (2)’. Alemlerden kasıt o dönemlerde yaşayan insanlardır.

Bana verdiğiniz sözü yerine getirin ki bende size olan sözümü yerine getireyim

Muhammed (s.a.v) geldiğinde ona inanacağınıza dair sizden aldığım sözü yerine getirin ki, ben de inanmanız ve tabi olmanız karşılığında size, günahlarınız sebebiyle üzerinize yıkılmış olan yükleri kaldıracağıma ve zincirleri çözeceğime dair verdiğim vaadi yerine getireyim

Hasan-ı Basri şöyle demiştir; Bu Allah’ın (c.c) şu buyruğunda ifade ettiği gibidir: ‘And olsun ki Allah, İsrail oğullarından söz almıştı. (Kefil olarak) içlerinden on iki de başkan göndermiştik. Allah onlara şöyle demişti: Ben sizinle beraberim. Eğer namazı dosdoğru kılar, zekatı verir, Peygamberlerime inanır, onları desteklerseniz ve Allah’a güzel borç verirseniz (ihtiyacı olanlara Allah rızası için faizsiz borç verirseniz) and olsun ki sizin günahlarınızı örteriz ve sizi, zemininden ırmaklar akan cennetlere sokarım (3)’

Sadece benden korkun“: İbn Abbas (r.a) şöyle demiştir: Daha önceleri indirdiğim ve sizin de bildiğiniz hayvanlara dönüştürülme gibi cezalar indirmemden sakının. Bu cümleyle teşvikten korkutmaya geçmiştir. Allah (c.c) onları belki hakka döner ve Resulüllah (s.a.v)’e uymaya başlarlar, Kur’an’a ve yasaklarına riayet edip amirlerini yerine getirirler ve haberlerine iman ederler diye hem teşvik hem korkutma yoluyla kendisine çağırmıştır. Allah (c.c) dilediğini doğru yola iletir.

Yanınızdakini tasdikleyici olarak gönderdiğime (Kur’an’a) iman edin“: Bu ayette kastedilen; Arap ve ümmi peygamber Muhammed’e müjdeleyici, korkutucu, aydınlatıcı bir ışık, Allah’tan gelen hakikatleri kapsayıcı ve kendinden önceki Tevrat ve İncil’i tasdik edici bir kitap olarak gönderilen Kur’an’dır.

Onu ilk inkar eden olmayın“: buyruğunda kastedilen ise; İsrail oğulları’nı ilk inkarcılar olmaktan sakındırmaktadır. Çünkü onlardan önce Kureyş kafirlerinden ve diğer Araplardan inkarcı pek çok insan vardır. Asıl kastedilen, İsrail oğullarından ilk inkarcılardır. Çünkü Medine Yahudileri İsrail oğulları’nın Kur’an ile ilk muhatap olanlardıır. Dolayısıyla onların Kur’an’ı inkarı, türlerinin ilk inkarcıları olmalarını gerektirir.

Ayetlerimi az bir paha karşılığı satmayın”: Yani ayetlerime iman ve peygamberlerimi tasdiki, dünya ve onun zevkleriyle değişmeyin. Çünkü onlar az ve fanidir. Ebu Aliye’den bu ayetin tefsiri hakkında şöyle nakledilmiştir; Yani onun karşılığında bir para istemeyin. Nitekim onların ilk kitaplarında şöyle geçmektedir: Sana bedava öğretildiği gibi sen de bedava öğret.

Cümle bu şekilde de tefsir edilmiştir. Dünyadaki yakında yok olacak az ve değersiz riyasetinizin devam etmesi için açıklama, izah ve faydalı ilmi insanlar arasında yaymayı bırakıp onu gizleme ve hak ile batılı birbirine karıştırmayı tercih etmeyin.

Ve yalnızca benden sakının“: Takva, Allah’ın rahmetini umarak ve Ondan bir ışık üzere O’na ibadet ve taatte bulunmandır. Allah’ın (c.c) azabından korkarak Ondan bir ışık üzere O’na isyanı terk etmendir ve bir başka tefsir rivayetinde ise; Allah, kasten hakkı gizleyip zıttını gösterme ve Resulüllah (s.a.v)’e muhalefet etmeleri hususunda onları tehdit etmektir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri –Tefsiru’l Kur’an’il Azim– / C:1 / bkz: 313-316

(1-İsra 3) (2-Maide 20) (3-Maide 12)

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

[Valid RSS]