DOLAR
18,8203
EURO
20,1858
ALTIN
1.133,75
BIST
4.505,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
3°C
İstanbul
3°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Çok Bulutlu
5°C
Perşembe Çok Bulutlu
6°C
Cuma Çok Bulutlu
6°C
Cumartesi Çok Bulutlu
7°C

Bakara Süresi 231 ve 232. Ayetin Tefsiri & Abdülkadir Geylani

17 Eylül 2021 22:30
0

Kadınları boşadığınız yada boşamak istediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken şeyler

Kadınları boşadığını ve onlar da iddetlerini tamamladığı zaman ya onları güzellikle tutun ya da güzellikle bırakın“. Onların iddet bekleme süresi sona erdiğinde, size düşen, ya onlara tekrar dönüp, nikahınız altında akıl ve şeriata uygun bir tarza tutmak ya da onlardan ayrılmaktır. Böyle yapılırsa onlar sürenin uzaması ile zarar görmezler.

Haklarına tecavüz ederek zarar vermek için onları tutmayın“. Yine bu durumda size düşenlerden birisi de şudur: İçinizde onlara karşı hiçbir muhabbet ve bağlılık olmadığı halde, sırf zarar vermek için ve tıpkı cahiliyet insanlarının yaptığı gibi onları ölünceye kadar yanınızda tutmamaktır.

Böyle yapan, kendi nefsine zulmetmiş olur” İçinizden bu çirkin davranışı yapanlar, onun yaratma ve kudretinin zuhur mahallini işlevinden alıkoymak ve hikmetini ortadan kaldırmak suretiyle, Allah’ın cezalandırmasıyla kendi kendisini karşı karşıya bıraktığı için kendisine zulmetmiş olur.

Ey müminler !

Allah’ın ayetlerini eğlenceye almayın“. Sizin ahlak ve ahvalinizi ıslah için indirilmiş olan ayetleri birer eğlence aracı olarak görmeyin, onları hafife almayın, bilakis, Allah’ın cezalandırmasından sakının.

Allah’ın üzerinizdeki nimetini, sizlere öğüt vermek için, Kitap ve hikmetten indirdiği şeyleri düşünün“. Onun size ihsan ettiği nimetlerine karşı daima şükredin. Halinizin ıslahı için, dünya hayatında size yaşam yolunu gösteren kitaptan ve ahirette sizi tevhidin zirvesine ulaştıracak olan hikmetten size indirdiği ayetlerin gereğini yerine getirin. İşte bu ayetlerden sizin öğüt ve nasihat almanız gerekmektedir.

Allah’a karşı takva sahibi olun“. Onun hüsrana uğramasından ve intikamından korkun; onun kitabında açıkça belirtilmiş olan sınırları aşmayın. “İyi bilin ki Allah her şeyi bilendir (Bakara Süresi 231)”

Sizi ve sizin her şeyinizi kuşatmış olan Allah, ilm-i huzurisi (her şeyin yanında / içinde olan ilmi) ile, sizden hayır ve şer, zarar ve fayda adına ne sadır olursa, her şeyi bilir. Olup biten hiçbir şey onun ilminin dışına çıkamaz

Ey müminler !

Kadınları boşadığınız ve onlar da iddetlerini tamamladıkları zaman, onlar kendi aralarında örfe uygun bir şekilde anlaştıkları takdirde, kadınların, kocaları ile tekrar nikahlanmalarına mani olmayın

Kadınların nikahlarını bıraktığınızda ve onlar da rahmin temizlenmesi için gereken şer’an belirlenen süreyi tamamladıkları zaman, onlar kocalarına dönmek isterlerse, tıpkı cahiliye insanların cahiliye taassubu sebebiyle yaptıkları gibi onları hapsetmeyin ve ayıplamayın.

İşte bununla” Allah tarafından indirilmiş olan bu öğüt ve hatırlatma ile, “Allah’a ve ahiret gününe inanan kimselere öğüt verilmektedir“. Bu tür öğüt ve hükümlerle; Allah’a, ahiret gününe, cennet ve cehenneme inanan kimselere öğüt ve nasihat verilmektedir. “Bunlar”, yani bu öğüt, hüküm, edep ve ahlak nevinden şeyler, “Sizin için daha temiz ve daha nezihtir

Nefsinizin fasıt arzularından ve yanlış görüşlerinden tezkiyesi ve temizlenmesi için daha iyi ve kalbinizin nefsinize tabi olmaması için daha nezihtir. “Allah bilir; sizler bilemezsiniz (Bakara Süresi 232)”

Kullarının ahvalini düzelten Allah sizin için en uygun olanı bilir, ama siz bilemezsiniz. O halde size düşen, ona kulluk etmek, gönülden boyun eğmek ve onun emirlerine sarılmaktır.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: I / bkz: 216-218

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.