Bakara Süresi 104-105. Ayet Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

22 Haziran 2021 12:00
0

Bakara Süresi 104. Ayet Meali: Ey iman edenler! Raina demeyin, unzurna deyin. İyi dinleyin. Kafirler için elem verici bir azap vardır

Bakara Süresi 105. Ayet Meali: (Ey müminler!) Ehl-i Kitaptan kafirler ve putperestler de Rabbinizden size bir hayır indirilmesini istemezler. Halbuki Allah rahmetini dilediğine verir. Allah büyük lütuf sahibidir.

Bakara Süresi 104-105 Tefsir


Allah (c.c) burada müminleri söz ve fiillerinde kafirlere benzemekten men ediyor. Çünkü Yahudiler Hz Peygamber (s.a.v)’i küçük düşürmek için imalı sözlere baş vuruyorlardı. Mesela Bizi dinle diyecekleri yerde Raina diyorlar, bununla bizim ahmağımız manasını kastediyorlardı (ruune ahmaklık demektir).

Nitekim Allah (c.c) başka bir ayette ‘Yahudilerden bir kısmı kelimeleri yerlerinden değiştirirler, dillerini eğerek, bükerek ve dine saldırarak (Peygambere karşı) ‘İşittik ve karşı geldik’, ‘dinle dinlemez olası’, ‘raina’ derler. Eğer onlar işittik, itaat ettik, dinle ve bizi gözet deselerdi şüphesiz kendileri daha hayırlı ve daha doğru olacaktı, fakat küfürleri (gerçeği kabul etmemeleri) sebebiyle Allah onları lanetlemiştir. Artık pek az inanırlar (Nisa 46) buyurmuştur.

Hadislerde de onların selam verirken ‘Samu aleyküm; size sam olsun’ (sam ölüm demektir) dedikleri ifade edilmiş, onlara ve aleyküm; aynısı size olsun diye mukabelede bulunmamız emredilmiştir. Bu durumda bizim onlara bedduamız kabul olunacak, onların ki ise kabul olunmayacaktır.

Hülasa, Allah (c.c) müminleri söz ve hareketlerinde kafirlere benzemekten men etmiş ve ‘Ey iman edenler! Raina demeyin, unzurna deyin. İyi dinleyin. Kafirler için elem verici bir azap vardır’ buyurmuştur.

Hasan-ı Basri der ki: Rain kelimesi Resulüllah (s.a.v) ile sözlü alayı ifade etmektedir. Allah (c.c) onları Resulüllah (s.a.v)’in sözleriyle ve onları İslam’a davetiyle alay etmekten nehyetmiştir.

‘(Ey müminler!) Ehl-i Kitaptan kafirler ve putperestler de Rabbinizden size bir hayır indirilmesini istemezler’ Allah (c.c9 bu ayette, aradaki (oluşabilecek) muhabbeti kaldırmak için kendilerine benzemekten men ettiği kitap ehlinden ve müşriklerden kafirlerin müminlere ne kadar düşman olduklarını açıklamaktadır. Ardından ‘Halbuki Allah rahmetini dilediğine verir. Allah büyük lütuf sahibidir’ buyuararak Peygamber’i Muhammed’e indiridği tam ve kamil şeriat nimetini müminlere hatırlatmakta ve dikkatlerini ona çekmektedir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 1 / bkz: 476-479

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.