ref: refs/heads/v3.0

Asr Süresi Muhammed Gazali Tefsiri

Asr Süresi Muhammed Gazali Tefsiri
4 Temmuz 2021 03:00
628

Asr Süresi 3 ayettir ve sıralamaya göre 103. süredir

Asr Süresi 1 ve 2. Ayetin Meali: Asra (peygamberlik çağına veya bütün zamana yahut ikindi namazına) andolsun ki,insan ziyan içindedir

Aynı zamanda yaşayınca filan filanın çağdaşı denir. Zamanlarda bilinen ve üzerine eklenen belli işaretler vardır. Örneğin Sahabe Asrı (çağı), atom çağı yahut uzay çağı denir. Aynı çağda yaşayanlar, yaşam ve gelenekleri itibariyle birbirlerine benzerler.

Ancak yöntem ve yaşayışlarına göre yetişme ve ilerleme hususunda farklılık gösterir. Nice insanlar aynı okulda birlikte yaşamalarına rağmen, iman ve ahlak farklılıklarından ötürü biri cennete diğeri cehenneme gider.

Dine aykırı eğilim ve temayüllerle birlikte hareket etme, hüsran ile sonuçlanır. Bazen çokluk serkeşliği, azlık ise kavrayışı getirir. Çokluk bir şeyin batıl oluşunu engellemez. Hakkı savunanların azlığı o kadar önemli değildir.

İnsanlara bu süre dışında başka bir süre indirilmeseydi bu süre onlara yeterdi

Allah ile olan ilişkilerini koparanlar, cehennem kütüğüdürler. İman, salah, hak ve sabra sarılanlar ise yaşam savaşını kazananlardır.

Bu dört unsur, saygın ve değerli unsurlardır. Bunlar sefalet kaynağı ve alçaklığı kendinde barındıran insanı çağlara taşıyabilir. Fakat Allah bunlardan insanı korumuştur.

Asr Süresi 3. Ayetin Meali: Ancak inanıp iyi işler yapanlar,birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka

Sahabe, Asr Süresini birbirleriyle buluşma anında okumayı şiar edinmişlerdir. Hadiste şöyle geçmektedir: ‘Resulüllah’ın ashabından iki adam birbirleriyle buluşunca biri diğerine Asr Süresini okuyup sonra da selam vermeden ayrılmazdı’

İmam Şafii der ki:

Bu süre kısalığına rağmen tamamen insani hareketlerin sonuçlarını zaman ve mekan genişliğine göre özetlemiştir.

Hak acıdır, Hakk’a sabretmek ise çile kapısıdır. Bazılarına göre imanda sebat etmek gericiliktir. Azimet ve tartışma olması gerekir. Ta ki müminler savaşı kazansınlar.

Kaynak: Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 889-890

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.