A’raf Süresi 7-8-9-10. Ayet Meali ve Tefsiri | Beyanu’l-Hak

A’raf Süresi 7-8-9-10. Ayet Meali ve Tefsiri | Beyanu’l-Hak
6 Temmuz 2022 01:57
0

A’raf Süresi 7. Ayet Meali: Ve yaptıklarını onlara bir bilgi olarak anlatacağız. Zira Biz onlardan uzakta değildik.

A’raf Süresi 8. Ayet Meali: O gün tartı gerçektir; kimin sevapları ağır gelirse, iş te kurtulacaklar bunlardır.

A’raf Süresi 9. Ayet Meali: Tartısı hafif gelenler ise, ayetlerimize haksızlık etmelerinden ötürü kendilerini hüsrana uğratmış kimselerdir.

A’raf Süresi 10. Ayet Meali: Sizi yeryüzüne Biz yerleştirdik, orada size geçim vasıtaları yarattık; öyleyken ne de az şükrediyorsunuz

A’raf Süresi 7-8-9-10. Ayetin Tefsiri:

Bilimsel verilerin de ışığında denilebilir ki;

Kur’an-ı Kerim‘de her insanın yaratılış sürecinde, her biri farklı evreleri kapsayan birer süreç olmak üzere üç ayrı evreden söz edilmektedir:

  • Birincisi; İnsanı vücuda getiren eşeysel hücrelerin oluşumundan önceki bitki olarak yaratılma sürecidir: “Allah sizi arzdan bitki olarak yarattı (Nuh 17)
  • İkincisi; Hepsinin de aslı topraktan olan bitkisel, hayvansal ve madensel gıdalarla insanın bedeninde/genital organlarda nutfenin/sperm ve yumurtanın/ovum oluşum sürecidir.
  • Üçüncüsü; Babadan gelen spermin anneden gelen ovumu döllendirmesi/fertilizasyon sonucu teşekkül eden nutfetünemsoc’ın/zigot, gelişerek alaka, mudğa, kemik, kemiklere et giydirilmesi ve diğer yaratılışın tamamlanması sürecidir. (Geniş bilgi için bkz. Hac 5-7; Müminun 12-14; Ğafir 64; İnfitar 7: Nuh 17; İnsan 1)

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C: 1 / bkz: 309-310

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.