DOLAR
18,8283
EURO
20,3262
ALTIN
1.136,03
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kar Yağışlı
2°C
İstanbul
2°C
Kar Yağışlı
Salı Çok Bulutlu
3°C
Çarşamba Çok Bulutlu
5°C
Perşembe Çok Bulutlu
5°C
Cuma Çok Bulutlu
5°C

Altın ve Gümüşün Zekatı

12 Ağustos 2021 18:30
0

Kur’an da insanların dünya malına olan aşırı düşkünlüğü sürekli kınanır, zenginlerin ihtiyaç sahipleri için harcama yapması, infakta bulunması istenir. Altın ve gümüş adeta dünya malını simgelediği için, bu bağlamda sıkça zikredilmiştir.

Hz Peygamber ve onu takip eden Hulefa-yi Raşidin ve Emeviler devirlerinde piyasada tadavülde olan para, dirhem (gümüş) ve dinar (altın) adı verilen paralar idi. Ayrıca külçe halinde altın ve gümüşler de ödemeler için kullanılıyordu.

Bu itibarla altın-gümüş paradan zekat yükümlülüğü konusu

a-► Mübadele aracı olması bakımından nakit veya külçe altın ve gümüş

b-► Altın ve gümüşten yapılan ziynet eşyası

c-► Günümüzdeki paralar olmak üzere üç ayrı alt başlıkta ele alınabilir.

Mübadele Aracı Olması Bakımından Nakit Veya Külçe Altın Ve Gümüş

Altın ve Gümüşün Zekat Oranı

Hadis kitaplarının ittifak halinde Ebu Said el-Hudri’den rivayet ettikleri bir hadiste Hz Peygamber 5 rukiyeden (=200 dirhem) az olan gümüşte zekat yükümlülüğünün olmadığını, ayrıca başka bir rivayette de gerek para, gerekse külçe halindeki gümüşün 1/40 (%2,5) nisbetinde zekata tabi olduğunu bildirmiştir. Böylece Hz Peygamber tarafından gümüşün zekat nisabı 200 dirhem, nisbeti de 1/40 (%2,5) olarak tayin edilmiştir.

Gümüşün nisab ve nisbetlerini bildiren hadisler kadar meşhur olmamakla birlikte hadis mecmualarında altının nisab ve nisbetini bildiren hadisler de yer almaktadır. Hz Ömer ve Hz Ali’nin her 20 dinar altından 1/2 dinar zekat aldığı rivayet edilir.

Bu bilgi ve rivayetleri esas alan mezhep imamları gümüşün nisabının 200 dirhem, altının nisabının 20 miskal, her ikisinin de zekat nisbetlerinin 1/40 (% 2,5) olduğunda görüş birliğine varmışlardır.

Dirhem ve Dinarların Bugünkü Ölçülerle Ağırlıkları

Fıkıh ve tarih kitapları, dirhem ve dinarların ağırlıklarının arpa, buğday, hardal gibi hububatla tesbit edildiğini, altın para birimi dinarla, miskalın eşit ağırlıkta olduğunu kaydederler.

Ayrıca dirhemle dinar arasında -her 7 dinarın 10 dirheme eşitliği gibi- aritmetik bir bağın bulunduğunu bildirirler. Dirhem ve dinarın ağırlıklarının hububatla tespiti, o dönemin şartları açısından kolay ve pratik bir çözüm olmakla birlikte, bu durum ileri dönemlerde dirhem ve dinarın başka ölçü birimlerine dönüştürülmesi sırasında ufak bazı farklılıkların çıkmasına sebep olmuştur.

200 dirhem gümüş ve 20 miskal altın için Din İşleri Yüksek Kurulu, nisabın esas alınmasında 20 miskal altının 80,18 gr, 200 dirhem gümüşün ise 56,2 gram olmasını esas almıştır.

Altın ve gümüş bu nisab miktarına ulaşınca zekata tabi olur ve 1/40 nisbetinin zekat olarak verilmesi gerekir

HARİCEN

ÖZETLE DİYECEK OLURSAK EĞER;

80 GRAM ALTIN

VE

561 GRAM DA GÜMÜŞÜN MEVCUT İSE

VEYA

BU İKİSİNİ ALABİLECEK KADAR NAKİT BİR PARAN MEVCUT İSE; 1/40 ORANINDA ZEKATA TABİSİN VE ZEKAT VERMEKLE YÜKÜMLÜSÜN

Kaynak: Türkiye Diyanet Vaktı / C:1 / İlmihal Ve İbadetler / bkz: 440-441

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.