ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0869
EURO
33,7259
ALTIN
2.022,77
BIST
9.367,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Allah’ın Rahmetinden Ümidinizi Kesmeyin

Allah’ın Rahmetinden Ümidinizi Kesmeyin
25 Ocak 2021 12:34
1.420

La taknetü min rahmetillah. Allah’ın Rahmetinden Ümidinizi Ksmeyin. Zümer Süresi 53


Her ne kadar olmaması gerekse de önceki bölümde belirtildiği üzere beşeriyetin icabı günaha ve nefsin arzu ve isteklerini gerçekleştirmeye meyillisin. Kaldı ki bu yaban atı misaline benzer. Kimisi o atı terbiye edip öyle kullanmaya başlar ki bu sefer bunun faydasını görür ve ondan lehine olmak sureti ile faydalanır; kimisi de vardır ki at attır deyip eğitmeden, alıştırmadan, terbiye etmeden ona binmeye onu kullanmaya çalışır ki bu seferde bu kişinin yaptığı şeyde aleyhine olacaktır ve o at muhtemelen o kişiyi ya öldürecektir yada komaya sokup hastanelik edecektir.

Gerçi bu misal dünyalık ve her ne sonuç olursa olsun ölümle sona erecektir. Ama nefis öyle bir şeydir ki eğitmezsen, terbiye etmezsen eğer bu seni ebedi bir cezaya, elem verici bir azaba yani cehenneme sürükleyecektir.

Ancak nefsini terbiye edersen eğer ki terbiye ettiğin kadar edebildiğin kadar da olsa; belki hataya düşeceksindir ama düştüğün hatanın farkına varıp hemen kendini toparlayacak ve sırat-i müstakime yani doğru yola yöneleceksin ve nefsini terbiye edersen eğer Allah’ın izni ile bu cihad seni cennete ulaştıracaktır. Ama dediklerimiz nerede yapılanlar yada yaptıklarımız nerede;

Ne bekliyoruz işlemiş olduğumuz günahlardan tövbe etmek, Allah’a yönelmek, Allah’a kul köle olmak için.Yoksa “Onlar imana gelmek için ne bekliyorlar? Meleklerin inmesini mi? Rabbinin imha eden azabının veya Rabbinin kıyamet alametlerinden birinin gelmesini mi? Rabbinin alametlerinden biri geldiği gün, daha önce iman etmeyen yahut imanıyla hayır kazanmayan hiçbir kimseye o günkü imanı asla fayda vermez. De ki: “Bekleyin, biz de beklemekteyiz (1)”

Evet birçok konuda kimimizin az kimimizin çok günahı vardır. Kadını erkeği bu konuda fark etmez. Yüce Allah kadınlar için: “Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler.

Zinet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocukları dışında kimseye göstermesinler. Saklı zinetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını da vurmasınlar.

Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki felaha eresiniz! (2)” şeklinde erkeklere istinaden ise “Mümin erkeklere bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve zinadan korumalarını söyle! Bu, onlar için en uygun olan davranıştır. Allah yaptıkları her şeyden hakkıyla haberdardır (3)” şeklinde buyurmaktadır. Bu sadece iki misaldir. Allah ve Resulünün emrettiği ve nehyettiği bütün emirler için geçerlidir

Evet artık olan olmuş, biten bitmiştir ve işlemiş olduğunuz günahların telafisi sadece ve sadece Allah’a tevbe etmek, Allah’a sığınmak ve O’ndan rahmet ve mağfiret dilemektir. Nitekim bu beyanda Yüce Allah

Kim kötülük eder veya günah işleyerek nefsine zulmeder de sonra Allah’tan af dilerse, Allah’ı gafur ve rahim (affı ve merhameti bol) bulur (4)” şeklinde buyurmakta ve kendi rahmetinden ve mağfiretinden ümit kesilmemesini bildirmekte ve o günah işleyeni işlemeyeni herkesi kendine çağırmaktadır.

Evet insanlar bir çok konuda tevbe edicem ama yapamamaktan; tekrar aynı günaha dönmekten ve işlemekten, kapandıktan sonra tekrar açılmaktan ve kapanırsam da sürdürememekten, namaza başlıyacam ama bırakmaktan korkuyorum vs vs bunları çoğaltabiliyorsunuz. Bunların hepsi ama hepsi geleceğe dair bilinmeyen mevzulardır. Evet sen samimi bir niyet ile tevbe ettiysen eğer gelecek ne getirir, ne götürür, ne gösterir onu bilemezsin. Sana düşen şuan ki durum neyse bulunduğun durum için samimi bir şekilde tevbe etmendir.

Ki neden böyle düşünüyorsun diye soracak olursan eğer;

Evet belki tevbe etmiş olduğu günaha sonradan istemeden de olsa isteyerek de olsa yönelme ve girme ihtimalin vardır. Çünkü şeytan seni hiçbir zaman rahat bırakmaz ve “….nefis daima fenalığı ister, kötülüğe sevkeder (5)” ama nefisten ve nefsini dürtükleyecek ortama girmeden önce eğer ölüm gelirse eğer bu sefer Allah’ın huzuruna tevbe etmiş bir kul olarak çıkacaksın ancak daha sonra tekrar bu günaha girecem diyerekten tevbe etmeden ölecek olursan bu seferde Allah’ın huzuruna günah defteri kabarık bir şekilde ve tevbe etmemiş bir şekilde duracaksın ki bundan da Allah cümlemizi muhafaza eylesin. Sana düşen bulunduğun anı değerlendirip ona göre hareket etmek ve bir an önce Allah’a tevbe etmektir.

Çünkü yüce Allah “Günahları işledikten sonra, arkasından tövbe edip iman edenler için ise Rabbin elbette gafur ve rahîmdir (affı ve merhameti boldur) (6)” buyurmaktadır

İsmail Ekinci

(1-En’am 158) (2-Nur 31) (3-Nur 30) (4-Nisa 110) (5-Yusuf 53) (6-A’raf 153)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.