Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,8817
EURO
10,3822
ALTIN
495,51
BIST
1.382
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
23°C
İstanbul
23°C
Sağanak Yağışlı
Çarşamba Çok Bulutlu
22°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
22°C
Cuma Sağanak Yağışlı
21°C
Cumartesi Hafif Sağanak
19°C

Allah’ın Koruması Altına Girmek

14 Eylül 2021 01:30
0

Günah işlemeye gücü yetecek durumda olmamak Allah’ın bir tür korumasıdır. Çünkü Allah sana bir günahı işleyecek güç verdiği zaman

Ey amel eden!

İhlaslı olmaya bak. Aksi halde kendini boşa yorma. İster insanlar içinde, ister yalnız iken daima Allah’ı gözet. İnsanlar içindeyken Allah’ı gözetmek (gözetiyor gibi davranmak) münafıklara ait bir özelliktir. Hem yalnızken hem de insanlar arasındayken Allah’ı gözetmek ise ihlas sahiplerine aittir.

Allah’a gerçek anlamda şükrettiğin zaman Allah insanların kalplerine ve dillerine sana teşekkür etmelerini ve seni sevmelerini ilham eder. İşte o zaman şeytanın ve yardımcılarının sana ulaşacak bir yolu kalmaz. Duayı büsbütün terk etmek (ve işi Allah’a bırakmak) azimettir. Dua ile uğraşmak ise ruhsattır. Dua boğulmak üzere olan bir kimse için bir soluk, hapis yatan kimse içinse hapisten çıkıp hükümdarın huzuruna girinceye kadar bir rahatlamadır.

Akıllı olun!

Dua etseniz de etmeseniz de güzel bir iş yapmıyorsunuz (dua etmeyi yada etmemeyi güzel bir amaç doğrultusunda yapmıyorsunuz). Hiçbir şey yoktur ki niyeti, aklı, bilgiyi ve bilen kimseye uymayı gerektirmesin. Siz Allah’ın katında olanları, Onun güzel kullarının yanında olanları düşünemiyorsunuz. Bundan dolayı da onlar hakkında kötü düşünüyorsunuz. Onlarla uğraşıp da dininizi ve durumunuzu tehlikeye sokmayın. Yaptıkları hiçbir işte onlara karşı gelmeyin. Din onların yaptığına karşı değilse, sizde karşı çıkmayın. Onlar içleriyle ve dışlarıyla Allah’ın huzurundadır. Allah onları dindirip kurtuluşlarına garanti vermediği sürece onların kalpleri dinmez.

Ey Allah’ın farkında olmayan gafil!

Yazık sana! Başkalarını arayarak Ondan uzak düşme. Ondan rızık bolluğu isteyip duruyorsun. Belki rızık bolluğu senin için bir fitnedir, ama sen bunu bilmiyorsun. Allah’ın tercihinin ne yönde olduğunu da bilemezsin. O halde sus, uyum göster ve Allah’tan sana, fiillerinden razı olmayı ve bütün hallerde şükretmeyi nasip etmesini iste.

Şükür yoksa rızık bolluğu bir fitnedir. Sabır yoksa rızık darlığı bir fitnedir. Şükür elindeki nimetleri artırır ve seni Rabbine yaklaştırır. Sabır ise kalp ayaklarını yere sağlam bastırır, kalbine yardım eder, onu destekler ve zafer kazandırır. Sabrın sonu dünyada ve ahirette güzeldir. Allah’a karşı gelmek kalbi ve yüzü karartan bir günahtır, haramdır.

Yazık sana!

Allah senin için fakirliği seçmiş, sense zenginlik istiyorsun. Bilmiyor musun ki sen istemesen bile Allah senin adına istediğini seçer. Allah’ın seçiminden ancak nefis, heva ve heves, insan doğası, şeytan ve kötü arkadaşlar rahatsız olur. Bunların tümü Allah’ın seçmesinden hoşnutsuzluk duyar.

Bu sebeple sen onlara uyma ve onlara Allah’a karşı gelmelerine ve öfkelenmelerine aldırış etme. Kalbin ve sırrın emrettiği şeyleri dinle. Çünkü bunlar iyiliği emreder, kötülüğü yasaklarlar.

Fakirliğine de rıza göster. Çünkü buna rıza göstermek zenginlik demektir. Günah işlemeye gücü yetecek durumda olmamak Allah’ın bir tür korumasıdır. Çünkü Allah sana bir günahı işleyecek güç verdiği zaman büyük ihtimalle günahlara dalarak helak olursun. Seni fakir bırakıp günah işleyecek güçten yoksun bıraktığı zaman ise genellikle Allah seni günah işlemekten korur.

Dolayısıyla Allah’ın seçimi üzere sabır ve sebat gösterirsen senin Allah katında, ne senin, ne de yeryüzü halkının sayamayacağı kadar sevabın olur. Sen işlerim hemen olsun istiyorsun, işlerinin hemen olmasını isteyenlerinse ellerine hiçbir şey geçmez. Acele şeytandandır, ahestelik ise Allah’tandır.

Aceleci olduğun zaman şeytanın ordusundan ve onunla birlikte olursun. Duraksayıp sebat ettiğinde, edepli davranıp sabır gösterdiğinde ise Rahman’ın ordusundan ve onunla birlikte olursun.

Gerçek takva Onun yapmayı emrettiklerini yapmak, yapmamayı emrettiklerini yapmamak ve tasarruflarına, takdirine ve verdiği sıkıntılara sabretmekle olur. Sen bütünüyle insanları, heva ve hevesini, yaratılış doğanı dikkate alıyor ve ona göre bir hayat sürdürüyorsun. Senin ne Allah’ı, ne de onun arif kullarını bildiğin yok

vesselam…!

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

[Valid RSS]