Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,8632
EURO
10,3877
ALTIN
501,47
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
23°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
21°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C
Cuma Sağanak Yağışlı
20°C

Allah’ı İnkar Etmek Mümkün müdür?

30 Temmuz 2021 19:00
0

“Gerçek ilah, alemlerin Rabb’i olan Allah’tır. Gerçek ve tek din İslam’dır. Hakk’ı tebliğ eden bütün peygamberler tek millet tek, onlara tabi olan müminler de tek ümmettirler. Rab tek, din tek, millet tek, ümmet tek iken, Yahudiler, Hristiyanlar, Mecusiler, Sabiiler…. bunlara ne oluyor da İslam’dan ayrılıp dini parça parça bölüp birbirine düşman fırkalara ayırıyorlar ve ayırmak için uğraş veriyorlar.

Tevhitten sapan bu din mensuplarının hepsi de Sırat-ı Müstakimden ayrılmış olan sapkınlardır (1)” Bu anı, yaşadığımız hayatı sadece bundan ibaret sananlar, bunun ötesinin olmadığını düşünenler, yaptıklarının yanlarına kar kalacağını düşünenler;

Bu dünyayı ve evreni yaratan Yüce Allah’ın aynı şekilde ahireti yaratmaya da kadir olduğunu ve güç yetirebileceğini düşünmeyen düşüncesiz şahsiyetler, hayatı sadece ,yemeden, içmeden, uyumadan, yatmadan ve kalkmadan ibaret görenler, öteki dünyaya gidip de gelen var mı (haşa…!!!) diye cevabı zor bir sualle karşısındakini susturmaya kalkışanlar öyle bir şaşkınlık, sapkınlık ve dalalet içindedirler ki Allah (c.c) bunlara da bizlere de cümlemize de hidayetini yetiştirir inşallah.

Nitekim bu dünyayı hiç yoktan var eden Allah’ın aynı şekilde ahiret hayatını da yaratması hiç zor değildir.

“Hem O’dur ki gökleri ve yeri altı günde yarattı. Bundan önce ise arşı su üstünde idi. Bu kainatı yaratması sizden hanginizin daha güzel iş yapacağını ortaya koymak içindir. (2)”

Her ne kadar geçmişte öldükten sonra tekrar gelen var mı, gidip de gören var mı diyen olsa da, zamanımızda da böyle şahsiyetler halen mevcut ve varlığını sürdürmekte ve Allah (c.c) ‘da onlara belirli bir vakte kadar müsaade etmektedir.

Geçmişte böyle insanların hitap şekilleri ve ne acıdır ki zamanımızda da böyle insanların var olması, Evvel ve Ahir, öncesini, sonrasını, olmuşu ve olacağı bilen Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor;

(Bir de: “A! Toprağın dibinde toz olup kaybolduğumuz zaman, gerçekten bu hale gelmiş olan bizler mi yeniden yaratılacağız!” derler. Hatta onlar Rablerinin huzuruna varacaklarını da inkar ederler (3)”

Ancak unutmayın ki korkunun ne ecele bir faydası var ne de başka bir şey ecelin önüne geçebilir. Sizin bir şeyleri inkar edip durmanız sadece inkar etmenizle, kendi alanlarınıza kendinizin inanmasından öteye geçmemektedir. Aslında düşünmek gerekiyor.

Sizin inkar ettiğiniz ancak var olan ahiret hayatı, ölüm, dirilme, cennet, cehennem, hesap vs vs, hepsi var. İnkar eden bu şahsiyetler acaba ölümden sonra dirilmeye mi inanmıyorlar yoksa öldükten sonra diriltildikten sonra hesaba çekilip sonucunda cehenneme girmekten mi korkuyorlar? Evet bir üstte belirtmiş olduğumuz ayeti hatırlayarak kul dünyada dedi ki;

“(Bir de: “A! Toprağın dibinde toz olup kaybolduğumuz zaman, gerçekten bu hale gelmiş olan bizler mi yeniden yaratılacağız!” derler……. (4)” Ancak böyle bir soruya hitaben karşılık olarak Allah (c.c) yine bunlara en güzel cevabı yine Kur’an-ı Kerim de şöyle veriyor;

(Yaratmaya başlayan, sonra onu tekrarlayan O’dur, ki bu, O’nun için pek kolaydır.(5)”.

Başka bir ayet de ise şu şekilde buyuruyor Allah Teala;

“(Gökleri ve yeri yaratan, onların benzerlerini yaratmaya kadir değil midir? Evet! Elbette kadirdir. O, her şeyi hakkıyla bilen yaratıcıdır. (6)”. Yine başka bir ayet de ise; “(İnsan neden yaratıldığına bir baksın! Atılan bir sudan yaratıldı. (O su) sırt ile göğüs kafesi arasından çıkar. İşte Allah (başlangıçta bu şekilde yarattığı) insanı tekrar yaratmaya da kadirdir. (7)”

“Gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları biz, şüphesiz yerli yerince ve belli bir süre için yarattık. İnkar edenler, uyarıldıkları şeylerden yüz çevirmektedirler. (8)”.

Ancak kimden yüz çeviriyorsun, kimden kaçıyorsun, neye muhalefet ediyor ne için birbirinizi incitiyorsunuz Oysa;

“… dönüşünüz bana olacak. …(9)”.ve o zaman da “(Rabbimiz hepimizi bir araya toplayacak, sonra aramızda hak ile hükmedecektir. (10)” “Kendi kendilerine, Allah’ın, gökleri, yeri ve ikisinin arasında bulunanları ancak hak olarak ve muayyen bir süre için yarattığını hiç düşünmediler mi? İnsanların birçoğu, Rablerine kavuşmayı gerçekten inkar etmektedirler. (11)”.

“(Ayetlerim size okunurdu da siz onları yalan sayardınız değil mi? (12)” Kul dedi ki; “Ey Ulu Rabbimiz”, derler, “azgınlığımız, kötü talihimiz ağır bastı, biz de yoldan sapan kimseler olduk bir kere.(13)”. “Ama ne olur ey Ulu Rabbimiz, kurtar bizi bu ateşten, eğer bir daha o kötülükleri yaparsak işte o zaman, kendimize iyice yazık eder, zalimin teki oluruz! (14)”.

Allah (c.c) buyurdu ki;

“Kesin sesinizi, sakın bir daha Bana bir şey söylemeye kalkışmayın!” buyurur. (15)” dediği zaman artık ne bir çare vardır, ne bir çıkar yol.

Artık amalar, keşkeler, pişmanlıklar, üzülmeler, ağlamalar, sızlamalar hiçbir şey fayda etmez. İşte Allah’ın kuluna kesin sesinizi dediği anda Allah’ın kuluna karşı küsmesi yani bir nevi ayet-i celile de belirtildiği üzere;

Allah’ı unutan ve bu yüzden Allah’ın da onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın. (16)” sen eğer bu dünyada seni yaratanı, seni besleyeni,sana rızık vereni, bir şeyleri vesile kılarak sana hayır adına rahmetini indireni unutacak olursan eğer, mahşer meydanında da Allah (c.c) sana küstüğü zaman artık bittiğin noktadasın demektir.

Hatta değil Allah’ı unutmak kendini bile unutmuşsundur da farkında değilsindir. Bir yaprak misali rüzgar nereye savuracak olsa, sende o rüzgarla beraber savrulur gidersin. Kontrol çünkü senin elinde değil. Sen kendi kontrolünü nefsi, şehevi, arzu ve isteklerine verdiğin için ne akıl, ne irade, ne de başka bir şey sende kalmamıştır.

Yani bir nevi, senin hayatının kontrolü senden çıkmış, başkalarının eline geçmiştir. “Kullarımdan, bir kısmı “inandık ya Rabbî! Affet günahlarımızı, merhamet et bize, çünkü Sen merhamet edenlerin en iyisi, en hayırlısısın!” dediklerinde, (17)”.

“Onları alaya alan sizler değil miydiniz! Sonunda sizin bu davranışlarınız Beni gönlünüzden geçirmeyi, Beni yadetmeyi size unutturdu da, onlarla eğlenip durdunuz.(18)”. “Gerçekten onlar, kendilerine Hak geldiğinde onu yalanlamışlardı. Fakat yakında onlara alay ettikleri şeyin haberleri gelecektir. (19)”.

Allah’a karşı verdikleri sözü ve yeminlerini az bir bedelle değiştirenlere gelince, işte bunların ahirette bir payı yoktur. Kıyamet günü Allah onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacaktır. Onlar için acı bir azap vardır. (20)”

“(Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir. Ey Peygamber!) Sabredenleri müjdele!. O sabredenler, kendilerine bir bela geldiği zaman: Biz Allah’ın kullarıyız ve biz O’na döneceğiz, derler. (21)”

“İşte Ben de sabretmelerine karşılık bugün onları ödüllendirdim. İşte umduklarına kavuşanlar onlardır! (22)”. “(İşte onların mükafatı, Rableri tarafından bağışlanma ve altlarından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlerdir. Böyle amel edenlerin mükafatı ne güzeldir! (23)”

Her şeyi en iyi ve en doğru şekilde ancak Allah Teala bilir. Yanlış bir telaffuzumuz olduysa eğer binlerce kez tövbe edip, binlerce kez O büyük zatından özür diliyoruz. Her şeyi kusursuz bir şekilde yaratıp, Alim sıfatıyla her şeyi bilen yalnız Allah’tır.

İsmail Ekinci

(1-M.Zeki Duman Beyanu’l-Hak II Bkz: 448) (2-Hud Süresi 7) (3-Secde Süresi 10) (4-Secde Süresi 10) (5-Rum Süresi 27) (6-Yasin Süresi 81) (7-Tarik Süresi 5-6-7-8) (8-Ahkaf Süresi 3) (9-Al’i İmran Süresi 55) (10-Sebe Süresi 24) (11-Rum Süresi 8) (12-Mü’minun Süresi 105) (13-Mü’minun Süresi 106) (14-Mü’minun Süresi 107) (15-Mü’minun Süresi 108) (16-Haşr Süresi 19) (17-Mü’minun Süresi 109) (18-Mü’minun Süresi 110) (19-En’am Süresi 5) (20-Al’i İmran Süresi 77) (21-Bakara Süresi 153-155-156) (22-Mü’minun Süresi 111) (23-Al’i İmran Süresi 136)

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

[Valid RSS]