DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
26°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Çok Bulutlu
24°C

Allah’a Yönelmek, Allah’ın Sevgisini ve Rızasını Kazanmak

6 Nisan 2022 00:41
393
Allah’a Yönelmek, Allah’ın Sevgisini ve Rızasını Kazanmak

Haris b. Esed der ki: “Allah’a yönelip başkalarıyla ilişkiyi kesen kişinin görünüşü dünya ehli gibidir, ama içi Allah’ı yücelten ve ondan korkanlardandır. Çünkü bu kişi, kalbini Allah’a yöneltmiş olarak yarattıklarının rızası yerine onun rızasını kazanmak için harcar.

Bunun dünyadaki yaşamı huzur içinde olur, günahlarından temizlenir ve kulları da Allah’ın yarattığı şekilde kul olarak görür (onlara ne gereğinden ne fazla, ne de eksik değer verir). Ayrıca bunların kendisine ne zarar, ne de fayda veremeyeceğini bilir. Allah’ın rızasını bunların rızasına tercih eder.

Bütün yaratılmışlar kendisine kızsa da o, Allah’ın rızasını kazanmak için nefsine öfkelenir ve herkesin kızgınlığına rağmen Allah’ı razı eder. Başkasını razı etmek için Allah’ı öfkelendirmez. Bütün bunlarda işlerinin başı, başka şeylerle meşgul olmayı bırakıp kendisini gözetenin rızasını gözetmektir.

Kalp için en iyi yol gösterecek ve Allah’a boyun eğdirecek şey:

  • Allah’ı yücelterek kendisini gözettiğini hatırlamasıdır. Nefsani şeyleri en çabuk yok edecek şey de kalbin devamlı hüzünlü olmasıdır.

Dünyayla meşgul eden şeyleri kalpten atmaya en çok yardımcı olan şey:

  • Dünyalıklara ibret gözüyle bakıp ahiretten kaçırdıklarına bakmaktır.

Allah’ı kalpten şevkle yüceltmeye en fazla yardımcı olan şey:

  • Kur’an’daki ve gökyüzüyle yeryüzündeki ve bunlar arasında yaydığı yarattıklarından konuşan ve bunları bir yaratanın olduğunu, bunları yaratanın ve idare edenin büyük güç sahibi olduğunu ve dilediğini yapmaya muktedir olduğunu, mülkünde aziz olduğunu düşünmektir.

Kalbi dünyayla en fazla meşgul etmekten alıkoyacak şey ise, hüznün kalbe işlemesidir. Nefsi şehvetleri terk etmeye en çok yardım eden şey ise, Yüce Allah ile buluşmaya olan özlemdir.

Kişinin Allah katındaki derecesinin yükselmesine sebep olan ibadetlerdeki zorlukların yok edilmesini sağlayacak şey:

  • Kalbin her zaman Rahmanın sevgisiyle dolu olmasıdır.

Abidlerin kalbi için en faydalı ve mutluluğunu sürekli kılan şey:

  • Allah’a yakın, Onun kelamını dinlemeye ve cemaline bakmaya özlem duymaktır.

Müritlerin kalbi için ise en üstün şey:

  • Alemlerin rabbine nasuh tövbe etmeleridir. Bu, takva sahiplerinin temizliğidir. Ondan sonra sevenlerin temizliği gelir ki, o da kendilerini sevdiklerinden alıkoyacak her türlü dünya işiyle alakayı kesmektir.

Kalpler temizlenip, gönülde sadece Allah sevgisi kalırsa, kalp kendisini Allah’ın zikrinden alıkoyacak her şeyden temizlenmiş ve Allah ile arasındaki bütün engeller de kalkmış olur. Artık bu kişinin sevinci Allah ile tamamlanmış, kalbindeki zikri de sadece Allah’a ait olmuş ve Allah’ın ayetlerinden ibretler çıkarma yolu kendisi için aydınlanmış olur.

Dünya ve dünyadakiler bu kişi için ibret çıkarmaya engel bir perde değil de bir göz gibi vazife görür. İşte o zaman Allah’la olan iştigal devam eder. Ona olan sevgisi artar, gözü Allah ile aydınlanır Kalbine işleyen hüzün artık kalbinde yer edip kendisini terk etmez. Sevgi ve O’na kavuşma arzusu onun yüreğini sadece Allah’a yönelik kalmasını sağlar.

Allah’a yaklaşma arzusu ve hüzün, kişinin Allah ile arasında olan engelleri yok etmesini sağlar.

Kaynak: Ebu Nuaym El- İsfahani / Hilyetu’l-Evliya ve Tabakatu’l-Asfiya / bkz: 79-80

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.