Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi

Allah’a Hamd – Sena Etmek

11 Nisan 2021 01:58
0

Önemli bir işe başlarken de bitirirken de hamd etmek Müslümanın ahlaki bir özelliğidir.

Elhamdülillah” ne güzel bir kelimedir. Allah’ın hükmüne razı olduğumuzun en güzel ifadesidir. Örneğin namaz kılarken okuduğumuz Sübhaneke duasında ve Fatiha süresinde hamd ifadesi çokça geçmektedir.

Günde beş vakit eda ettiğimiz namaz sayesinde dilimiz ve kalbimiz hamd etmeyi öğrenir. Bununla birlikte önemli bir işe başlarken de bitirirken de hamd etmek Müslümanın ahlaki bir özelliğidir.

Peygamberimiz hoşuna giden bir şey gördüğünde Hamd olsun Allah’a ki yararlı şeyler O’nun nimetiyle tamamlanır derdi. Hoşlanmadığı bir şey gördüğünde ise Her halükarda Allah’a hamd olsun derdi. Buna göre hamd her işte Allah’ı hatırlama ve onun yüceliğinin farkında olmak demektir.

Hamd ve Şükür Arasındaki Fark

Şükür kelimesi ile hamd kelimesi bazen aynı anlamda kullanılsa da aslında birbirinden farklıdır. Şükür, verilen nimetler için minnettar olmaktır.

Mümin her türlü nimet için şükreder. Hamd kelimesi ise şükür kelimesinden daha geniş anlamdadır. Hamd etmek müminin ayrıcalıklı vasfıdır. Mümin varlıkta da yoklukta da Allah’a hamd eder. Bizi bu nimete kavuşturan Allah’a hamdolsun. Allah doğru yola iletmeseydi biz doğru yolu bulamazdık (A’raf 43)

Diyanet

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.