DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
BIST
5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
14°C
İstanbul
14°C
Hafif Yağmurlu
Pazar Parçalı Bulutlu
19°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
11°C
Salı Az Bulutlu
8°C
Çarşamba Az Bulutlu
11°C

Allah ve Resulüne İtaat Etmek

Allah ve Resulüne İtaat Etmek
20 Mayıs 2022 01:18
0

Eğer sana cevap vermezlerse, bil ki onlar, sırf heveslerine uymaktadırlar. Allah’tan bir yol gösterici olmaksızın kendi hevesine uyandan daha sapık kim olabilir? Elbette Allah zalim kavmi doğru yola iletmez (Kasas Süresi 50. ayet)

Bu ayette konu iki kısma ayrılmış; bir üçüncüsü yok:

Ya Allah ile Resulüne ve Resulün Allah’tan getirdiğine icabet etmek ya da hevaya tabi olmak. Dolayısıyla Resulüllah’ın getirmediği her şey hevadan ibarettir.

Allah Teala bir başka ayette “ey Davud! Gerçekten biz seni yeryüzünde bir halife yaptık Ancak insanlar arasında hak ile hüküm ver Keyfe, arzuya uyma ki, seni Allah yolundan saptırmasın. Çünkü Allah yolundan sapanlar, hesap gününü unuttukları için kendilerine çok şiddetli bir azab vardır (Sad 26) buyurmuştur.

Dolayısıyla Allah Teala insanlar arasında hüküm verme yöntemini, Allah’ın Resulüne indirdiği vahiy olan “Hakk” ve buna aykırı olan “Heva” olmak üzere iki kısımda mütalaa etmiştir. Keza Allah Teala, Hz Peygamber’e hitaben de şöyle buyurdu:

“Sonra (Ey Muhammed) seni din hususunda apaçık bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy, bilmeyenlerin heva ve heveslerine uyma. Çünkü onlar Allah’tan gelecek hiçbir şeyi senden uzaklaştıramazlar. Şüphesiz zalimler, birbirlerinin dostlarıdır. Allah ise muttakilerin dostudur”

Bu ayette de, konuyu, Allah tarafından olan, uygulanmasını kendisine ve ümmetine emrettiği vahiy ile bilmeyenlerin arzuları olan hevaya ittiba şeklinde iki kısmıda değerlendirdi. Birincisini emretti, ikincisini ise yasakladı.

Bir diğer ayet-i kerimede Allah Teala;

“(Ey insanlar) Rabbinizden, size indirilene uyun ve O’ndan başka dostlara uymayın. Ne kadar da az öğüt alıyorsunuz (A’raf 3)” buyurmuştur.

Bu ayette Allah özellikle indirilene tabi olmayı emretmiş, başkasına uyanları ise, kendisinden başkasını dost edinenler olarak kabul etmiştir. Bir diğer ayet-i kerimede de şöyle buyurmuştur.

“Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eğer her hangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz, Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir (Nisa 59)”

Bu ayet-i kerimede Allah Teala kendisine ve Resulüne itaati emretmektedir. İtaat emrini tekrarlaması ise, Allah’ın Kitabına özel olarak arz etme ihtiyacı duymadan, müstakil olarak Peygambere itaat edilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Resulüllah emrettiği zaman, verdiği emir Kur’an-ı Kerim’de geçsin ya da geçmesin mutlak bu emre itaat edilmesi gerekir. Çünkü ona, Kur’an ve Kur’an’ın misli verilmiştir.

Ancak idarecilere itaati müstakil olarak emretmemiş, itaat fiilini hazfederek, onlara itaati, Resule itaatin kapsamında değerlendirmiştir. Bununla da, onlara itaatin Peygambere itaate bağlı olduğunu bildirmiş, böylece Peygambere itaati emredene itaat edilmesi, ona aykırı emirler verenlere ise itaat edilmemesi gerektiğini vurgulamıştır.

Dolayısıyla Resulün getirdiğine aykırı verilen emirler ne dinlenir ne de bunlara itaat edilir. Nitekim sahih hadiste Resıl-i Ekrem’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

  • “Yaratana isyanda, yaratılana itaat olmaz. İtaat ancak maruf olan şeylerdedir”

İdareciler ile ilgili olarak da şöyle buyurmuştur:

  • “Allah’a isyanı emredenlerin ne sözleri dinlenir ne de kendilerine itaat edilir.”

Resulüllah (s.a.v), idarecileri emrettiği zaman ateşe gireceklerin durumu hakkında şöyle buyurmuştur.

  • “Onlar oraya girdikleri zamanı geri çıkamayacaklardır.”

Aslında onlar, oraya, idarecilerine itaatin kendilerine vacip olduğunu zannederek girmişlerdir. Ne var ki onlar içtihatta kusurlu davranmışlardır. Çünkü Allah’a isyanı emreden birisine itaat etmede acele etmişler, Resul-i Ekrem’in amire itaat konusundaki umumi emrini, onun maksadının dışında bir manaya yorumlamışlardır. Halbuki dini emirler, onun maksadının bunun aksine olduğunu ortaya koymaktadır.

Dini konulardaki yorumlarda yeterli ihtimamı göstermemekle kendilerini azap ve helaka sürüklemiş oldular. Çünkü onlar, yaptıkları bu işin Allah ve Resulüne itaat olup olmadığını araştırıp kesinleştirmediler.

İçtihat eksikliğinin sonucu böyle olunca, Allah’ın Peygamberini gönderiş amacı olan açık emirlere muhalefet ederek amirlerine itaat edenlerin hali nice olur? Şurası da unutulmamalı ki, Allah Teala müminlere, kendi aralarındaki ihtilaflı konuları Allah’a ve Resulüne havale etmelerini “eğer iman etmiş iseler” ifadesiyle emretmiştir. Onlara, bunun hem dünyada hem ahirette kendileri için en hayırlı sonucu vereceğini de haber vermiştir.

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / İ’lamü’l Mavvakkı’in / C: I-II / bkz: 81-83

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.