ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0869
EURO
33,7259
ALTIN
2.022,77
BIST
9.367,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Allah İnancı ve Kulluk Bilinci

Allah İnancı ve Kulluk Bilinci
12 Mart 2021 04:45
1.305

Kulluk, her zaman Allah’ın huzurunda olduğunun bilincinde olmak ve ona göre bir duruş sergilemektir. Gerçek kulluk;

İnsanları kölelikten, esaretten, cehaletten, zulümden ve sömürülmekten kurtaran tek kurtuluş yoludur. Yüce Allah buyuruyor ki; “Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize kulluk ediniz. Umulur ki, böylece korunmuş (Allah’ın azabından kendinizi kurtarmış) olursunuz (Bakara 21)”

Kulluk, her zaman Allah’ın huzurunda olduğunun bilincinde olmak ve ona göre bir duruş sergilemektir. Kulluk, kişinin kendisini ve benliğini bir hiç yerine koyması, Allah’ın yüceliği, azameti karşısında duyulan saygıdan dolayı bir ürperiş, bir teslimiyet, bir sığınma, bir söz dinlemesidir.

Kulluk, halis ve samimi bir niyetle, sevap kazanmak üzere Allah’a yakın olmayı düşünerek ibadet yapmaktır. Kısaca, Yüce Allah’ın emir ve yasakların bütününü yerine getirmenin adıdır kulluk.

Kulluğun amacı, Allah’ın rızasına ulaşmak, takva sahibi olmak, bununla dünya hayatını düzene koymak, iyi bir insan, iyi bir Müslüman olabilmek ve öldükten sonra ebedi hayatta da cenneti kazanmaktır. Yaratan Allah mı kulluğa layık, yoksa Allah tarafından yaratılmış olan mahluk (insan) mı layık? Yaratan Allah Baki, Kadir, Hakim, Gani, Melik, Hakim’dir. Ebedi olan, güç, kuvvet, kudret ve kainatın sahibidir.

Kul ise fani, güçsüz, kuvvetsiz, muhtaç, ölümlü, nerede, nasıl ve ne zaman öleceğini dahi bilmeyen mahluk olan, aciz bir varlık insan mı? Elbette ki Allah (cc).  “(Rabbimiz) Yalnız sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız (Fatiha 5)” ve “İşte Rabbiniz olan Allah budur. Ondan başka ilah yoktur. Her şeyin yaratıcısı O’ dur. O’na kulluk edin. O her şeyin üstünde bir vekildir (Enam 61)”

Gerçek kulluk, insanları kölelikten, esaretten, cehaletten, zulümden ve sömürülmekten kurtaran tek kurtuluş yoludur

Allah’ı bırakıp kendilerine zarar vermeyecek ve yararları dokunmayacak şeylere kulluk ederler ve: Bunlar Allah katında bizim şefaatçilerimizdir  derler. Kulluk denilince akıllara ilk gelen şey köleliktir. Halbuki gerçek kulluk, insanları kölelikten, esaretten, cehaletten, zulümden ve sömürülmekten kurtaran tek kurtuluş yoludur. İnsan Rabbine kul oldukça özgürleşir, O’na kul olmadıkça köleleşir. Yani kula kul olduğunda köleleşir. Büyük şair Necip Fazıl Kısakürek ne güzel anlatmış bu hususu:

  • Neler kaybetti insan kula kulluk uğruna, Ah bir erebilseydik kul olmanın şuuruna
  • Onun için diyoruz ki : Sana kul olmayan, kula kul olur, Sana kul olmayan nefsine köle olur

Allah’tan başkasına kulluk etmeyin… (Bakara 83)

Allah’tan başkasına kulluk etmeyelim, O’na hiçbir şeyi ortak koşmayalım, Allah’ı bırakıp ta bir kısmımız diğer bir kısmımızı Rabler edinmeyelim… (Ali İmran 64)

Tağut’a kulluk etmekten kaçınıp, Allah’a yönelenlere müjde vardır (Zümer 17)

Ben Allah’ın kuluyum demekle kul olunmaz. Kulluk ispat ister, icraat ister. Allah’tan başka tüm sahte ilahları reddetmeden Allah’a kul olunmaz.

Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım (Zariyat 56)

Kulluk etmek insanın fıtrat ve yaratılışındaki gayesinin gereğidir. Kulluk insanın fıtratında vardır. Allah (cc) insanı yaratırken, kul olacak fıtratta ve kıvamda yaratmıştır. Onu için Allah’a ibadet etmek bir ihtiyaçtır. İnsanın ruhu, kalbi, yalnız Allah’a kulluk ve ibadet ederek, sadece ona kul olarak rahata ve huzura kavuşur. İnsan maddi yönden ne kadar yüksek seviyelerde olursa olsun, Allah’a kulluk ve ibadet etmediği müddetçe asla gerçek huzura ve mutluluğa ulaşamaz.

Bunlar iman edenler ve gönülleri Allah’ın zikriyle sükunete erenlerdir. Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur’ (Ra’d 28)

Ebu Hüreyre (ra) dan, Peygamber (sav) Efendimiz: Allah Teala şöyle buyurmuştur dedi:

Her kim (ihlas ile bana kulluk eden) bir veli kuluma (dostuma) düşmanlık ederse, ben de ona karşı harp ilan ederim. Kulum kendisine farz kıldığım şeylerden, bence daha sevimli herhangi bir şeyle bana yakınlık kazanamaz.

Kulum bana (farzlara ilaveten işlediği) nafile ibadetlerle durmadan yaklaşır. Nihayet ben o kulumu severim. Kulumu sevince de (adeta) ben onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden her ne isterse, ona istediğini veririm. Bana sığınırsa muhakkak onu korur ve kollarım

Allah (cc), kendisine kulluk eden hakiki kullarını sevgi ve himayesine almıştır. Sevdiği bu kullarına herhangi birisinin bir kötülük yapması durumunda onları korur, himaye eder.

Yine Ebu Hüreyre (ra) dan nakledildiğine göre, Resulüllah (sav) şöyle buyurmuştur:

….İhsan, Onu görüyormuş gibi Allah’a ibadet etmendir. Sen Onu görmesen de O seni görmektedir…

İbadet, Allah’ın emri olduğu için; Allah, ibadete layık olduğu için O’na kulluk ederiz. Cennete girmek veya cehennemden kurtulmak için ibadet yapmayız. Yani cennet veya cehennem olsun veya olmasın insan Yaratıcısına ibadeti, verdiği nimetlerine bir teşekkür mukabilinde yapar.

Muaz (ra) anlatıyor: Ufeyr adlı bineğin üzerinde yolculuk ederken Hz. Peygamber (sav) in terkisinde idim. Resulullah,

Ey Muaz! Allah’ın kulları üzerindeki hakkını ve kulların Allah üzerideki hakkını bilir misin?” diye sordu.

Ben, Allah ve Resulü daha iyi bilir dedim. Bunun üzerine Hz. Peygamber şöyle buyurdu:

Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, Allah’a kulluk / ibadet etmeleri ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmamalarıdır. Kulların Allah üzerindeki hakkı ise kendisine ortak koşmayan/ ibadet eden kullarına azap etmemesidir.

Ben, Ey Allah’ın Resulü! İnsanlara bunu müjdeleyeyim mi?” diye sorunca, Resul-i Ekrem (sav): Hayır müjdeleme zira bu müjdeye güvenip ibadetlerden gevşeyebilirler

İbadet, insanın bütün benliği ile, bütün duyguları ile, iç ve dış bütün özellikleri ile, fikri melekeleri ile, kafası ve lisanı ile Allah’a yönelmekten ibaret olan sistemli bir hareket tarzıdır.

Ey Muhammed! Deki, ibadetiniz olmasa Rabbim size ne diye değer versin? (Furkan 77)

Kur’an-ı Kerim‘e göre bütün varlıklar ibadet etmektedir.

Ayette Yüce Allah (cc): Yedi gök, yer ve bunlarda bulunan herkes Onu tesbih eder. Onu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Ne var ki siz, onların tespihini anlamazsınız (İsra 44)

Her kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa iyi amel (iş) yapsın ve Rabbine ibadette hiçbir şeyi O’na ortak koşmasın (Kehf 110)

Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et (Hicr  99)

Tefsir-i Kebir isimli Tefsir’in yazarı, büyük müfessir Fahrettin Razi, Furkan suresinin 63 – 74. Ayetlerinin tefsirinde, Allah’ın has kullarının özelliklerini dokuz maddede sıralamaktadır:

▬ Tevazu ile davranırlar. Tevazu sahibidirler. Furkan 63.

▬ Yumuşak sözlüdürler. Furkan 63.

▬ Geceleri ibadetle ihya ederler. Furkan 64.

▬ Cehenneme girmekten korkarlar. Furkan 65.

▬ Harcamalarında itidallidirler. Furkan 67.

▬ Şirk, Adam öldürme ve Zinadan uzak dururlar. . Furkan 68.

▬ Yalancı şahitlik yapmazlar. Furkan 72.

▬ Öğütleri kabul ederler. Furkan 73.

▬ Salih eş ve Salih evlat sahibi olmak isterler. Furkan 74.

▬ Gerçek manada Allah’a kul olabilmek için, şu hususların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Allah’a kul olmanın olmazsa olmaz şartı, gaflet ve günahlarla geçen ömürlere pişman olup, Allah’a ve kul haklarından borcu olanlara borcunu ödemesi ve tövbe etmesidir.

▬ Bütün hallerinde her zaman Allah’ın emir ve yasaklarını düşünüp, hareketlerini ve bütün işlerini ona göre düzeltmek ve yaşamaya çalışmak.

▬ Her işinde ve her sözünde elif gibi dosdoğru olmak.

▬ Midesini haramlardan dilini yasak olan şeylerden korumak.

▬ Zararlı ve lüzumsuz olan bütün şeylerden uzak durmak.

▬ Daima abdestli bulunmak. Yatarken ve evinden çıkarken abdest almak.

▬ Edepli, terbiyeli ve güzel ahlaklı olmak.

▬ Salih bir eş bulup onunla yuva kurmak. Salih evlat sahibi olmak.

▬ Kibirden, gösterişten, riyadan uzak durmak.

▬ Gözü haramdan korumak, namahreme bakmamak.

▬ Allah’ı unutturacak hiçbir işle meşgul olmamak.

▬ Allah’ın bütün emirlerini eksiksiz yerine getirmek.

▬ Mümkün olduğu kadar, bolca nafile ibadet yapmak. Gece namazına devam etmek.

▬ Çok dua etmek. Kendisine, anne-babasına ve bütün Müslümanlara.

▬ Allah’ın Salih kulları ile arkadaşlık yapmak ve onlarla sohbet etmek.

▬ Kur’an-ı Kerim okumak, Okutmak, İlim öğrenmek ve ilmi yaymak.

▬ Yalan konuşmaktan ve yalan yere yemin etmekten, yalan işlerden uzak durmak.

▬ Verdiği söze sadık kalmak, emanete riayet etmek.

▬ Kimsenin kalbini kırmamak, herkesin gönlünü kazanmaya gayret etmek.

▬ Kendini kimseden üstün görmemek.

▬ Başına bir kaza bela geldiğinde sabretmek ve şükretmek.

▬ Cemaatten uzak kalmamak, Namazları cemaatle kılmak.

Allah (cc) bizleri zamanında kulluk borcunu yerine getirenlerden eylesin. Huzuruna kulluk borcu olmadan çıkacaklardan eylesin.

Yukarıda anlatılan Allah’ın has kullarından olmayı bizlere de nasip eylesin.

Bayburt il Müftüsü Kemalettin AKSOY

Kaynak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.