Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi

Allah Dostları Hakkında İleri-Geri Konuşmak

15 Eylül 2021 23:45
0

A münafık!

Allah yeryüzünü senin gibilerden temizlesin. İki yüzlülüğün yetmiyormuş gibi bir de tutup alimlerin, velilerin ve salih kulların gıybetini yaparak onların etini yiyorsun. Sen ve senin gibi münafıkların dillerini ve etlerini pek yakında kurtlar kemirecek ve paramparça edecek. Yer de sizi çürütecek ve ters yüz edecek.

Allah ve salih kulları hakkında güzel düşünmeyenler ve onlara karşı saygıda kusur edenlerin kurtuluşu yoktur. Onlar yönetici ve komutanlardır. Sen onlara karşı nesin ki? Niye onlara karşı alçak gönüllü davranmıyorsun?

Allah (c.c) bağlamayı, çözmeyi, her türlü işi onlara teslim etmiştir. Gökyüzü onlar sayesinde yağmur yağdırır ve yer onlar sayesinde ot bitirir. Bütün yaratılanlar onların idaresi altındadır. Onların her biri dağlar gibidir, sıkıntı ve musibet rüzgarları onları yerinden oynatmaz.

Tevhid ve Mevla’dan rıza makamından hiç kalkmadan hem kendileri hem de başkaları için isterler. Allah’a tövbe edin ve ondan özür dileyin ve O’nunla aranızda işlemiş olduğunuz günahları da itiraf edin ve önünde eğilin. Sizin elinizde ne var ki ?

Gerçeği bilseniz bulunduğunuz hal üzere olmazdınız. Sizden öncekiler gibi, Allah’ın huzurunda edepli olun. Siz o kullarla karşılaştığınızda kadınlar ve kadına benzeyen erkekler gibi kalırsınız. Yiğitliğiniz nefis, heva ve tabiatlarınız size bir şey yapmanızı emrettiği zaman belli olur.

Dinde yiğitlik, Allah’ın haklarını yerine getirmekle olur. Hikmet ve ilim sahiplerinin sözlerini küçümsemeyin. Çünkü onların özleri devadır, kullandıkları her kelime de Allah’ın vahyinin meyvesidir. Sizin aranızda canlı bir peygamber yoktur ki ona uyasınız.

Resulüllah’a (s.a.v) gerektiği gibi uyanlara uyduğunuz zaman O’na uymuş gibi olursunuz. Onları gördüğünüz zaman Resulüllah’ı (s.a.v) görmüş gibi olursunuz. Takva sahibi alimlerle birlikte olun. Çünkü onlarla beraberlik sizin için berekettir. Bildikleri ile amel etmeyen alimlerle birlikte olmayın. Onların birlikteliği sizin için uğursuzluktur.

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

[Valid RSS]