ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8948
EURO
31,1896
ALTIN
1.875,21
BIST
8.057,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
13°C
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
14°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
10°C
Cuma Hafif Yağmurlu
7°C
Cumartesi Çok Bulutlu
9°C

Alak Süresi 6-7-8. Ayetin Meali ve Tefsiri & Diyanet

Alak Süresi 6-7-8. Ayetin Meali ve Tefsiri & Diyanet
16 Kasım 2023 20:23
40

İnsan kendini yeterli gördüğü için mutlaka azgınlık eder

Alak Süresi 6 ve 7. Ayetin Meali: Gerçek şu ki insan, kendini kendine yeterli görerek ille de azgınlaşmaktadır.

Tefsiri: Müfessirlerin çoğunluğu 6. ayette eleştirilen “insan” ile bilhassa İslam’ın en anlı düşmanlarından olan Ebu Cehil’in kastedildiğini belirtirler.

Rivayete göre Ebu Cehil; Lat ve Uzza’ya yemin olsun ki; Muhammed’i namaz kılarken görürsem mutlaka ensesine binip yüzünü toprağa sürteceğim” diyerek onun namaz kılmasını engellemeye karar vermişti.

Hz. Peygamber’i namaz kılarken gördüğünde yeminini yerine getirmek isteyince hemen geri döndüğü ve garip bir şekilde elleriyle kendini korumaya çalıştığı görülmüş, niçin böyle tuhaf hareketler yaptığı sorulunca, “Benimle onun arasında ateşten bir hendek, korkunç bir varlık ve bazı kanatlı şeyler meydana geldi” demiştir.

Hz. Peygamber: Eğer bana yaklaşsaydı melekler onu kapıp parça parça edeceklerdi buyurmuş, bu olay üzerine 6-19. ayetler inmiştir

Bu ayetlerin nüzulune böyle bir olay sebep olsa da, burada ifade edilen evrensel gerçek, hangi devirde olursa olsun insanın hayat mücadelesinde yalnız kendine güvenmesi, her durumda kendisini yeterli görüp Allah’ın yardım ve tevfikinden kendisini müstağni saymasıdır.

Bu ayette zenginliğine güvenerek şımaran ve kendini yeterli görerek nankörlük eden, azgınlaşıp hakka sırt çeviren insanın böyle yapmaması gerektiğini vurgulanmaktadır. Zira gerçekte insan zayıf ve muhtaç bir varlıktır, sağlık, huzur, sükun ve emniyet içerisinde hayatını devam ettirebilmesi için öncelikle Allah’a ve kendisinin de üyesi bulunduğu toplumun diğer fertlerine ihtiyacı vardır.

Alak Süresi 8. Ayetin Meali: Oysa (kuldaki) her şey yalnız rabbine aittir (O’na dönecektir).

Tefsiri: İnsanların ellerinde bulunan baran imkanların gerçek sahibi ise kendileri değil, onu yaratan ve istediği ellerinden alma gücüne sahip olan Allah Teala’dır. Buna rağmen insanın sahip olduklarına aldanıp şımararak Allah’a itaatten uzaklaşması, kendini kendine yeterli ve başkalarından üstün görmesi, kaderinin kendi elinde olduğunu iddia etmesi vb. küstahça tutumları bilgi, iman ve basiret eksikliğinden kaynaklandığı için Allah tarafından kınanmıştır.

Alak süresini Kur’an’ın ilk inen süresi olarak kabul edenlere göre bu ayet de Kur’an’da ahiret hayatına dikkat çekmek üzere inmiş ilk ayet olup bir uyarı olarak dünya hayatının geçiciliğini, sonunda herkesin hesap için mutlaka Allah’ın huzuruna getirileceğini, bu sebeple azgınlık ve taşkınlıklardan sakınılması ve ahiret hayatı için hazırlık yapılması gerektiğini hatırlatmaktadır.

Daha sonra inen birçok ayette ahiret hayatının varlığı kesin ve net bir şekilde açıklanarak iman esaslarından biri olduğu ortaya konmuş, dünyada yapılan iyi veya kötü işlerin orada hesabının sorulup karşılığının verileceği, iyilerin ödüllendirileceği, kötülerin ise cezalandırılacağı haber verilmiştir

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri / C: V / bkz: 653-654

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.